eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Transport publiczny w odstawce: co 4. Polak w czasie pandemii wybrał rower

Transport publiczny w odstawce: co 4. Polak w czasie pandemii wybrał rower

2020-06-17 11:24

Transport publiczny w odstawce: co 4. Polak w czasie pandemii wybrał rower

Jak będziemy się przemieszczać w trakcie i po pandemii © fot. mat. prasowe

W dobie zagrożenia zakażeniem koronawirusem transport publiczny poszedł w odstawkę. Polacy zamienili go jednak nie tylko na własne samochody, ale również na rowery. Te ostatnie w codziennych podróżach ma zamiar wykorzystywać już co 4. z nas. Nie brakuje jednak obaw - zwolennicy jednośladów boją się przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo na drodze - wynika z opracowanego przez Nationale-Nederlanden badania "Polacy na dwóch kółkach".

Przeczytaj także: Traci komunikacja miejska, zyskuje wynajem samochodu?

Transport publiczny? Nie, dziękuję!


Pojawienie się wywróciło życie wielu z nas do góry nogami. Zmieniło się wiele aspektów naszego życia, w tym m.in. wybierane środki transportu. Potwierdzeniem tego jest badanie przeprowadzone przez Nationale-Nederlanden, z którego wynika, że dziś aż 85 proc. Polaków stawia na własny samochód.

Co czwarty z badanych ma zamiar zamienić komunikację miejską na jednoślad - rower bądź hulajnogę. Co ciekawe, częściej są to kobiety (29 proc.) niż mężczyźni (19 proc.). Dla 1/4 Polaków alternatywą transportu publicznego mają stać się piesze wycieczki - tę formę najczęściej wybierają seniorzy.

Co ciekawe, w najbliższym czasie jedynie co dziesiąty respondent zamierza korzystać z komunikacji miejskiej.
– Taka zmiana nie powinna jednak dziwić. Rowery jako środki transportu czy urządzenia rekreacyjne od wielu lat cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Można powiedzieć, że pandemia koronawirusa w pewnym sensie przyspieszyła ten wzrost. Polacy chcą zachować bezpieczny dystans społeczny i wolą przemieszczać się indywidualnie. Warto podkreślić, że wśród naszych respondentów blisko jedna czwarta podróżuje jednośladem przynajmniej raz w tygodniu – mówi Ewa Dąbrowska, ekspertka Nationale-Nederlanden.

O rowery dbamy bardziej niż o siebie


Autorzy badania sprawdzili także, jak Polacy dbają o bezpieczeństwo swoje oraz pojazdów, na których się przemieszczają. Okazuje się, że 47 proc. ankietowanych zawsze zabezpiecza rower lub elektryczną hulajnogę przed kradzieżą. Jednocześnie blisko 30 proc. respondentów przyznaje, że często zdarza im się nie przypiąć jednośladu, w przypadku gdy na chwilę zostawiają go w miejscu publicznym.
- Patrząc na deklaracje respondentów można wywnioskować, że Polacy są bardziej skłonni dbać o mienie, niż o własne zdrowie. Tylko nieco ponad jedna czwarta badanych, potwierdza że zakłada kask lub ochraniacze, a 9 proc., że ma wykupione ubezpieczenie w razie wypadku – mówi Ewa Dąbrowska z Nationale-Nederlanden.

Samochody największym zagrożeniem rowerzystów


Polacy wykorzystują rowery lub hulajnogi do różnych celów – jeżdżą rekreacyjnie, przemieszczają się w ten sposób do pracy lub na zakupy. Jak wynika z badania „Polacy na dwóch kółkach” blisko trzy czwarte użytkowników tych pojazdów na co dzień jeździ po ścieżce rowerowej. A w sytuacji gdy jej nie ma 34 proc. dla bezpieczeństwa wybiera chodnik, natomiast 37 proc. porusza się po jezdni. Z kolei jedna piąta Polaków, aby dotrzeć do celu, decyduje się na jazdę po ulicy, a 9 proc. po chodniku.

fot. mat. prasowe

Jak będziemy się przemieszczać w trakcie i po pandemii

Ze względu na epidemię Polaków planuje wykorzystywać 85% do codziennego przemieszczania się własny samochód


Bez względu na styl jazdy, co drugi użytkownik jednośladu odczuwa zagrożenie ze strony pozostałych uczestników ruchu drogowego. Ponad jedna trzecia ankietowanych obawia się przede wszystkich kolizji z samochodami i autobusami, a 1 na 10 respondentów z innymi użytkownikami rowerów bądź hulajnóg. Wśród osób, które czują się pewnie na drodze (52 proc.), przeważają mężczyźni. Na odpowiedź „czuję się bezpiecznie” wskazało 58 proc. panów i 47 proc. pań.
- Informacja o tym, że co drugi Polak czuje się niezagrożony w trakcie jazdy rowerem może napawać jedynie umiarkowanym optymizmem. Statystyki mówią same za siebie. Według danych Komendy Głównej Policji - w 2019 r. miało miejsce aż 4,4 tys. zdarzeń z udziałem rowerzystów. Ta liczba powinna być przestrogą dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Chcąc uniknąć kolizji, kierujący jednośladem powinni z największą starannością stosować się do przepisów oraz poruszać się po wytyczonych ścieżkach, nie zapominając przy tym o środkach bezpieczeństwa – dodaje Ewa Dąbrowska z Nationale-Nederlanden.

O badaniu:
Badanie zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dn. 22-23.05.2020. Badanie ogólnopolskie zrealizowane na próbie reprezentatywnej dla ogółu populacji w Polsce (N=1100), zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: