eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inżynieria: jak pandemia zweryfikowała potrzeby firm z branży?

Inżynieria: jak pandemia zweryfikowała potrzeby firm z branży?

2020-12-24 09:20

Inżynieria: jak pandemia zweryfikowała potrzeby firm z branży?

Negatywne skutki pandemii nie ominęły branży inżynieryjnej © industrieblick - Fotolia.com

Wybuch pandemii odcisnął swoje piętno na rynku pracy, nie omijając przy tym branży inżynieryjnej. Najnowsze doniesienia HRK Engineering & Manufacturing napawają jednak pewnym optymizmem - okazuje się bowiem, że rzeczywistość rekrutacyjna w sektorze inżynierii coraz bardziej przypomina tę sprzed pandemii. Podobnie jest z liczbą przeprowadzanych projektów rekrutacyjnych.

Przeczytaj także: Rynek pracy, czyli obawy przedsiębiorców i spokój pracowników?

Inżynieria, czyli zwolnienia, obniżki i… nowe zatrudnienia


O odchodzącym właśnie do historii 2020 roku na pewno nie zapomnimy jeszcze przez dłuższy czas. Zaskoczeń nie brakowało m.in. na rynku pracy. W branży inżynieryjnej niektóre firmy zauważyły, że ich poziom zatrudnienia jest wyższy od realnych potrzeb. Ostatnie miesiące były więc dla nich czasem na dokonywanie tzw. kosmetycznych zmian i stanowiły dla pracodawców okazję do pożegnania się z pracownikami, którzy byli mniej efektywni, bądź ich zadania z powodzeniem mógł przejąć inny pracownik (najczęściej byli to pracownicy najmłodsi stażem).
Firmy zaczęły przykładniej podchodzić do analiz opłacalności zatrudnienia nowych osób, szczególnie w obszarze sprzedaży, gdzie wykonywanie zadań handlowych w terenie jest obecnie mocno utrudnione. Część pracodawców, dostrzegając duże zainteresowanie ogłoszeniami o pracę, wykorzystuje sytuację związaną z większą ilością pracowników dostępnych na rynku, co prowadzi do obniżania poziomu wynagrodzeń. Należy jednak podkreślić, że w przypadku specjalistów wąskich dziedzin, trend ten wygląda odwrotnie, np. w działach R&D, choć niektóre branże musiały zredukować te zespoły ze względu na brak projektów – komentuje Izabela Ostapowicz, Senior Consultant w HRK Engineering & Manufacturing.

fot. industrieblick - Fotolia.com

Negatywne skutki pandemii nie ominęły branży inżynieryjnej

Wiele firm podczas ostatnich miesięcy podjęło szereg trudnych decyzji dotyczących m.in. redukcji etatów, czy zmniejszenia wynagrodzeń.


Z drugiej strony są organizacje, czy zakłady produkcyjne, którym przez ostatnie miesiące udało się wypracować sposoby sprawnego funkcjonowania w czasie pandemii, więc pomimo lockdownu i początkowego zamrożenia działalności, obecnie działają bez większych trudności. Część firm coraz odważniej podchodzi do pozyskiwania pracowników. Bardzo dobrze widoczne jest to w branży spożywczej, household i farmaceutycznej. Niektóre z nich w ogóle nie zaprzestały prowadzenia kampanii rekrutacyjnych.

Co w nowym roku?


W inżynierii obowiązuje obecnie hybrydowy tryb pracy. Natomiast duża grupa organizacji deklaruje, że będzie chciała powrócić do pracy stacjonarnej, choć z większą otwartością na pracę zdalną niż przed wybuchem pandemii.
Pracownicy chętnie utrzymaliby hybrydowy tryb pracy, szczególnie osoby, które poświęcają dużo czasu na dojazdy do siedziby firmy. Niestety w branży produkcyjnej na wielu stanowiskach nie jest to możliwe – dodaje Izabela Ostapowicz.

Rok 2021 przyniesie większą ostrożność w podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji, w tym także personalnych, szczególnie w branżach, które w ostatnich miesiącach zanotowały spadki ze względu na sytuację społeczno-gospodarczą, m.in. w branży maszynowej, branży budowlanej, czy automotive. Sami pracownicy również z większą rozwagą podchodzą do zmian zawodowych. Decyzje o zmianie pracy są przez nich gruntownie analizowane, już nie tylko pod kątem możliwości rozwoju zawodowego, czy wyższego wynagrodzenia, ale także stabilności biznesowej danej firmy. Organizacje będą więc musiały włożyć większy wysiłek, aby uwiarygodnić się, pokazać swoją pozycję na rynku i dowieść, że są odporne na podobne kryzysy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: