eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyInflacja uderza w dochód rozporządzalny. Jak sobie radzimy?

Inflacja uderza w dochód rozporządzalny. Jak sobie radzimy?

2023-03-22 10:44

Inflacja uderza w dochód rozporządzalny. Jak sobie radzimy?

Inflacja uderza w dochód rozporządzalny © DDRockstar - Fotolia.com

Inquiry, wyłączny partner agencji badawczej YouGov w Polsce, przedstawia wyniki analizy przeprowadzonej w 18 krajach naszego globu analizy "Global Financial Outlook 2023". Wprawdzie żadne to dla nas pocieszenie, ale okazuje się, że perturbacje gospodarcze, inflacja i spadający dochód rozporządzalny dają się we znaki nie tylko Polakom. W równie niewesołym położeniu znajdują się m.in. Brytyjczycy oraz Włosi. Tak przynajmniej wynika z ich deklaracji.

Przeczytaj także: Inflacja w Polsce nie daje za wygraną

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Gdzie widoczne jest najbardziej znaczące pogorszenie sytuacji finansowej obywateli?
  • Jak mieszkańcy badanych krajów widzą najbliższą przyszłość jeśli chodzi o swój dochód rozporządzalny?
  • Jakie środki zaradcze pomagają obywatelom badanych krajów radzić sobie z obecną sytuacją?

Raport „Global Financial Outlook 2023” przygotowany przez firmę YouGov pokazuje, że połowa badanych odczuła spadek dochodu rozporządzalnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a jedynie 15% osób deklaruje, że ich dochód rozporządzalny wzrósł w ostatnim czasie. Znaczące pogorszenie sytuacji finansowej obserwujemy we wszystkich badanych 18 krajach, ale jest ono największe w Wielkiej Brytanii, gdzie aż 64% społeczeństwa deklaruje odczuwalny spadek dochodów. Na drugim miejscu, znajdziemy ex aequo Polskę oraz Włochy, gdzie odsetek osób deklarujących spadek dochodów utrzymuje się poziomie 57%. Jednocześnie są te kraje, w których odnotowywano najwyższą stopę inflacji.

fot. DDRockstar - Fotolia.com

Inflacja uderza w dochód rozporządzalny

W Wielkiej Brytanii aż 64% społeczeństwa deklaruje odczuwalny spadek dochodów.


Negatywną zmianę w kondycji domowego budżetu najmocniej odczuły osoby powyżej 35 roku życia, nieco częściej kobiety niż mężczyźni. W ujęciu globalnym, zmiana ta jest najmniej dotkliwa dla osób w wieku 18-24 lata, co wynika m. in. stad, że 55% badanych w tej grupie nadal mieszka ze swoimi rodzicami.

Mając ogólnie mniej pieniędzy do wydania, konsumenci muszą decydować o tym, gdzie ograniczyć swoje wydatki, jak zarządzać oszczędnościami oraz swoimi zobowiązaniami finansowymi. W jaki sposób zatem mieszkańcy badanych krajów zabezpieczają siebie i swoje rodziny w obliczu obecnego kryzysu? Badanie YouGov pokazuje, że najbardziej odporne na aktualne zmiany stały się ubezpieczenia i oszczędności.

We wszystkich 18 krajach oszczędzanie i inwestowanie to główne środki zaradcze stosowane przez obywateli, aby radzić sobie z obecną sytuacją. Polska nie różni się tutaj od większości badanych krajów – 28% Polaków regularnie odkłada pieniądze. Wśród 18 prezentowanych rynków, najwyższy odsetek regularnie oszczędzających spotkamy w Szwecji (48%), Hong Kongu (47%) oraz w Singapurze (43%). Na drugim końcu listy znajdziemy Włochy, gdzie jedynie 16% badanych regularnie odkładało pieniądze w ciągu ostatniego roku, a także Hiszpanię (20%). Zauważmy, że oba te kraje zostały najmocniej dotknięte pandemią Covid-19 w Europie.

Wśród innych działań, które podejmowane są przez mieszkańców badanych krajów znajdziemy przede wszystkim odkładanie pieniędzy w planie emerytalnym (17% globalnie) oraz inwestowanie w akcje i udziały (16%). Najczęściej inwestują mieszkańcy Hong Kongu (42%), a w Europie Szwedzi (28%). Zdecydowanie niższy odsetek inwestujących spotkamy natomiast w takich krajach jak Włochy, Hiszpania czy Francja. Z kolei Brytyjczycy częściej niż mieszkańcy pozostałych rejonów wybierają odkładanie w ramach planu emerytalnego (29% vs 17% globalnie). Oszczędzanie w formie zabezpieczenia swojej emerytury wybiera też niemal co czwarty mieszkaniec USA, Niemiec czy Indonezji.

Jednym z poważniejszych problemów przed jakim dziś przyszło nam stanąć jest zdolność spłacania zaciągniętych zobowiązań, a także radzenie sobie z rosnącymi drastycznie kosztami życia. W omawianym badaniu, najsilniej widać ten problem wśród mieszkańców Meksyku, których aż 35% zaciągnęło w ostatnim roku pożyczkę lub kredyt na spłatę zobowiązań lub zrobienie niezbędnych zakupów. Zmuszony do tego był również co czwarty badany Brytyjczyk oraz Kanadyjczyk. Dla Polski odsetek ten wyniósł 10%. Bardzo mocno wzrosło również korzystanie z opcji BNPL (Buy Know Pay Later) czyli naszego „zapłać później”. Z tej opcji skorzystał w ostatnim roku co czwarty mieszkaniec Meksyku, Indonezji i Chin oraz co piąty badany Polak czy Australijczyk.

Jak mieszkańcy badanych krajów widzą najbliższą przyszłość jeśli chodzi o swój dochód rozporządzalny? Niestety, zarówno Polacy jak i mieszkańcy pozostałych badanych krajów nie wykazują w tej kwestii większego optymizmu: 45% wszystkich badanych z 18 krajów spodziewa się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie mieć jeszcze mniej środków do dyspozycji.

Największy pesymizm widoczny jest wśród Brytyjczyków (61%) oraz niestety Polaków (57%). Najmniej pesymistyczne przewidywania co do swojej sytuacji finansowej posiadają mieszkańcy Indii (31%) oraz Hong Kongu (34%). Średnio niemal co trzeci badany spodziewa się, że jego zasoby finansowe pozostaną już na tym samym poziomie, co obecnie. Dla Polski odsetek ten jest jednak niższy – jedynie co piąty z nas przewiduje, że jego dochód rozporządzalny, i tak już znacząco obniżony, się nie zmieni.
Badanie „Global Financial Outlook 2023” daje nam wyjątkową możliwość spojrzenia na nasze problemy z perspektywy również mieszkańców innych krajów, zarówno tych bliżej nas, jak i tych z drugiego końca świata. Widzimy podobne problemy, podobne sposoby radzenia sobie z obecną sytuacją. Wizja przyszłej kondycji ekonomicznej społeczeństw w każdym zakątku globu jest dość pesymistyczna, a nękające nas kryzysy są dalekie od rozwiązania. – komentuje Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.

O badaniu
Badanie zostało zrealizowane w październiku 2022 r. na reprezentatywnej dla danego kraju próbie 19 7000 respondentów z 18 krajów: USA, Kanada, Meksyk, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hiszpania, Dania, Włochy, Polska, Szwecja, Australia, Chiny, Hong Kong, Indonezja, Indie, Singapur oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: