eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: jak bardzo skurczyła się rzesza pracowników z Ukrainy?

Rynek pracy: jak bardzo skurczyła się rzesza pracowników z Ukrainy?

2020-08-07 11:09

Rynek pracy: jak bardzo skurczyła się rzesza pracowników z Ukrainy?

Pracownicy © Andreas Karelias - Fotolia.com

Jak podaje Personnel Service, w I połowie br. wydano przeszło 270 tys. wiz dla Ukraińców planujących podjąć pracę w naszym kraju. Dla porównania, w analogicznym okresie poprzedniego roku było ich ponad 484 tys. Przyczyną tak dużego spadku (44%) jest oczywiście sytuacja epidemiczna oraz utrudnienia w ruchu granicznym i pracy urzędów. Jednocześnie jednak nie oznacza to, że rzesza przebywających w Polsce pracowników z Ukrainy również skurczyła się o blisko połowę.
Jak wynika z danych opublikowanych przez polski MSZ, gros wiz (ponad 269 tys. z 270 tys.), które wydano Ukraińcom w I półroczu br., to ważne przez rok wizy krajowe typu D. Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, tłumaczy przy tym, że spadki w ilości wydawanych wiz nie przekładają się 1:1 na liczbę przebywających w naszym kraju pracowników z Ukrainy.
- Koronawirus w znaczącym stopniu zmniejszył ruch graniczny między Polską a Ukrainą. Z jednej strony, nowi pracownicy nie przyjeżdżali tak licznie, ale z drugiej, ci którzy byli już w naszym kraju, mieli możliwość przedłużenia swojego pobytu. To wszystko dzięki zapisom uwzględnionym w tarczy antykryzysowej, o które wspólnie z innymi organizacjami, zabiegaliśmy. Zależało nam na tym, aby osoby, którym w czasie trwania stanu epidemicznego kończy się prawo pobytu, mogły mieć je automatycznie odnawiane i to się udało – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

fot. Andreas Karelias - Fotolia.com

Pracownicy

W I połowie 2020 roku wydano 44% mniej wiz dla Ukraińców.


Drugi kwartał z największym spadkiem


Największy spadek liczby wydanych wiz odnotowano w drugim kwartale roku, co było związane m.in. z zamknięciem lub ograniczonym działaniem Konsulatów RP na Ukrainie oraz centrów wizowych. Nowi pracownicy nie napływali tak licznie do Polski, co dla wielu pracodawców wiązało się z lukami kadrowymi, bo pomimo kryzysu i rosnącego bezrobocia są sektory i zajęcia, których Polacy nie chcą się podejmować.
- Dobrym przykładem może być cały przemysł spożywczo-przetwórczy, oraz produkcja detaliczna. Po kilkumiesięcznym uśpieniu, kiedy Polacy mało kupowali, teraz znowu konsumpcja wróciła do stanu sprzed pandemii, a to oznacza, że fabryki muszą ruszyć pełną parą. I tutaj potrzebni są Ukraińcy, którzy na szczęście korzystają z zapisów tarczy antykryzysowej i przedłużają swój pobyt w Polsce. Nie brakuje też napływających nowych pracowników ze Wschodu, którzy są gotowi odbyć dwutygodniową kwarantannę, żeby podjąć pracę w naszym kraju – mówi Krzysztof Inglot.

Ukraińcy wypełniają luki na rynku pracy


Z szacunków Personnel Service wynika, że realnie spadek podaży pracowników z Ukrainy na polskim rynku pracy wynosi ok. 20% w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Warto jednak pamiętać, że wiele sektorów gospodarki, w tym m.in. branża usługowa, turystyczna czy gastronomiczna, znacznie zmniejszyły zapotrzebowanie na kadrę. Stąd spadek podaży kadry ze Wschodu, nie wywołał masowych problemów z personelem w firmach.
- Pracownicy z Ukrainy, zwłaszcza na początku epidemii, jeżeli pracowali w zagrożonych sektorach gospodarki, szybko się przekwalifikowali. To właśnie jedna z zalet kadry ze Wschodu. Przyjeżdżają do Polski na krótko i chcą jak najwięcej zarobić, nawet jeżeli oznacza to zmianę lokalizacji czy branży – podsumowuje Krzysztof Inglot.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: