eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca i zarobki w IT: Polska vs Ukraina

Praca i zarobki w IT: Polska vs Ukraina

2022-08-24 05:22

Praca i zarobki w IT: Polska vs Ukraina

Praca w IT ©  pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

No Fluff Jobs prezentuje kolejną porcję informacji dotyczącą rynku pracy w IT. Najnowsze opracowanie przygląda się zmianom, jakie zaszły w branży na przestrzeni I półrocza bieżącego roku i tym różni się od poprzednich, że tym razem obejmuje również doniesienia z rynku ukraińskiego. Analizie poddane zostały zarówno najbardziej pożądane przez pracodawców specjalizacje, jak i zarobki oferowane na poszczególnych stanowiskach.

Przeczytaj także: Coraz więcej ofert pracy w IT. Data Science na topie

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Jakie szanse na pracę w IT mają juniorzy?
 • Jakie specjalizacje są najbardziej poszukiwane w Ukrainie?
 • W których obszarach IT w Polsce notowane są najwyższe wzrosty wynagrodzeń?
 • Gdzie zarobki w IT są wyższe: w Polsce czy w Ukrainie?

Jak wynika z badań No Fluff Jobs Frontendowcy są najbardziej poszukiwaną grupą wśród programistów w Ukrainie, co wyraźnie widać w zarobkach, które w przypadku tej specjalizacji u naszych wschodnich sąsiadów są wyższe. Polskie firmy natomiast więcej zapłacą osobom znającym Backend, którego przedstawiciele są zdecydowanie bardziej pożądani w naszym kraju niż w Ukrainie, gdzie w tym obszarze można zarobić od 10,6 tys. do 18,5 tys. złotych brutto (UoP) i od 13,9 tys. do 20,5 tys. złotych netto + VAT (B2B).

Jednocześnie w Polsce wzrosła liczba ogłoszeń o pracę dla juniorów. W I połowie 2021 roku 6,7 proc. ogłoszeń IT było skierowanych do osób o mniejszym doświadczeniu, natomiast w tym samym okresie w 2022 roku było ich już 15,03 proc.. Coraz częściej pojawiają się również oferty pracy z opcją fully remote (w pełni zdalna). W 2021 roku 52,6 proc. ogłoszeń uwzględniało taki model, a w tym roku już 71,8 proc.
Praca zdalna na dobre zagościła już w branży IT i dziś firmy, które jej nie oferują, z góry skazują się na trudniejszy proces rekrutacyjny - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. - Z naszych badań wynika, że aż 96% specjalistów(-ek) IT chce pracować zdalnie lub co najmniej hybrydowo, więc firmy muszą być przygotowane na to, że kandydaci(-tki) będą od nich wymagać tej opcji zapisanej już w ofercie pracy - dodaje.


Najpopularniejsza specjalizacja w Ukrainie to Frontend, a technologia to React


Najczęściej poszukiwane specjalizacje w Ukrainie to kolejno Frontend, Testing, Backend, UX oraz Project Manager. Natomiast wśród najpopularniejszych wymagań znajomości technologii znalazły się na pierwszym miejscu React i dalej: JavaScript, Python, Java oraz PHP.

W pierwszych miesiącach po wybuchu wojny w Ukrainie, na platformie No Fluff Jobs dostępna była możliwość wystawienia oferty pracy z dopiskiem Help4UA, który oznaczał, że dany pracodawca oferuje dodatkowe wsparcie i ułatwienia dla kandydatów z Ukrainy. Największy wzrost liczby wysłanych aplikacji na tego typu oferty odnotowano między lutym a marcem: 301,3 proc.. Następnie między marcem a kwietniem miał miejsce kolejny wzrost o 115 proc. To oznaka wzmożonego ruchu kandydatów(-ek), którzy szukali zatrudnienia w Polsce, głównie z powodu konieczności wyjazdu z zaatakowanego kraju.

Największe wzrosty zarobków w IT w Polsce przy B2B w obszarze Backend, a przy UoP w BigData


Największe wzrosty mediany zarobków w przypadku kontraktów B2B zostały odnotowane w takich specjalizacjach jak:
 • Backend (I połowa 2021 roku: od 14 tys. do 19,5 tys. złotych netto + VAT – I połowa 2022 roku: od 16 tys. do 23 tys. złotych netto + VAT),
 • DevOps (I połowa 2021 roku: od 16 tys. do 21,8 tys. złotych netto + VAT – I połowa 2022 roku: od 18,5 tys. do 25,2 tys. złotych netto + VAT),
 • BigData (I połowa 2021 roku: od 16 tys. do 21,8 tys. złotych netto + VAT – I połowa 2022 roku: od 18,5 tys. do 25,2 tys. złotych netto + VAT),
 • Embedded (I połowa 2021 roku: od 12 tys. do 18 tys. złotych netto + VAT – I połowa 2022 roku: od 14,3 tys. do 21,8 tys. złotych netto + VAT).

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia oferowane na stanowiskach programistycznych w Polsce

Największe wzrosty mediany zarobków w przypadku kontraktów B2B zostały odnotowane w takich specjalizacjach jak: Backend


Natomiast jeśli chodzi o umowy o pracę, najwyższe wynagrodzenia odnotowano w obszarach:
 • BigData (I połowa 2021 roku: od 12 tys. do 17 tys. złotych brutto – I połowa 2022 roku: od 14,5 tys. do 20 tys. złotych brutto),
 • Embedded (I połowa 2021 roku: od 9 tys. do 15 tys. złotych brutto – I połowa 2022 roku: od 10 tys. do 18 tys. złotych brutto),
 • Backend (I połowa 2021 roku: od 10 tys. do 16 tys. złotych brutto – I połowa 2022 roku: od 12 tys. do 18 tys. złotych brutto),
 • Frontend (I połowa 2021 roku: od 10 tys. do 15 tys. złotych brutto – I połowa 2022 roku: od 11,5 tys. do 17 tys. złotych brutto) oraz
 • DevOps (I połowa 2021 roku: od 12 tys. do 18 tys. złotych brutto – I połowa 2022 roku: od 15 tys. do 20 tys. złotych brutto).


Oferowane zarobki w IT stale rosną, bo na rynku można zaobserwować wzmożoną walkę o pracowników(-czki) - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. - Niedobory specjalistów(-ek) IT są widoczne w każdej gałęzi sektora technologicznego, a o najlepsze talenty z Polski czy Ukrainy rywalizują już nie tylko lokalne czy skandynawskie firmy, lecz także te amerykańskie. Trend rosnących widełek w IT jeszcze będzie przybierać na sile, bo większość przedsiębiorstw wciąż jest na ścieżce transformacji cyfrowej - kończy.

W regionie ukraińskim specjaliści od Fullstack i Frontend zarobią więcej niż w Polsce – nawet ponad 22 tys. złotych


Mediana dolnych i górnych widełek zarobków w iT w regionie ukraińskim dla specjalizacji Frontend waha się w przypadku UoP od 13,9 tys. do 20,8 tys. złotych brutto (w Polsce od 11,5 tys. do 17 tys. złotych brutto), a przy B2B od 16 tys. do 22,4 tys. złotych netto + VAT (nad Wisłą od 15 tys. do 21,8 tys. złotych netto + VAT). W obszarze Fullstack w Ukrainie można zarobić od 10,6 tys. do 18,5 tys. złotych brutto (umowa o pracę) i od 16,1 tys. do 22,4 złotych netto + VAT (kontrakt). Programiści w Polsce zarobią nieco mniej w tej specjalizacji: UoP – od 11 tys. do 17 tys. złotych brutto, B2B – od 15 tys. do 21,5 tys. złotych netto + VAT.

Różnica, szczególnie w przypadku umowy B2B, wiąże się z kwestiami opodatkowania. W Ukrainie na B2B są niższe podatki w porównaniu do Polski, więc firmy z uwagi na wzmożoną konkurencję podnosiły wypłaty netto, a całkowity koszt zatrudnienia osoby z Ukrainy był wciąż mniejszy niż zatrudnienie osób prowadzących JDG w Polsce.

W badaniu porównano I połowę 2022 roku z tym samym okresem w 2021 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: