eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 82% Polaków zadowolonych z pracy zdalnej

82% Polaków zadowolonych z pracy zdalnej

2020-04-21 12:27

82% Polaków zadowolonych z pracy zdalnej

82% Polaków zadowolonych z pracy zdalnej © annawin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z powodu trwającej w naszym kraju pandemii spora grupa Polaków wykonuje swoje obowiązki zawodowe z domu. Większość z nas możliwość pracy zdalnej ocenia dobrze. Wśród jej największych atutów wymieniamy bezpieczeństwo, jakie daje nam w czasach zagrożenia epidemicznego oraz oszczędność czasu, którą generuje brak konieczności pokonywania drogi do i z pracy. Home office ma jednak i swoje minusy – największa grupa pracowników przyznaje, że taki model pracy przyczynia się do spadku ich produktywności - czytamy w najnowszym komunikacie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Przeczytaj także: Koronawirus sprawi, że praca zdalna stanie normą? Chce tego większość pracowników

Badania, które Quality Watch zrealizował dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor jeszcze w grudniu, a więc przed wybuchem globalnej pandemii, pokazały, że możliwość pracy zdalnej to dla sporej grupy pracowników coś na kształt benefitu pozapłacowego. Ankietowani wymieniali ją w pierwszej dziesiątce elementów, które w największym stopniu decydują o ich satysfakcji z pracy. O potrzebie pracy w systemie home office mówiło 14 proc. ankietowanych, a 13 proc. deklarowało wręcz, że w jej poszukiwaniu gotowe jest zmienić pracodawcę. Być może już nie będą musieli, ponieważ niespodziewany atak koronawirusa sprawił, że na pracę zdalną zdecydowało się całkiem sporo firm.

Z badania przeprowadzonego przez 4P dla BIG InfoMonitor wynika, że co siódmy z pracowników (14 proc.) łączy obecnie pracę zdalną z pracą w siedzibie firmy, a co piąty (19 proc.) może w pełni poza firmą realizować obowiązki zawodowe. Wśród pracujących zdalnie jest więcej kobiet (39 proc.) oraz osób zamieszkujący peryferia dużych miast (53 proc.), mieszkańców regionu mazowieckiego (46 proc.) oraz małżeństw/par z dziećmi (41 proc.).

fot. mat. prasowe

Czy w związku z sytuacją epidemiczna pracujesz zdalnie?

Połowa pracowników nie pracuje zdanie, ponieważ nie pozwala im na to ich charakter pracy.


Jednocześnie okazuje się, że połowa Polaków nie przeszła na home office, ponieważ nie pozwala jej na to charakter pracy, a 15 proc. nie zrobiło tego, ponieważ ich pracodawca nie daje takiej możliwości.
Z danych BIG InfoMonitor i BIK wynika, że w okres kryzysu wywołanego pandemią ponad 307 tys. firm (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych) weszło już z kwotą ponad 32,5 mld zł zaległości wobec banków i kontrahentów.

Praca zdalna, czyli plusy i minusy


Jak podaje BIG InfoMonitor, zdecydowana większość badanych, bo 82 proc. pozostających na home office, ocenia, że rozwiązanie w ich przypadku się sprawdziło. I to mimo, że w wielu domach wypełnianie zawodowych obowiązków odbywa się w mocno utrudnionych warunkach, bo razem z dziećmi, małżonkiem czy partnerem, którzy też pracują zdalnie. A tego akurat marzenia o zdalnej pracy nie obejmowały.

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz pracę zdalną?

Zdecydowana większość badanych ma o pracy zdalnej dobre zdanie.


Wśród powodów dobrej oceny pracy zdalnej, respondenci najwyżej wymieniali poczucie bezpieczeństwa jakie daje ona w warunkach pandemii (73 proc.). Druga istotna przyczyna to więcej czasu dla rodziny (42 proc.). Ankietowani doceniają również dłuższy sen, na który mogą sobie pozwolić w momencie, gdy odpada im droga do pracy i codzienne przygotowania. Ten akurat aspekt częściej wskazywali panowie - 44 proc. niż panie - 30 proc. Mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety podkreślają też wzrost produktywności w czasie pracy z domu, w porównaniu z wydajnością w firmie. Lepsze wyniki widzi u siebie 22 proc. mężczyzn, wobec 11 proc. kobiet. Pewnie dlatego, choć wśród pracujących zdalnie przeważają panie (40 proc. wobec 29 proc. panów ), to jednak więcej zwolenników ma ona wśród mężczyzn - 84 proc. niż wśród kobiet - 79 proc.

fot. mat. prasowe

Co sprawia, że dobrze pracuje ci się z domu?

Zasadniczą zaletą pracy z domu jest poczucie bezpieczeństwa.

Zwolennicy pracy z domu cenią sobie także elastyczność czasu pracy jaki im daje to rozwiązanie, oszczędności na dojazdach i poczucie wolności.

Ale nie każdy jest szczęśliwy pracując w salonie czy sypialni. Praca poza firmą, na którą wielu trafiło, ze względu na pandemię, nie podoba się 13 proc. ankietowanych. Źle ją oceniają przede wszystkim ze względu na niższą produktywność (56 proc.) i brak odpowiedniego sprzętu (31 proc.). Co piąty badany skarży się też, że w domowych warunkach ma problemy ze skupieniem, podobny odsetek zaznacza, że dla niego praca w domu przekłada się na niższe wynagrodzenie. Dopiero na dalszych pozycjach znalazły się takie przeszkody jak za małe mieszkanie (17 proc.) i rozpraszające dzieci (12 proc.).

fot. mat. prasowe

Dlaczego źle oceniasz pracę z domu?

Pracownicy narzekają, że praca zdalna zmniejsza ich produktywność.

Tyle średnia dla ogółu badanych, ale trudno mówić o przeszkadzaniu przez dzieci gdy się ich nie ma. Dlatego w przypadku pracujących zdalnie rodziców jednego lub kilkorga dzieci, wyniki wyglądają nieco inaczej. Mniej wskazań pada na mniejszą produktywność - 47 proc. Natomiast pozostałe utrudnienia takie jak: brak sprzętu, kłopot z zebraniem myśli, zbyt małe M, niższe wynagrodzenie i odrywanie od pracy przez dzieci zdobyły po około 25 proc. wskazań.
W ostatnich tygodniach znaczenie pracy zdalnej istotnie wzrosło (...) W efekcie, mamy do czynienia, ze sprawdzianem gotowości firm i pracowników do tej formy pracy, na niespotykaną do tej pory skalę. Test wypadł dobrze, bo opinie Polaków sugerują niemal pełne poparcie dla zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych. To ważne, bo zmniejszenie powierzchni biurowej może być jednym ze sposobów na cięcie kosztów, a tych wiele firm będzie teraz usilnie poszukiwać. Niewykluczone, że nie obędzie się też bez obniżek płac zatrudnionych. W przypadku pracowników przechodzących na pracę zdalną przynajmniej częściowo udałoby im się to zrównoważyć oszczędnościami na dojazdach – komentuje Sławomir Grzelczak,prezes BIG InfoMonitor.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: praca zdalna, home office, praca z domu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: