eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VII 2006

GUS: koniunktura gospodarcza VII 2006

2006-07-25 01:23

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VI 2006


Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W lipcu najlepiej oceniają koniunkturę producenci: maszyn i aparatury elektrycznej (plus 32 – wzrost o 16 punktów), wyrobów chemicznych (plus 29 – spadek o 2 punkty), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 28 – spadek o 3 punkty), wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (plus 27 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca), metalowych wyrobów gotowych (plus 26 – wzrost o 4 punkty), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (plus 23 – wzrost o 5 punktów), maszyn i urządzeń (plus 20 – wzrost o 1 punkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 19 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (plus 18 – wzrost o 4 punkty). Najmniej korzystne oceny formułują producenci: odzieży i wyrobów futrzarskich (plus 1 – wzrost o 9 punktów), wyrobów włókienniczych (plus 5 – wzrost o 3 punkty), skór wyprawionych i wyrobów ze skór wyprawionych (plus 5 – wzrost o 3 punkty).

Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę optymistycznie, znacznie lepiej niż w czerwcu. Przyczynia się do tego sygnalizowany przez przedsiębiorców w lipcu, a także w najbliższych miesiącach znaczny wzrost portfela zamówień i produkcji. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się w lipcu na poziomie nieco niższym od uważanego za wystarczający. Mimo znacznych opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są korzystne i lepsze od prognoz z czerwca. Dyrektorzy planują zwiększenie liczby pracujących, w skali większej niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. Zamierzają też podwyższyć ceny maszyn i aparatury elektrycznej.

Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie, choć nieco ostrożniej niż w czerwcu. Sygnalizowany jest zarówno wzrost bieżącego portfela zamówień jak i produkcji. Wzrost przyszłego portfela zamówień i produkcji może być bardziej znaczący niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się w lipcu na poziomie nieznacznie wyższym od uważanego za wystarczający. Mimo utrzymujących się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci nie zgłaszają trudności przy regulowaniu swoich bieżących zobowiązań. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są optymistyczne, choć ostrożniejsze od przewidywań z czerwca. Dyrektorzy zamierzają zmniejszyć dotychczasową skalę zatrudnienia. Wzrost cen wyrobów chemicznych może być nieco większy od przewidywanego w ubiegłym miesiącu.

W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest pozytywnie, podobnie jak w czerwcu. Wzrost bieżącego portfela zamówień powoduje, że producenci rozszerzają bieżącą produkcję. Odpowiednie przewidywania są korzystne. Stan zapasów artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Możliwość terminowego ściągania należności od kontrahentów powoduje, że przedsiębiorcy regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe z niewielkimi tylko opóźnieniami. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie zwiększyć liczbę zatrudnionych pracowników. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć w stopniu większym niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: