eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo w sieci: Netflix i koronawirus wabikiem na ofiary

Bezpieczeństwo w sieci: Netflix i koronawirus wabikiem na ofiary

2020-04-06 00:50

Bezpieczeństwo w sieci: Netflix i koronawirus wabikiem na ofiary

Netflix i koronawirus wabikiem na ofiary © weerapat1003 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kwarantanna oraz nawoływanie nas do pozostania w domach sprawiają, że serwis Netflix cieszy się dziś jeszcze większym powodzeniem niż w normalnych, nieepidemicznych warunkach. To oczywiście nie umyka uwadze cyberprzestępców, którzy nader chętnie żerują na popularności tego najpopularniejszego na świecie serwisu streamingowego.

Przeczytaj także: Cyberprzestępcy polują na uniwersytety

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez Check Point, jego analitycy zaobserwowali ostatnio aż dwukrotny wzrost liczby ataków phishingowych ze strony witryn podszywających się pod Netflixa.

Biorąc pod uwagę, że większość z nich została zarejestrowana w ostatnich tygodniach i miesiącach, jasne staje się, że cyberprzestępcy postanowili wykorzystać fakt, iż większość internautów swój czas spędza teraz głównie w domu. Bezczelność oszustów jest posunięta tak daleko, że w adresach niektórych domen znajdujemy odwołania do oficjalnej nazwy choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 (np. netflixcovid19s.com).

Jak pisze Check Point, część fałszywych stron oferuje opcje płatności za fikcyjne usługi streamingowe, w celu nieuczciwego uzyskania danych użytkownika lub ich pieniędzy.
Opierając się o ThreatCloud, wiodący silnik wywiadowczy, analitycy wskazują, że choć łączna ilość cyberataków spadała od czasu wybuchu epidemii i spowolnienia gospodarczego, jednak ataki związane z koronawirusem w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły.

Od stycznia do marca byliśmy świadkami spadku o około 17% ogólnej liczby incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem w sieciach firmowych. Natomiast od połowy lutego eksperci Check Pointa zaobserwowali eskalację liczby cyberataków związanych z koronawirusem, a tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba ta gwałtownie wzrosła z kilkuset dziennie do ponad 5000 w dniu 28 marca, przy średniej wartości przekraczającej 2600 ataków na dzień.

fot. mat. prasowe

Cyberataki powiązane z koronawirusem

Wykres przedstawia wszystkie ataki związane z koronawirusem, które zostały wykryte przez różne technologie zapobiegania zagrożeniom Check Point w sieciach, punktach końcowych i urządzeniach mobilnych.


Jak donosi Check Point Research 84% incydentów zostało wywołanych przez strony phishingowe, natomiast około 2% dotyczyło ofiar wchodzących na złośliwe strony za pomocą swojego urządzenia mobilnego.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni zarejestrowano ponad 30 103 nowych domen związanych z koronawirusem, z czego 0,4% (131) było złośliwych, a 9% (2 777) zostało uznane za podejrzane. Oznacza to, że od stycznia 2020 r. Zarejestrowano łącznie ponad 51 000 domen związanych z koronawirusem.

fot. mat. prasowe

Domeny powiązana z koronawirusem

W ciągu ostatnich dwóch tygodni zarejestrowano ponad 30 103 nowych domen związanych z koronawirusem.


Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?


  1. Uważaj na domeny posiadające zbliżone nazwy do oryginalnych stron www, na błędy ortograficzne w wiadomościach e-mail lub witrynach internetowych oraz nieznanych nadawców wiadomości e-mail.
  2. Zachowaj ostrożność w przypadku plików otrzymanych za pośrednictwem wiadomości e-mail od nieznanych nadawców, szczególnie jeśli dotyczą rzeczy, z którymi zazwyczaj nie masz do czynienia
  3. Upewnij się, że zamawiasz towary z autentycznego źródła. Jednym ze sposobów na to jest NIE klikanie linków promocyjnych w wiadomościach e-mail, a zamiast tego sprawdzenie w Google żądanego sprzedawcy i kliknięcie linku na stronie wyników Google.
  4. Strzeż się „ofert specjalnych”. „Ekskluzywne lekarstwo na koronawirusa za 150 USD” zazwyczaj nie jest godną zaufania okazją do zakupu. W tej chwili nie ma lekarstwa na koronawirusa, a nawet gdyby tak było, zdecydowanie nie byłby on oferowany za pośrednictwem wiadomości e-mail.
  5. Upewnij się, że nie używasz tych samych haseł w różnych aplikacjach lub portalach


- Znaczny skok cyberataków związanych z koronawirusem ma związek z druzgocącymi wiadomościami o sytuacji w USA i UE. Możemy spodziewać się, że ten trend utrzyma się w najbliższym czasie - mówi Omer Dembinsky, menedżer danych Threat Intelligence w Check Point. - Hakerzy przesuwają swoje zasoby z ataków bezpośrednich na firmy - ponieważ większość z nas pracuje teraz zdalnie - w kierunku działań, które mogą dotknąć nas bezpośrednio w domu, wykorzystując popularne usługi takie jak Zoom i Netflix. Ważne jest, abyśmy wszyscy dbali o higienę również w cyberprzestrzeni i byli bardzo ostrożni odbierając dokumenty czy linki.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: