eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Jak koronawirus dotyka smartfony?

Jak koronawirus dotyka smartfony?

2020-04-16 00:44

Jak koronawirus dotyka smartfony?

Jak koronawirus dotyka smartony? © fot. mat. prasowe

Koronawirus, podobnie zresztą jak wszystkie inne, istotne z punktu widzenia całych społeczeństw i gospodarek wydarzenia, nie umyka uwadze cyberprzestępców. Hakerzy nie mają skrupułów i nader chętnie sięgają po narzędzia, które wprost i bezwzględnie wykorzystują obawy związane z rozprzestrzeniającą się pandemią. Potwierdzeniem tego są obserwacje prowadzone przez Check Point Software Technologies.

Przeczytaj także: Płatności online: strach o bezpieczeństwo i brak zabezpieczeń

Z komunikatu opublikowanego przez Check Point Software Technologies wynika, że w sieci pojawiły się m.in. mobilne trojany zdalnego dostępu (MRAT), trojany bankowe oraz dialery premium. Wszystkie z wymienionych zagrożeń żerują na popularności tematów związanych z koronawirusem, oferując np. informacje dotyczące pandemii, czy związaną z nią pomoc.

Okazuje się zatem, że w kontekście zagrożenia epidemicznego problemów dostarczyć mogą nie tylko patowirusy pozostawione na zewnętrznej obudowie smartfona, ale również infekcje tkwiące w jego wnętrzu.

Badacze z Check Pointa odkryli 16 różnych złośliwych aplikacji, z których wszystkie udają legalne aplikacje o tematyce poświęconej koronawirusowi. Wszystkie też zawierają szereg złośliwych programów mających na celu kradzież poufnych informacji użytkowników lub generowanie fałszywych dochodów z usług o podwyższonej opłacie.

Należy zauważyć, że żadna ze złośliwych aplikacji nie była dostępna w oficjalnym sklepie z aplikacjami. Zostały one zaoferowane z nowych domen związanych z koronawirusem, które według naukowców zostały stworzone specjalnie w celu oszukiwania użytkowników. Jak niedawno informował Check Point, w ciągu ostatnich dwóch tygodni zarejestrowano ponad 30 103 nowych domen związanych z koronawirusem, z czego 0,4% (131) było złośliwych, a 9% (2 777) uznanych z podejrzane, które zostały pod obserwacją ekspertów. Łączenie od stycznia zarejestrowano ponad 51 000 domen związanych z koronawirusem.

Jak się chronić?


Ważne jest, aby użytkownicy pobierali aplikacje tylko z legalnych sklepów z aplikacjami, takich jak Google Play i Apple AppStore.

Jeśli podejrzewasz, że na urządzeniu może znajdować się jedna z tych zainfekowanych aplikacji, wykonaj następujące czynności:
  • Odinstaluj zainfekowaną aplikację z urządzenia
  • Zaktualizuj system operacyjny urządzenia i aplikacje do najnowszej wersji
  • W przypadku urządzeń osobistych zalecamy korzystanie z rozwiązań bezpieczeństwa specyficznych dla urządzeń mobilnych, takich jak ZoneAlarm Mobile Security, aby sprawdzić, czy wszystkie aplikacje w telefonie są oryginalne i nie są złośliwe.

fot. mat. prasowe

Jak koronawirus dotyka smartony?

Cyberprzestępcy wykorzystują obawy ludzi związane z koronawirusem w celu rozprzestrzeniania mobilnego szkodliwego oprogramowania


Kilka kolejnych wskazówek, które pozwolą uchronić nasze smartfony i zapobiec naruszeniom danych:
  • Nie łącz się z publicznymi sieciami Wi-Fi
  • Włącz zdalną blokadę i czyszczenie danych dla urządzeń mobilnych
  • Unikaj odbierania niechcianych połączeń, a nawet blokuj je
  • Podczas surfowania po Internecie upewnij się, że korzystasz wyłącznie z witryn zabezpieczonych SSL, także na urządzeniach mobilnych
  • Aplikacje na smarfony pobieraj tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami

Przeczytaj także: TOP 10 zagrożeń na Androida TOP 10 zagrożeń na Androida

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: