eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zagraniczne telewizje o Polsce IX 2006

Zagraniczne telewizje o Polsce IX 2006

2006-10-08 00:10

Przeczytaj także: Zagraniczne telewizje o Polsce VIII 2006


Wszystkie monitorowane anglojęzyczne stacje (EuroNews, BBC World oraz CNN) poinformowały o zwiększeniu polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Ponad połowa tych przekazów została oceniona pozytywnie. W materiałach podkreślano, że polski Minister Obrony jako pierwszy i dotychczas jedyny odpowiedział na wezwanie NATO dotyczące zwiększenia zaangażowania wojskowego w Afganistanie, a Polska jest już obecna w tym kraju ze swoim 120-osobowym kontyngentem.

Pozostałe przekazy podejmowały tematy m.in. wizyty premiera Kaczyńskiego w Brukseli, przeszłości Güntera Grassa, migracji zarobkowej Polaków oraz stosunków polsko-niemieckich. Warto zauważyć, że w informacjach nie brakowało ostrych komentarzy o polskich politykach – np. w reportażu ARD o stosunkach Polski i Niemiec dziennikarka zaznaczyła, że „od czasu, kiedy Polską rządzą bliźniacy Kaczyńscy tematy wypędzeń i wojny stały się drażliwe”, w innym materiale tej stacji padło też stwierdzenie : „od czasu, kiedy bracia Kaczyńscy doszli do władzy, zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej mamy do czynienia z kryzysem”.

Z analizy semantycznej wrześniowych informacji wynika, że w przekazach rzadko pojawiły się pozytywne wyrażenia lub określenia odnoszące się do naszego kraju. W materiałach zagranicznych mediów podkreślano głównie, że Polska to „pierwszy kraj członkowski, który odpowiedział na wezwanie NATO, podczas gdy inne wykazywały mały entuzjazm”, zatem NATO „jest bardzo zadowolone z decyzji Polski”.

Materiały zawierały więcej negatywnych w swoim wydźwięku sformułowań – zagraniczni widzowie mogli dowiedzieć się między innymi, że Polska to kraj, w którym jest „skandal łapówkowy” oraz „korupcja” oraz że w tym samym czasie ma miejsce „upadek rządu i kryzys rządowy”. Polską „rządzą bliźniacy”, którzy „dążą do skupienia w swoich rękach całej władzy”, w tym „konfliktowy premier”, zaś Polacy „masowo emigrują za chlebem”. Tylko 80% mieszkańców naszego kraju ma telefon stacjonarny, „co nie jest imponującym wynikiem”.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Tematy analizowanych przekazów w podziale na ocenę

Tabela 1. Tematy analizowanych przekazów w podziale na ocenę


poprzednia  

1 2

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: