eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Szczepionki na COVID już w darknecie?

Szczepionki na COVID już w darknecie?

2020-12-13 00:50

Szczepionki na COVID już w darknecie?

Szczepionki na COVID już w darknecie? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Check Point Research poinformował, że wykrył próby sprzedaży szczepionek i leków na COVID-19 w darknecie. Analitycy ostrzegają także przed phishingiem o tematyce koronawirusa. Eksperci odnotowali również wzrost rejestracji domen z hasłami szczepionka oraz covid. Część z nich została uznana za złośliwe.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo w sieci: Netflix i koronawirus wabikiem na ofiary

Szczepionka Pfizer Inc. i BioNTech SE została już zatwierdzona do użytku w Wielkiej Brytanii. Kolejne szczepionki firmy Moderna Inc, rosyjskiej Sputnik oraz szczepionki firmy AstraZeneca niebawem mogą się pojawić na rynku. Te doniesienia wykorzystują cyberprzestępcy. Ich działania monitorują eksperci Check Point Research,

Szczepionki już w darknecie?


Check Point Research wykrył strumień postów w darknecie, opublikowanych przez osoby twierdzące, że posiadają na sprzedaż szczepionki na koronawirusa oraz lekarstwa wspierające walkę z COVID-19. Zaledwie kilka tygodni wcześniej zarówno Europol, jak i Agencja UE ds. Współpracy Organów Ścigania, zdążyły wydać ostrzeżenia dotyczące możliwych przestępstw związanych ze szczepieniami podczas pandemii.

fot. mat. prasowe

Szczepionki na COVID już w darknecie?


Wykryci przez Check Pointa dystrybutorzy oczekują płatności w bitcoinach, co ma zminimalizować szansę ich wyśledzenia, a zarazem podaje w wątpliwość autentyczność sprzedawanych przez nich leków. Jeden z dostawców zaoferował badaczom sprzedaż nieokreślonej szczepionki Covid-19 za 0,01 BTC (około 300 USD) twierdząc, że potrzeba około 14 dawek dla jednej osoby. Informacja ta jest jednak sprzeczna z oficjalnymi ogłoszeniami, które wskazują, że niektóre szczepionki na Covid-19 wymagają jedynie dwóch zastrzyków w odstępie 3 tygodni.

fot. mat. prasowe

Zrzuty ekranu ogłoszeń nt. szczepionek i lekarstw na COVID-19 w Darknecie

Koszt „szczepionki” wynosi 250 dolarów.


W kolejnym ogłoszeniu inny sprzedawca oferował nowo zatwierdzone szczepionki Pfizera, dostępne z wysyłką z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii. Kontakt ze sprzedawcą możliwy był m.in. przez komunikator WhatsApp. Analitycy Check Pointa donoszą również o ofertach chlorochiny jako kuracji na koronawirusa. Za 10 dolarów można zakupić lek na malarię, reklamowany przez samego Donalda Trumpa jako ochronę przed COVID-19. Opinii tej nie podzielają jednak eksperci i urzędnicy zdrowia publicznego USA.

Domeny COVID znów popularne, phishing zagraża internautom


Pozytywne wieści z listopada o testach szczepionek i ich dostępności spowodowały również gwałtowny wzrost liczby nowych domen internetowych, które dotyczą Covid-19 lub szczepionek. Z danych Check Pointa wynika, że od początku listopada zarejestrowano 1062 nowe domeny zawierające słowo „szczepionka”, z czego 400 zawiera również hasło „covid” lub „corona”.

fot. mat. prasowe

Zrzut ekranu z korespondencji z jednym ze sprzedawców

Badacze Check Pointa poddają w wątpliwość autentyczność oferty.


Poza próbami sprzedaży fałszywych leków i szczepionek Covid-19, przestępcy wykorzystują również wiadomości związane ze szczepionkami jako przynętę w swoich kampaniach phishingowych. Jedna z wykrytych przez Check Point Research kampanii rozsyłała użytkownikom złośliwy plik, będący trojanem zdalnego dostępu, pozwalającym na wykradanie danych użytkowników.

Bieżącą sytuację chcą wykorzystać nie tylko cyberprzestępcy żądni lukratywnych zysków, ale również niektóre państwa narodowe – w jednym z ostatnich raportów Microsoft donosił o wykryciu prób kradzieży cennych danych od czołowych firm farmaceutycznych oraz niezależnych badaczy. Cała akcja hakerska miała być wspierana przez Rosję oraz Koreę Północną. Amerykańska firma stwierdziła, że większość ataków zakończyła się niepowodzeniem, jednak nie podała informacji, ule z nich się powiodło oraz jak poważne były to naruszenia. Kilka miesięcy temu media informowały z kolei o atakach chińskich hakerów wspieranych przez państwo, również celujących w producentów szczepionek.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: