eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Społeczeństwo informacyjne

Społeczeństwo informacyjne

2006-10-19 00:05

Społeczeństwo informacyjne

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

SMWI opublikowało kolejny, trzeci raport na temat wdrażania działania 1.5 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (Narodowy Plan Rozwoju 2004-2006) dotyczącego infrastruktury społeczeństwa informacyjnego. Generalne wnioski płynące z analizy sposobu inwestowania funduszy strukturalnych w niezbędne do rozwoju społeczeństwa informacyjnego otoczenie technologiczne i społeczne są pesymistyczne.

Przeczytaj także: Polska największym odbiorcą unijnych funduszy

Fundusze te uległy w wielu województwach znacznemu rozproszeniu, zaś decyzje inwestycyjne podejmowano niejednokrotnie w chaotyczny sposób – bez precyzyjnie określonych celów i strategii budowy społeczeństwa informacyjnego w regionie. Zbędnemu wydłużeniu uległ również proces kwalifikacji wniosków, co skutkować może poważnymi zagrożeniami dla realizacji wielu projektów.

W wyniku procedur ewaluacyjnych zarządy województw zaakceptowały ostatecznie aż 202 projekty w skali kraju, nieco ponad jedną trzecią wszystkich zgłoszonych w trzydziestu konkursach. Przy tak znaczącej liczbie projektów rozproszeniu ulec musiał i tak skromny budżet działania 1.5 (93,4 mln euro). Organy oceniające wnioski w konkursach preferowały „bezpieczne” w realizacji niskobudżetowe przedsięwzięcia, pozbawione strukturalnego charakteru inwestycyjnego. Poniższy rysunek obrazuje naturę problemu.
Źródło:Stan wdrażania polityki strukturalnej w zakresie budowy infrastruktury społeczeństwa informacyjnego w województwach w latach 2004-2006 – raport Stowarzyszenia "Miasta w Internecie"

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż do końca lipca br. umowy na realizację projektów podpisano z zaledwie połową beneficjentów. Autorzy raportu podkreślają istotne zagrożenia dla pomyślnej realizacji projektów, które już na starcie mają kilkumiesięczne opóźnienia względem zaplanowanych w studiach wykonalności terminów realizacji.

Eksperci Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" przeanalizowali szczegółowo typy projektów, które mają być realizowane w ramach działania 1.5. Większość zaakceptowanych projektów to przedsięwzięcia o charakterze lokalnym bądź doraźnym (pilne interwencje w zakresie pozyskania sprzętu i sieci). Obraz wyłaniający się z analizy poddaje w wątpliwość racjonalność tych inwestycji. Miast kompleksowych rozwiązań służących tworzeniu warunków dla zharmonizowanego e-Rozwoju regionów, coraz bardziej prawdopodobne jest ryzyko pogłębiania się zjawiska wykluczenia cyfrowego z powodu koncentracji środków na obszarach metropolitarnych.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: