eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Siła nabywcza w Europie 2019

Siła nabywcza w Europie 2019

2019-10-26 00:35

Siła nabywcza w Europie 2019

W 2019 roku Europejczycy wydadzą 14.739 euro na osobę © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Niemal 14,8 tys. euro. Tyle wynosi kwota, jaką przeznaczy na tegoroczne wydatki i oszczędności przeciętny europejski konsument. Z badania GfK "Siła nabywcza w Europie w 2019 r." wynika, że największa siła nabywcza to domena Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburga. Na drugim biegunie znalazły się Mołdawia, Kosowo i Ukraina.

Przeczytaj także: Siła nabywcza w Polsce 2017

W bieżącym roku Europejczycy mogą przeznaczyć na bieżące wydatki kwotę 10 bilionów euro, co oznacza, że względem poprzedniego roku siła nabywcza na osobę zanotowała wzrost o 3,5 proc. Są to pieniądze przeznaczone m.in. na żywność, mieszkanie, media, prywatne fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe oraz inne wydatki, np. wakacje czy transport.

W zestawieniu państw, gdzie siła nabywcza prezentuje się najlepiej triumfuje po raz kolejny już Liechtenstein z imponującą kwotą 67.550 euro na osobę. Jest to ponad 4,5-krotność europejskiej średniej i wynik, dzięki któremu pozostawia resztę stawki dość mocno w tyle.

fot. mat. prasowe

Sila nabywcza w Europie w 2019 r.

Siła nabywcza jest rozumiana jako dochód rozporządzalny po odjęciu podatków i darowizn, z uwzględnieniem ewentualnych świadczeń państwowych.


Drugie miejsce, podobnie jak w zeszłym roku, zajmuje Szwajcaria z 42.067 euro na osobę. Na podium znalazł się również Luksemburg z siłą nabywczą na poziomie 35.096 euro na osobę, spychając Islandię z trzeciej na czwartą pozycję. Pozostałe kraje z pierwszej dziesiątki rankingu także mogą poszczycić się jednostkowym dochodem rozporządzalnym netto znacznie powyżej średniej.

fot. mat. prasowe

Zagęszczenie liczby ludności w Europie w 2019

Niewielkie zagęszczenie ludności to m.in. kraje skandynawskie.


Spośród 42 krajów uwzględnionych w badaniu szesnaście posiada siłą nabywczą na mieszkańca powyżej średniej europejskiej, natomiast 26 poniżej tej wartości. Najniższą siłą nabywczą, na poziomie 1.830 euro na osobę, dysponują mieszkańcy Ukrainy.

fot. mat. prasowe

Zagęszczenie siły roboczej w Europie w 2019

Badanie siły nabywczej w Europie według GfK jest ważnym miernikiem siły gospodarczej danego regionu.


Badanie siły nabywczej w Europie według GfK jest ważnym miernikiem siły gospodarczej danego regionu z racji istotnych różnic w poziomie dochodu rozporządzalnego netto na osobę zarówno w obrębie poszczególnych państw Europy, jak i pomiędzy nimi ‒ wyjaśnia Agnieszka Szlaska-Bąk, ekspertka GfK ds. geomarketingu. ‒ Z tego względu niezwykle ważne jest, aby dokonywać wyliczeń międzynarodowych danych z zastosowaniem spójnych standardów jakości. Umożliwia to firmom ze wszystkich branż przeprowadzanie rzetelnych porównań pomiędzy państwami oraz identyfikowanie obszarów o najwyższym potencjale konsumenckim. Ta wiedza stanowi nieocenione wsparcie w procesie podejmowania decyzji biznesowych związanych z planowaniem i oceną lokalizacji, jak również zarządzaniem sprzedażą i marketingiem.

fot. mat. prasowe

Siła nabywcza w Europie w 2019 roku (ranking top 10)

Na szczycie zestawienia niezmiennie Liechtenstein.


O badaniu

Badanie GfK Siła nabywcza w Europie w 2019 r. jest dostępne dla 42 europejskich państw, ze szczegółowymi danymi na temat regionów, do poziomu gmin i kodów pocztowych, wraz z dopasowanymi danymi dotyczącymi mieszkańców i gospodarstw domowych oraz mapami cyfrowymi. Siła nabywcza jest rozumiana jako dochód rozporządzalny po odjęciu podatków i darowizn, z uwzględnieniem ewentualnych świadczeń państwowych. Badanie wskazuje poziom siły nabywczej na osobę w danym roku wyrażony w euro i jako wartość zindeksowaną. Ranking siły nabywczej GfK jest tworzony w oparciu o nominalny dochód rozporządzalny populacji, co oznacza, że podane wartości nie uwzględniają inflacji. Wyliczenia są przeprowadzane na podstawie danych statystycznych dotyczących wysokości dochodów i zarobków, świadczeń państwowych oraz prognoz instytucji gospodarczych. Konsumenci wykorzystują ogólną siłę nabywczą na pokrycie wydatków takich jak żywność, mieszkanie, usługi, energia, prywatne plany emerytalne i ubezpieczeniowe oraz pozostałe wydatki takie jak wakacje, transport i nabytki konsumenckie.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: