eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › I połowa 2021 roku rekordowa na rynku private equity

I połowa 2021 roku rekordowa na rynku private equity

2021-08-27 00:30

I połowa 2021 roku rekordowa na rynku private equity

Rekordowe półrocze na rynku private equity © gustavofrazao - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W I połowie 2021 roku wartość nowych transakcji na rynku private equity to ponad 589 mld USD. Z badania Global PE Pulse wynika, że bieżący rok może być pierwszy w historii, kiedy ta wartość przekroczy bilion dolarów.

Przeczytaj także: Private equity: czy są jeszcze ślady po koronakryzysie?

Półroczny wynik na poziomie ponad 589 mld USD jest najlepszym wynikiem, jaki kiedykolwiek zanotowano. W porównaniu z pierwszym półroczem poprzedniego roku, wartość transakcji wzrosła niemal 3-krotnie, najbardziej na rynku amerykańskim.

fot. mat. prasowe

Akwizycje private equity

Wartość nowych transakcji na rynku private equity w pierwszych sześciu miesiącach wyniosła ponad 589 mld USD.


Widać wyraźnie, że postpandemiczne odbicie na rynku private equity nabiera tempa i po 2020 r., w którym doszło do wyraźnych spadków wolumenu transakcji, pozyskiwanych funduszy i wycofywania się z inwestycji, w pierwszej połowie 2021 r. firmy PE z nadwyżką zrekompensowały ubiegłoroczne spowolnienie. Można oczekiwać, że podobna tendencja utrzyma się również w drugiej połowie roku, głównie ze względu na utrzymujące się na całym świecie niskie stopy procentowe oraz wysokie środki finansowe dostępne na inwestycje. Potencjalnie aktywność na rynku PE może jednak osłabiać rozwój kolejnych mutacji koronawirusa i związana z tym niepewność dotycząca dalszego rozwoju pandemii czy powrotu istotnych ograniczeń – mówi Arkadiusz Strasz, Partner w Zespole Strategia i Transakcje, Zespół Wsparcia Transakcyjnego, EY Polska.

W pierwszym półroczu 2021 r. odnotowano w sumie aż siedem „megatransakcji”, czyli takich, których wartość przekroczyła 10 mld USD. To wynik najlepszy w historii w skali półrocznego zestawienia. Największe transakcje na rynku o wysokiej wartości powodują również większe zaangażowanie firm PE we wspólne przedsięwzięcia i inwestycje w formie konsorcjów. W ramach tak zwanych „club deals”, firmy private equity w pierwszym półroczu zrealizowały inwestycje o wartości 140 mld USD, najwyższej od 2007 r.

Fuzje, przejęcia i wyjścia z inwestycji


Rośnie udział i zaangażowanie funduszy private equity w transakcje fuzji oraz przejęć. Obecnie, w skali światowej, PE biorą udział w 29% z nich, a na rynku amerykańskim nawet w jednej trzeciej. Jednocześnie wzrasta także zarówno wartość transakcji, jak i wolumen wyjść PE z inwestycji. W pierwszym półroczu zanotowano ich 817, podczas gdy w tym samym okresie rok wcześniej było ich 428. Ich wartość wzrosła natomiast blisko czterokrotnie do 508,1 mld USD ze 128,9 mld USD.

fot. mat. prasowe

Wyjścia private equity z inwestycji

Wzrasta także zarówno wartość transakcji, jak i wolumen wyjść PE z inwestycji.


Rynek private equity ma przed sobą dalsze perspektywy wzrostu. Aktywa pod zarządzaniem są na rekordowo wysokim poziomie i firmy PE mają ponad 900 mld USD kapitałów dostępnych na inwestycje, co jest kwotą znacznie wyższą niż była dostępna w szczycie poprzedniego cyklu. Co również zauważalne, PE rozszerzają swoją działalność na nowe klasy aktywów i rozpatrują pod względem inwestycji nowe branże, a wśród nich najbardziej aktywnie sektor ochrony zdrowia, produktów i usług konsumenckich czy technologiczny – dodaje Arkadiusz Strasz.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: