eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Siła nabywcza w Europie 2020. Polska daleko, ale awansuje

Siła nabywcza w Europie 2020. Polska daleko, ale awansuje

2020-10-26 11:00

Siła nabywcza w Europie 2020. Polska daleko, ale awansuje

Siła nabywcza przeciętnego Europejczyka to 13 894 euro © jackyserko - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

13 894 euro, a więc o około 773 euro mniej niż przed rokiem. To przeciętny dochód rozporządzalny netto statystycznego Europejczyka - wynika z najnowszej odsłony badania GfK Purchasing Power Europe 2020 (Siła nabywcza w Europie 2020). Podobnie jak przed rokiem najwyższa siłą nabywczą mogą pochwalić się mieszkańcy Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburga. Polska uplasowała się na 28 miejscu, awansując względem poprzedniego zestawienia o jedno oczko.

Przeczytaj także: Siła nabywcza w Europie 2019

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Które europejskie kraje charakteryzuje najwyższa siła nabywcza?
  • Jak prezentuje się TOP 10 polskich powiatów o największej sile nabywczej?
  • W jakim stopniu kraje europejskie ucierpiały w wyniku oddziaływania COVID-19?


Jak już wspomniano we wstępie przeciętna siła nabywcza, którą pochwalić może się Europejczyk sięga w tym roku 13 894 euro, co oznacza nominalny spadek o niemal 5,3 proc. względem ubiegłorocznej, zaktualizowanej wartości. Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że kwoty odnotowane w 42 zbadanych krajach są bardzo zróżnicowane. I tak np. w Liechtensteinie jest to 64 240 euro, a na Ukrainie 37 razy mniej.

Tegoroczny spadek siły nabywczej jest oczywistym następstwem wybuchu pandemii i wynikających z tego skutków gospodarczych. Rankingi pokazują znaczne różnice między badanymi krajami w odniesieniu do kwot dostępnych dla Europejczyków na żywność, życie, usługi, energię, prywatne emerytury, ubezpieczenia, urlopy, mobilność i zakupy konsumpcyjne.

Liechtenstein na szczycie, Irlandia awansuje


Liechtenstein po raz kolejny zajmuje pierwsze miejsce wśród 42 krajów europejskich z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 64 240 EUR. Znacznie przekracza ona wartości dla innych krajów i jest ponad 4,6 razy wyższa od średniej europejskiej.

W pierwszej trójce rankingu siły nabywczej, podobnie jak w ubiegłym roku, znalazły się Szwajcaria i Luksemburg. Szwajcarzy dysponują 41.998 EUR na mieszkańca, czyli ponad trzykrotnie więcej niż wynosi średnia europejska, natomiast Luksemburczycy mają siłę nabywczą na głowę mieszkańca wynoszącą 34.119 EUR. Jest to ponad 2,5 razy więcej niż średnia europejska.
Siła nabywcza jest rozumiana jako dochód rozporządzalny po odjęciu podatków i darowizn, z uwzględnieniem ewentualnych świadczeń państwowych. Badanie wskazuje poziom siły nabywczej na osobę w danym roku wyrażony w euro i jako wartość zindeksowaną. Ranking siły nabywczej GfK jest tworzony w oparciu o nominalny dochód rozporządzalny populacji, co oznacza, że podane wartości nie uwzględniają inflacji. Wyliczenia są przeprowadzane na podstawie danych statystycznych dotyczących wysokości dochodów i zarobków, świadczeń państwowych oraz prognoz instytucji gospodarczych.

fot. mat. prasowe

Siła nabywcza w Europie (TOP 10)

Czołówka krajów o najwyższej sile nabywczej jest niemal identyczna jak w minionym roku


Wszystkie pozostałe kraje z pierwszej dziesiątki również mają siłę nabywczą na mieszkańca znacznie powyżej przeciętnej – co najmniej o 50 proc. wyższą od średniej europejskiej. W tym roku Irlandia znalazła się w pierwszej dziesiątce z siłą nabywczą per capita na poziomie 21.030 EUR, co plasuje ją na dziewiątym miejscu i tym samym wypchnęła Finlandię z pierwszej dziesiątki.

Szesnaście spośród krajów uwzględnionych w badaniu ma siłę nabywczą na mieszkańca powyżej przeciętnej, natomiast dwadzieścia sześć znajduje się poniżej średniej europejskiej. Ukraina zajmuje ostatnie miejsce z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 1.703 EUR.
Konsumenci wykorzystują ogólną siłę nabywczą na pokrycie wydatków takich jak żywność, mieszkanie, usługi, energia, prywatne plany emerytalne i ubezpieczeniowe oraz pozostałe wydatki takie jak wakacje, transport i nabytki konsumenckie.

Polska: kontrast między biednymi a bogatymi


Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce w 2020 roku wynosi 7 143 EUR (7 589 EURO w 2019), czyli nieco więcej (51 proc.) od połowy średniej europejskiej. Plasuje to Polskę na dwudziestym ósmym miejscu w europejskim rankingu, co oznacza, pomimo spadku wartości w liczbach bezwzględnych, awans o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku.

Nadal zauważalne są duże różnice w rozkładzie siły nabywczej w 380 powiatach. Tylko w 17 powiatach siła nabywcza na mieszkańca jest o co najmniej 20 proc. wyższa od średniej krajowej. Natomiast 106 powiatów jest o co najmniej 20 proc. poniżej średniej krajowej. Pierwsze miejsce, z siłą nabywczą na mieszkańca, wynoszącą 12 120 EUR, zajmuje Warszawa. Jej mieszkańcy dysponują o niemal 70 proc. większą kwotą pieniędzy na wydatki konsumenckie i oszczędności niż wynosi średnia krajowa.

Na drugim końcu rankingu znajduje się powiat szydłowiecki, w którym siła nabywcza na mieszkańca wynosi zaledwie 4 721 EUR. Odpowiada to prawie 66 procentom średniej dla Polski i 34 procentom średniej europejskiej. Mieszkańcy Warszawy mają do dyspozycji przeciętnie niemal 2,6 razy więcej pieniędzy niż mieszkańcy najmniej zamożnego powiatu szydłowieckiego.

fot. mat. prasowe

10 polskich powiatów o największej sile nabywczej

Pierwsze miejsce, z siłą nabywczą na mieszkańca, wynoszącą 12 120 EUR, zajmuje Warszawa


Na czołowych miejscach rankingu siły nabywczej w tym roku nastąpiły niewielkie zmiany. Powiaty Kraków i Bielsko-Biała zamieniły się miejscami. Gliwice znalazły się w pierwszej dziesiątce z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 9 111 euro, co plasuje je na dziesiątym miejscu i wyparły powiat Tychy.

Wskaźnik Corona Impact Index ilustruje oddziaływanie COVID-19 na kraje europejskie


Przy pomocy wskaźnika Corona Impact Index analitycy GfK oszacowali również stopień, w jakim kraje europejskie ucierpiały w wyniku oddziaływania COVID-19. Corona Impact Index pokazuje różnice w utracie zamożności wśród prywatnych gospodarstw domowych w wyniku kryzysu koronawirusowego, ułatwiając tym samym dokonywanie porównań zarówno krajowych, jak i regionalnych w Europie.

Jak już wspomniano, w pierwszej dziesiątce pod względem siły nabywczej przodują Lichtenstein i Szwajcaria, kraje o najwyższym rozporządzalnym dochodzie netto na mieszkańca w Europie. Są to również dwa kraje, które najmniej ucierpiały w wyniku kryzysu. Wpływ koronawirusa w Liechtensteinie jest o około 85 proc. niższy od średniej europejskiej, natomiast w Szwajcarii jest on o około 74 proc. niższy od średniej europejskiej.

Islandia i Norwegia, które zajmują czwarte i piąte miejsce w rankingu siły nabywczej, wypadają gorzej w kontekście Corona Impact Index, plasując się odpowiednio o 58 i 63 proc. powyżej średniej europejskiej. Oba kraje zostały szczególnie mocno dotknięte pandemią koronawirusa, między innymi z powodu dewaluacji ich walut krajowych w stosunku do euro.
Ostatnie miejsce wśród 42 krajów objętych rankingiem zajmuje Turcja, gdzie Corona Impact Index jest ponad 2,8 razy wyższy od średniej europejskiej.

fot. mat. prasowe

Poziom Indeksu GfK Corona

Wpływ koronawirusa w Liechtensteinie jest o około 85 proc. niższy od średniej europejskiej


Warto podkreślić, iż wskaźnik Corona Impact Index pokazuje wysoki wpływ pandemii na poziom dochodu polskich gospodarstw domowych. Wskaźnik ten dla Polski i wynosi 138, czyli spadek potencjału nabywczego jest o 38 proc. wyższy niż przeciętnie w Europie. Niestety druga fala pandemii prawdopodobnie podniesie jeszcze skalę tego spadku. Obecnie skala tych spadków w Polsce jest w zróżnicowana regionalnie. W zależności od rozwoju sytuacji, w najbardziej pesymistycznym scenariuszu, prognozowana jest skala spadków pomiędzy 14,4 a 23,7 proc. Oznacza to, iż w niektórych powiatach potencjał zakupowy może spaść nawet o niemal jedną czwartą. Dojdzie do tego przy założeniu, że izolacja Polaków potrwała łącznie 4 miesiące (2 miesiące wiosną i 2 miesiące jesień), a powrót do poziomów sprzedaży sprzed epidemii nastąpi w grudniu 2021 roku – komentuje Agnieszka Szlaska-Bąk, Client Business Partner w GfK, ekspertka analiz geomarketingowych.

fot. mat. prasowe

Siła nabywcza w Polsce w 2020 roku

Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce w 2020 roku wynosi 7.143 EUR


Przeczytaj także: Siła nabywcza w Polsce 2017 Siła nabywcza w Polsce 2017

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: