eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Molestowanie w pracy: problem czy nie?

Molestowanie w pracy: problem czy nie?

2021-12-06 09:31

Molestowanie w pracy: problem czy nie?

Czy molestowanie seksualne w pracy jest realnym problemem? © Stocked House Studio - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Molestowanie seksualne jest nadal zawoalowanym, niezwykle negatywnym zjawiskiem, które towarzyszy życiu zawodowemu wcale niemałej rzeszy polskich pracowników. Zainteresowanie tym problemem wynika z rosnącego w świecie znaczenia zagadnień związanych z godnością i zapobieganiem przemocy w miejscu pracy. Kwestia bardzo istotna, ponieważ aż 72% Polaków uważa, że molestowanie seksualne w miejscu pracy stanowi realny problem.

Przeczytaj także: 3 kroki pracodawcy po wezwaniu do zapłaty odszkodowania za mobbing

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie formy może przybierać molestowanie seksualne w pracy?
  • Czy na co dzień spotykamy się ze zjawiskiem molestowania seksualnego w pracy?
  • Kto najczęściej jest sprawcą molestowania w pracy?


Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Molestowanie seksualne w pracy w Polsce”, w którym zapytano ponad 600 respondentów o ich doświadczenia związane ze zjawiskiem molestowania seksualnego w miejscu pracy.

W badaniu 77% kobiet i 67% mężczyzn przyznało, że molestowanie seksualne stanowi w Polsce realny problem. Jednocześnie według 63% badanych pracodawcy nie walczą z tym zjawiskiem.

fot. mat. prasowe

Molestowanie w pracy - to znaczy co?

Molestowanie seksualne może występować zarówno w formie fizycznej, jak i werbalnej lub pozawerbalnej.


Czym dla Polaków jest molestowanie seksualne? Największa liczba badanych wskazała na całowanie bez zgody (57%), łapanie za rękę, obejmowanie i masowanie (55%), składanie propozycji o charakterze seksualnym (54%), obnażanie się czyjejś obecności (51%), czy też pytania o życie seksualne, fantazje i preferencje (45%).

Jak często polscy pracownicy spotykają się z tymi zachowaniami? Okazuje się, że 1 na 4 badanych był świadkiem molestowania seksualnego w miejscu pracy. Ofiarami tego zjawiska padło 26% kobiet oraz 22% mężczyzn. O molestowanie w pracy było z kolei oskarżonych (słusznie lub nie) 11% Polek i 22% Polaków.

Ofiary molestowania seksualnego w miejscu pracy najczęściej spotykają się z aluzjami i nacechowanymi seksualnie komentarzami lub żartami (39%), otwartym komentowaniem wyglądu i ciała (33%) oraz pytaniami o ich życie seksualne, fantazje i preferencje (33%). Kobiety zdecydowanie bardziej od mężczyzn są narażone na molestowanie w formie fizycznej (np. blokowanie drogi, łapanie za rękę, obejmowanie).

fot. mat. prasowe

Molestowanie seksualne w pracy - problem czy nie?

Zdecydowana większość Polaków uważa, że molestowanie seksualne w miejscu pracy stanowi w Polsce problem.


Osoby, które zetknęły się z tym zjawiskiem często odchodzą z pracy (28%), a także są narażone na ostracyzm ze strony współpracowników (17%), wymagają pomocy psychoterapeuty (17%), wpadają w depresję (12%), mają myśli, a nawet próby samobójcze (odpowiednio 8% i 4%).

fot. mat. prasowe

Czy na co dzień spotykamy się ze zjawiskiem molestowania seksualnego w pracy

Mniej więcej co czwarty Polak w swoim życiu zawodowym był świadkiem lub padł ofiarą molestowania seksualnego.


Sprawcami molestowania najczęściej są współpracownicy (45%). Niestety Polacy rzadko zgłaszają tego typu zdarzenia. Zrobiło to tylko 27% ofiar. I trudno się temu dziwić, ponieważ aż 33% sprawców nie poniosło w związku z tym żadnych konsekwencji, a 51% usłyszało jedynie reprymendę.
Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, komentuje jego wyniki w ten sposób:
Wyraźnie widać, że to kobiety są bardziej narażone na zjawisko molestowania seksualnego i to one częściej spotykają się z niepożądanymi zachowaniami ze strony współpracowników czy też przełożonych. Co ciekawe, potwierdzili to także respondenci. Aż 77% kobiet uważa, że to one najczęściej padają ofiarą molestowania. Takie same obserwacje ma 59% mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Doświadczenie osób, które padły ofiarą molestowania seksualnego

Kobiety są dużo bardziej narażone na różnego rodzaju seksualne aluzje i komentarze.


To, że tak niewielki procent ofiar zgłasza fakt bycia molestowanym seksualnie, powinno martwić. Niestety dla niektórych osób doświadczenie to może być na tyle traumatyczne, że nie chcą przyznać się do bycia ofiarą nawet przed samym sobą. Dlatego tak ważne jest, aby Polki i Polacy mieli w pracy wsparcie empatycznych i profesjonalnych pracowników HR, którym mogą w pełni zaufać. Istotne jest również edukowanie pracowników, aby dobrze znali swoje prawa i obowiązki — komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

fot. mat. prasowe

Kto najczęściej jest sprawcą molestowania seksualnego?

Z badania InterviewMe wynika, że zdecydowanie najczęściej sprawcą molestowania seksualnego w miejscu pracy jest współpracownik


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: