eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Chmura obliczeniowa. Tak, ale nie od jednego dostawcy

Chmura obliczeniowa. Tak, ale nie od jednego dostawcy

2021-12-07 09:08

Chmura obliczeniowa. Tak, ale nie od jednego dostawcy

Firmy chcą usług chmurowych od wielu dostawców © rangizzz - Fotolia.com

IBM przedstawia wyniki najnowszego, globalnego badania, którego autorzy pochylili się nad kwestiami związanymi z transformacją w kierunku chmury. Dostrzegalną tendencją jest wielochmurowość – obecnie z jednego dostawcy usług chmurowych korzysta tylko 3 proc. respondentów. Dla porównania, w 2019 r. odsetek ten był blisko 10-krotnie wyższy. Co jeszcze udało się ustalić w trakcie badania?

Przeczytaj także: Droga do chmury: co jest barierą wdrażania rozwiązań chmurowych?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak istotną kwestią są zagrożenia cybernetyczne?
  • W jakim kierunku ewoluują wdrożenia chmur publicznych?
  • Podjęcie jakich kroków eksperci zalecają firmom korzystającym ze środowisk chmurowych?

Globalne badanie, przeprowadzone przez dział badawczy IBM Institute for Business Value (IBV) we współpracy z Oxford Economics, objęło prawie 7 200 osób pracujących na stanowiskach kierowniczych najwyższego szczebla w 28 branżach i 47 krajach, w tym Polski. Wyniki wskazują, że sektor usług chmurowych wkroczył w erę hybrydową i "wielochmurową", a najczęstsze obawy przedsiębiorców w dalszym ciągu dotyczą uzależnienia od dostawcy, bezpieczeństwa, zgodności i interoperacyjności.

Badanie wykazało ponadto, że:

Zagrożenia cybernetyczne są na najwyższym poziomie w historii


  • Złożoność infrastruktury zwiększa prawdopodobieństwo powstawania luk, które są wykorzystywane przez cyberprzestępców.
  • Jednak, co zaskakujące, ponad jedna trzecia respondentów nie wskazała, że poprawa link https://www.egospodarka.pl/167255,Cyberbezpieczenstwo-rok-2021-tez-pod-znakiem-pandemii,1,12,1.html bezpieczeństwa cybernetycznego. i zmniejszenie ryzyka związanego z bezpieczeństwem należą do ich największych inwestycji biznesowych i informatycznych
  • Jednocześnie, 76 procent respondentów z Polski stwierdziło, że rozwiązania bezpieczeństwa danych stosowane w ich architekturze chmurowej są ważne lub bardzo ważne, w większości przypadków, dla powodzenia ich projektów cyfrowych.

fot. rangizzz - Fotolia.com

Firmy chcą usług chmurowych od wielu dostawców

71% polskich respondentów stwierdziło, że uzależnienie od dostawcy jest istotną przeszkodą w poprawie wydajności biznesowej w większości lub we wszystkich częściach ich środowisk chmurowych.


Firmy odrzucają uzależnienie od jednego dostawcy


  • Blisko 69 procent respondentów z Polski stwierdziło, że możliwość pełnego przenoszenia zadań operacyjnych bez uzależnienia od jednego dostawcy jest ważna lub niezwykle ważna dla powodzenia ich przedsięwzięć cyfrowych.
  • Prawie 71 procent polskich respondentów stwierdziło, że uzależnienie od dostawcy jest istotną przeszkodą w poprawie wydajności biznesowej w większości lub we wszystkich częściach ich środowisk chmurowych.

Wdrożenia chmur publicznych ewoluują w kierunku chmur branżowych


  • Prawie 70 procent respondentów z sektora rządowego i usług finansowych na świecie wskazało zgodność z przepisami branżowymi jako przeszkodę w osiąganiu wydajności biznesowej ich chmur obliczeniowych.

Na początku swojej przygody z technologiami chmurowymi, wiele firm korzystało z kilku różnych chmur, co powodowało złożoność i rozłączność poszczególnych elementów, potencjalnie narażając je na poważne zagrożenia bezpieczeństwa - powiedział Tomasz Zięba, Cloud and Data Platform Leader IBM Polska i Kraje Bałtyckie. Obecne wyniki potwierdzają, że aby transformacja cyfrowa zakończyła się sukcesem, narzędzia bezpieczeństwa, zarządzania i zgodności muszą obsługiwać wiele chmur i być wbudowane w hybrydowe architektury chmurowe w samym swym założeniu – dodał.

Badanie wykazało, że przedsiębiorstwa muszą ocenić swój sposób korzystania ze środowisk chmurowych pod względem wdrożenia, migracji, prędkości działania i potencjalnych oszczędności kosztów.

Opracowano także inne zalecenia:
  • Skoncentruj się na bezpieczeństwie i prywatności. Określ, gdzie znajdują się twoje krytyczne obciążenia i przeanalizuj, kto i co ma do nich dostęp. Regularnie sprawdzaj, czy kontrole bezpieczeństwa i polityki prywatności są przestrzegane, lecz także czy niewłaściwie skonfigurowane zasoby i luki w oprogramowaniu są szybko usuwane.
  • Ustal, które obciążenia powinny zostać przeniesione do chmury. Przeprowadź inwentaryzację środowiska IT, aby skutecznie określić, które obciążenia i aplikacje przyniosą największą wartość znajdując się w chmurze, a które lepiej pozostawić w zasobach wewnętrznych.
  • Spraw, aby dane pracowały dla Ciebie. Przeanalizuj obciążenia za pomocą narzędzi opartych na sztucznej inteligencji i najlepszych praktyk, aby określić, gdzie i jak - z uzasadnionych powodów - umieścić je we właściwym miejscu.
  • Ustal podejście taktyczne. Przeanalizuj możliwe optymalizacje w sferze technologii, na przykład ustalenie optymalnego podejścia do modernizacji konkretnych aplikacji i zarządzania ważnymi kwestiami, takimi jak bezpieczeństwo, ład organizacyjny i odzyskiwanie danych po awarii.
  • Zbierz właściwy zespół. Powołaj interdyscyplinarny zespół, który będzie pracować nad określeniem sposobu, w jaki przedsiębiorstwo tworzy wartość dla swoich klientów.

Dodatkowe wnioski z raportu z 2021 r.


  • Respondenci z branż regulowanych, rządowych (85 procent) i usług finansowych (80 procent), jako ważne dla powodzenia przedsięwzięcia cyfrowego wskazywali narzędzia do zarządzania i zgodności, które mogą działać w wielu środowiskach chmurowych.
  • Zaledwie 1 procent respondentów w branżach elektronicznej, ubezpieczeniowej, produkcyjnej, telekomunikacyjnej, transportowej i turystycznej, deklarowało korzystanie z jednej chmury prywatnej lub publicznej w 2021 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: