eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Czy można zarobić na YouTube Shorts?

Czy można zarobić na YouTube Shorts?

2023-04-06 08:39

Czy można zarobić na YouTube Shorts?

Czy można zarobić na YouTube Shorts? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Konsumpcja treści w Internecie wyraźnie wskazuje na rosnącą popularność materiałów filmowych. Co więcej, wielu użytkowników sieci nie ma dostatecznie dużo czasu, aby skupiać na czymś swoją uwagę nie dłużej niż kilka minut. Nic więc dziwnego, że na początku lutego bieżącego roku YouTube postanowił włączyć do programu monetyzacji treści krótkie materiały wideo. Z tej okazji LifeTube sprawdził, jaki potencjał drzemie w YouTube Shorts. Oto, co wynika z tej analizy.

Przeczytaj także: Streaming i VOD. Kto walczy o popularność z Netflixem?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czym jest i jak radzi sobie YouTube Shorts?
  • Czy publikacja krótkich materiałów to opłacalne zajęcie dla ich twórców?
  • Czy publikowanie długich form wideo ciągle ma sens?

Zarobki twórców na YT Shorts


Od lutego 2023 roku platforma YouTube postanowiła włączyć krótkie formy video do programu monetyzacji. Miało to zachęcić twórców do publikowania większej liczby krótkich form wideo i przyciągnąć szersze grono odbiorców. Według analizy LifeTube w lutym 2023 roku twórcy średnio zarobili 6 groszy za 1000 wyświetleń Shortsa.
Od momentu włączenia Shortsów do programu monetyzacji widać, że twórcy mocniej zainteresowali się tworzeniem tego rodzaju kontentu. Aktualnie na platformie znajdziemy ogromny wybór krótkich treści wideo, które tworzone są przez wielu popularnych twórców, którzy wcześniej kojarzyli się wyłącznie z dłuższymi materiałami. Ten rok zdecydowanie należał będzie do Shortsów - Mówi Marcin Pyć, Head of Network Management w LTTM (LifeTube, Gameset).

Oglądalność YT Shorts


Od czasu pojawienia się zakładki Shorts coraz więcej twórców decyduje się na taką formę publikowanych materiałów. Na podstawie danych z nowego narzędzia LifeTube Data sieć policzyła, jak wyglądają wyniki krótkich form wideo. W lutym 2023 roku twórcy średnio zarobili 6 groszy za 1000 wyświetleń Shortsa. Kanały zrzeszone w LifeTube mają łącznie 240 milionów subskrypcji i odpowiadają za ponad 12% całej oglądalności YouTube w Polsce. Według danych LifeTube w 2022 roku krótkie pionowe formy wideo odpowiadały już prawie, za co piąte wyświetlenie. Dodatkowo procentowy wzrost oglądalności YT Shorts wyniósł 20,53%.

fot. mat. prasowe

Procentowy wzrost oglądalności YouTube Shorts

W 2022 roku krótkie pionowe formy wideo odpowiadały już prawie, za co piąte wyświetlenie


Czy publikowanie długich form wideo ma sens?


Świetne wyniki Shortsów na YouTube mogą pozornie zagrażać dłuższym wideo na platformie, ale z danych LifeTube wynika, że twórcy długich treści nie mają się czego obawiać. W porównaniu z ubiegłymi latami wydłużył się średni czas trwania jednego wyświetlenia wideo publikowanych przez twórców zrzeszonych w sieci LifeTube i wyniósł 6,5 minuty, czyli o minutę dłużej niż w 2021 roku.

fot. mat. prasowe

Średni czas trwania jednego wyświetlenia na YouTube

Twórcy długich treści nie mają się czego obawiać


Również zarobki mogą być argumentem przemawiającym za publikowaniem dłuższych form video na YT. Współpraca kanałów z siecią przy optymalizacji sprawiła, że w 2022 roku RPM-y wzrosły średnio o 18% w porównaniu do poprzedniego roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: