eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 30% Polaków zaplanowało wakacje za granicą. Jak wyglądały?

30% Polaków zaplanowało wakacje za granicą. Jak wyglądały?

2021-09-14 09:22

30% Polaków zaplanowało wakacje za granicą. Jak wyglądały?

Chorwacja znów liderem wśród wakacyjnych kierunków © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Niespodziewany wybuch pandemii pokrzyżował nam zeszłoroczne plany wakacyjne. Nic więc dziwnego, że po wprowadzeniu masowych szczepień, paszportów covidowych oraz zniesieniu pokaźnej części obostrzeń Polacy tłumnie ruszyli na urlopy. 3 na 10 z nas wybrało wakacje za granicą. Jak wyglądał tegoroczny wypoczynek? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza raport zrealizowany przez porównywarkę ubezpieczeń rankomat.pl. Oto jego ustalenia.

Przeczytaj także: Jak spędziliśmy wakacje 2021 w Polsce?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile Polacy płacili za ubezpieczenie wakacji w 2020 r.?
  • Z kim Polacy wyjeżdżali na wakacje w 2021??
  • Jak prezentuje się 10 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych 2021?
  • W jakim dniu najczęściej rozpoczynaliśmy urlop?

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali dane z okresu czerwiec – sierpień pochodzące z ich porównywarki ubezpieczeń turystycznych. Z analizy wynika, że wśród wakacyjnych kierunków zagranicznych wyjazdów Polaków dominowały kraje europejskie. Polski turysta najczęściej wyjeżdżał z osobą towarzyszącą na urlop wypoczynkowy trwający od 8 do 14 dni.

Chorwacja znów liderem, Włochy wracają na podium


Wakacje nad Adriatykiem to wciąż ulubiona forma letniego wypoczynku Polaków. W tym roku na urlop w Chorwacji zdecydowało się aż 25% podróżujących za granicę. To tylko 5 punktów procentowych mniej niż rok temu. Chorwacja szybko otworzyła swoje granice, a przez długi czas Polacy mogli wjeżdżać na jej teren bez żadnych obostrzeń.

Drugie miejsce w zestawieniu porównywarki ex aequo zajęły Włochy (w zeszłym roku na czwartej pozycji) oraz Grecja (trzeci najpopularniejszy kierunek rok temu). Oba te kraje jako cel swojej podróży wskazało po 10% podróżnych. Zarówno do Włoch, jak i do Grecji zaszczepieni oraz ozdrowieńcy mogli wjeżdżać bez żadnych restrykcji. Pozostali turyści musieli posiadać negatywny wynik testu. Rok temu na drugim miejscu znalazła się Słowacja, która w tym roku zajęła dopiero 9. pozycję ze względu na większe obostrzenia.

Wakacje poza Europą w Turcji i Egipcie


W ubiegłym roku kraje pozaeuropejskie wypadły z zestawienia top 10 najchętniej wybieranych kierunków i zajęły dalekie pozycje. W tym roku większość linii lotniczych przywróciła popularne loty i więcej państw otworzyło swoje granice. Do zestawienia najpopularniejszych kierunków wróciła więc Turcja (5% wskazań i 6. miejsce), a także Egipt (na 14. miejscu). Do top 10, podobnie jak rok temu, nie wróciły Stany Zjednoczone, które nadal nie pozwalają na podróże w celach turystycznych.

Bałkany w modzie


Tuż za pierwszą dziesiątką znalazły się nieoczywiste kierunki europejskie takie jak Albania, Czarnogóra czy Malta. Do tych krajów przez całe lato można było wjechać bez żadnych obostrzeń, więc cieszyły się dużą popularnością wśród niezaszczepionych turystów.

fot. mat. prasowe

Top 10 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych 2021

Wakacje nad Adriatykiem to wciąż ulubiona forma letniego wypoczynku Polaków.


Urlop po polsku od 8 do 14 dni


Preferencje co do długości wakacji przeciętnego Polaka nie zmieniają się od lat. Najchętniej wciąż odpoczywamy od 8 do maksymalnie 14 dni - taką opcję wskazało aż 51% turystów. Co ciekawe, powyżej dwóch tygodni urlop zaplanowało aż 28% z nich. To zmiana aż o 10 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim rokiem.

Od 4 do 7 dni wypoczywało 15% Polaków, to mniej niż rok temu. Nadal spada liczba planujących krótkie wypady. Na wyjazd trwający od 1 do 3 dni zdecydowało się tylko 6% podróżujących (spadek o 6 punktów procentowych w stosunku do 2020 roku).

fot. mat. prasowe

Długość wyjazdów wakacyjnych Polaków w 2021 r.

Najchętniej wciąż odpoczywamy od 8 do maksymalnie 14 dni.


Do łask wróciły wyjazdy trwające dłużej niż 30 dni, które w zeszłym roku w ogóle nie były brane pod uwagę przez turystów. Wskazało je aż 6% wyjeżdżających. Oznacza to, że wracają możliwości podróżowania długoterminowego oraz pracy za granicą.

Wakacje 2021 w parze i z rodziną


Ten wskaźnik również nie zmienia się od lat. Zdecydowana większość Polaków decyduje się na wakacje z drugą osobą (34%) lub w dużo większym towarzystwie (w sumie 33%). Niemniej jednak wciąż duża grupa osób (33%) deklaruje wyjazd w pojedynkę.

fot. mat. prasowe

Z kim Polacy wyjeżdżali na wakacje w 2021?

Zdecydowana większość Polaków decyduje się na wakacje z drugą osobą.


Najchętniej podróżują trzydziestolatkowie, mniej rodzin z dziećmi


32% klientów porównywarki kupujących polisę na wyjazd zagraniczny to osoby w wieku od 30 do 39 lat. To wzrost aż o 7 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niemniej chętniej podróżują czterdziestolatkowie (25%) i osoby po dwudziestce (21%). Rok temu 23% polis zakupiono dla dzieci i nastolatków, w tym roku liczba ta spadła aż do 6%!

fot. mat. prasowe

Wiek Polaków odpoczywających na zagranicznych wakacjach 2021?

32% klientów porównywarki kupujących polisę na wyjazd zagraniczny to osoby w wieku od 30 do 39 lat.


Chętniej niż rok temu na podróż decydowali się nieco starsi - na co zapewne wpływ miały szczepienia - 11% z przedziału wiekowego 50 - 59 (wzrost o 4 punkty procentowe) oraz seniorzy z grupy 60+ (6%, wzrost o jeden punkt procentowy).

Urlop rozpoczynany w weekend, polisy kupowane na ostatnią chwilę


Początek weekendu to ulubiona pora na rozpoczęcie wakacji przez Polaków. 22% z nas zdecydowało się na wyjazd w sobotę, 17% zaczynało urlop w niedzielę, a 16% postawiło na piątek. Tylko 13% z nich podróż rozpoczęło od nowego tygodnia, czyli od poniedziałku.

fot. mat. prasowe

W jakim dniu wyjeżdżano na wakacje?

Początek weekendu to ulubiona pora na rozpoczęcie wakacji.


Zakup polisy Polacy odkładali na ostatnią chwilę. Większość z nich kupiła ubezpieczenie tuż przed podróżą. 35% z nich zrobiło to na 1-3 dni przed, a 5% dokładnie w dniu wyjazdu. 23% podróznych zdecydowało się na zakup polisy od 4 do 8 dni przed planowanym wyjazdem.

fot. mat. prasowe

Na ile dni przed podróżą kupowano ubezpieczenie?

Zakup polisy Polacy odkładali na ostatnią chwilę.


Ubezpieczenie na wakacje za granicą uwzględniające COVID-19 za 6,8 zł dziennie


Tyle średnio za polisę płacili wyjeżdżający do kierunków z top 10. Najmniej ubezpieczenie kosztowało podróżujących na Ukrainę (5,17 zł za dzień ochrony) i Czarnogórę (5,95 zł dziennie). Najdroższe polisy kupowali wyjeżdżający do Turcji (7,92 zł/dzień) oraz na Słowację (8,22 zł dziennie - tak wysoka cena wynika z wybierania polisy na wyprawy wysokogórskie, traktowane jako rozszerzenie ochrony dostępne za dodatkową składką).

fot. mat. prasowe

Ile Polacy płacili za ubezpieczenie wakacji w 2020 r.?

Najmniej ubezpieczenie kosztowało podróżujących na Ukrainę.


Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje wsparcie w razie zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku za granicą. Aktualnie zdecydowana większość towarzystw pokrywa koszty leczenia w razie zachorowania na Covid-19 - mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl. - Niektórzy ubezpieczyciele objęli też ochroną koszty przedłużonego pobytu w razie kwarantanny lub izolacji. Mówimy tu o kosztach wyżywienia, zakwaterowania oraz późniejszego powrotu do Polski, o ile dane państwo nie gwarantuje pokrycia tych opłat. Bardzo często polisa obejmuje również koszty wykonania testu (z wynikiem pozytywnym lub zleconego przez lekarza). Na rankomat.pl można w szybki i łatwy sposób sprawdzić i porównać zakres ryzyk związanych z Covid-19 - dodaje.

To niewielka kwota w porównaniu z kosztami leczenia, jakie czyhają na Polaków za granicą. Firma Europ Assistance wyliczyła, że za pomoc udzieloną odpoczywającemu w Turcji turyście, u którego wykryto tętniaka mózgu, zapłacono 500 000 zł! Tymczasem za polisę do Turcji płacono średnio 7,92 zł dziennie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: 30% Polaków zaplanowało wakacje za granicą. Jak wyglądały?

    karolina_kowalczyk / 2021-09-15 09:39:53

    Co roku wylatywałam zagranicę, no oprócz tamtego pandemicznego. W tym byłam w Hiszpanii enterem, nie mogłam siedzieć w domu, kiedy wiedziałam, że podróżowanie odżyło. Potrzebuję takiego tygodniowego odcięcia się od wszystkiego i błogiego leniuchowania. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: