eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › ZPL: leasing wyhamował o połowę, wychodzenie z kryzysu nie potrwa krótko

ZPL: leasing wyhamował o połowę, wychodzenie z kryzysu nie potrwa krótko

2020-05-19 13:53

ZPL: leasing wyhamował o połowę, wychodzenie z kryzysu nie potrwa krótko

Leasing hamuje od początku roku © Sondem - Fotolia.com

Ostatnimi czasy leasing w naszym kraju miał się całkiem nieźle, chociaż dynamika rynku zaczęła nieco hamować już w minionym roku. Najnowsza porcja danych Związku Polskiego Leasingu wskazuje jednak, że dziś branża leasingowa wyraźnie odczuwa, podobnie zresztą jak cała gospodarka, wyraźne oznaki związanego tym razem z pandemią spowolnienia. Niestety wiele też pozwala przypuszczać, że przezwyciężenie skutków "koronakryzysu" będzie bardziej czasochłonne, niż miało to miejsce w przypadku kryzysu z roku 2008.

Przeczytaj także: Leasing w obliczu COVID-19. Spowolnienia ciąg dalszy?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie wyniki zanotował leasing w I kwartale br.?
  • Które segmenty rynku leasingu najbardziej odczują obecny kryzys?
  • Kiedy spodziewane jest odbicie w leasingu?


Wartość inwestycji sfinansowanych w pierwszych trzech miesiącach br. przez rodzime firmy leasingowe osiągnęła poziom 15,9 mld zł, co względem analogicznego wyniku sprzed roku oznacza spadek o pokaźne 13,2 proc. - czytamy w najnowszym komunikacie ZPL.

Sprawy mają się jeszcze gorzej, jeżeli spojrzeć wyłącznie na sam kwiecień - wówczas bowiem spadki sięgają aż -49,9% (3,4 mld zł vs 6,9 mld zł finansowania udzielonego w kwietniu).

Jak podkreśla Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, od drugiej połowy marca mamy do czynienia z tzw. „nową normalnością”, która jest wynikiem zamknięcia znacznej części gospodarki.
Wyniki branży leasingowej pokazują, że najbardziej ucierpiał sektor transportu drogowego, głównie w obszarze transportu międzynarodowego. Relatywnie niewielkie spadki obserwowaliśmy na rynku finansowania maszyn, głównie dzięki dobremu wynikowi w zakresie finansowania maszyn rolniczych oraz sprzętu medycznego pożyczką – podkreśla Andrzej Krzemiński.

fot. Sondem - Fotolia.com

Leasing hamuje od początku roku

Wyniki branży leasingowej, podobnie jak wyniki całej polskiej gospodarki wyhamowały w pierwszych miesiącach 2020 roku.


Leasing w pierwszych miesiącach roku


W pierwszym kwartale 2020 roku branża leasingowa sfinansowała pojazdy różnego typu (tj. pojazdy osobowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy i inne) o łącznej wartości 10,7 mld zł, jednak był to wyniki niższy o 17,1 proc. niż rok wcześniej. Pojazdy stanowią 67,3% w strukturze rynku leasingu. W samym tylko kwietniu 2020r. dynamika finansowania aktywów z tego segmentu rynku wyniosła - 61,3% r/r.

Drugi pod względem istotności dla leasingu segment, czyli maszyny, odpowiadający za 29,2% całego rynku, w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku osiągnął wynik na poziomie 4,6 mld zł, przy 2,6 proc. spadku r/r. Wynik kwietnia w tym zakresie był niższy o 24,2 proc. r/r.

Nieco lepiej prezentują się wyniki finansowania sprzętu IT (1,4 % udział w rynku). Dzięki nowym kontraktom o wartości 223,5 mln zł, zawartym w I kwartale tego roku, segment finansowania IT zanotował 11,4 proc. wzrost r/r. Niestety kwietniowe wyniki branży w zakresie finansowania komputerów i innych sprzętów z tej gałęzi rynku były niższe o 26,1 proc. r/r. Spadkiem, pierwszy kwartał tego roku, podsumował także segment finansowania samolotów, statków czy pociągów. Nowe umowy dotyczące finansowania tych środków wyniosły 171,9 mln zł, przy -25,5% dynamice r/r. Transakcje te odpowiadają za 1% rynku. Powiew optymizmu w obszarze finansowania samolotów, statków i pociągów przyniósł natomiast kwiecień, kiedy obserwowaliśmy znaczące odbicie rynku, przy dynamice finansowania tego segmentu rynku na poziomie 47,5% r/r.

Które segmenty rynku leasingu najbardziej odczują obecny kryzys?


Komentując analizy ZPL na kolejne miesiące roku Andrzej Krzeminski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL stwierdził, że wzrost rejestrowanego bezrobocia do ok. 9% przełoży się na istotne pogorszenie popytu wewnętrznego i na nastrojów konsumenckich.

Do tego dojdą problemy podażowe – „lock down” branży motoryzacyjnej i problemy z rejestracją pojazdów, co będzie skutkowało niższym niż oczekiwany, poziomem finansowania pojazdów lekkich w kolejnych miesiącach roku. Obszarem, który dotknie najgłębszy kryzys będzie sektor finansowania środków transportu drogowego, ze względu na spadek wolumenu przewożonych ładunków, obostrzenia w transporcie oraz bardzo słabe nastroje wśród firm. Także dla tej gałęzi rynku leasingu nasze prognozy nie są optymistyczne. Dla kontrastu w kolejnych miesiącach roku, relatywnie najlepszych wyników możemy spodziewać się w obszarze finansowania maszyn. Przemysł będzie miał możliwość odrobienia znacznej części strat z I połowy roku w momencie, kiedy powoli odbudują się globalne łańcuchy dostaw i produkcji.
Reasumując, w 2020 r. oczekujemy załamania rynku leasingu porównywalnego do czasu kryzysu finansowego z roku 2008 (w 2009r. rynek leasingu osiągnął dynamikę na poziomie -30,2%).

Kiedy spodziewane jest odbicie na rynku leasingu?


Andrzej Krzemiński uważa, że przezwyciężenie obecnego kryzysu może zając więcej lat niż potrzebowaliśmy w przypadku kryzysu z 2008 r.

Dziś już wiemy, że uderzenie pandemii COVID-19 w gospodarkę będzie bardzo destrukcyjne na poziomie nastrojów społecznych i w kwestii zaufania do przyszłości. Mocno uderzy w ufność konsumencką i plany inwestycyjne przedsiębiorców. Z drugiej strony przyjęty Pakiet Mobilności będzie długotrwałym czynnikiem ograniczającym rozwój polskich firm transportowych. W ciągu najbliższych miesięcy powoli będziemy kończyć perspektywę unijną z lat 2014-2020. Wydatkowanie będzie co prawda trwało do 2023 r., ale już przy coraz niższych wolumenach inwestycji współfinansowanych z UE (szczyt minęliśmy w 2019 roku). Uruchomienie ogromnych programów pomocowych w perspektywie 2-3 lat doprowadzi do dużych napięć budżetowych i spowolnienia wzrostu/ niewielkiej recesji w strefie euro. Reasumując powrót do poziomu finansowania sprzed kryzysu może zająć więcej czasu niż miało to miejsce po kryzysie finansowym z 2008 roku. Wówczas poziom finansowania z 2008 roku przekroczyliśmy w 2013 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: