eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza VII 2006

GUS: koniunktura gospodarcza VII 2006

2006-07-25 01:23

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VI 2006


W lipcu w jednostkach branży: meble, rtv, agd odnotowuje się wzrost sprzedaży towarów. Oceny przedsiębiorców dotyczące sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż w czerwcu. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać wzrostu sprzedaży na poziomie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Zmniejsza się nieznacznie pesymizm przedsiębiorców dotyczący trudnej sytuacji finansowej. Zwiększa się niedobór zapasów towarów. Ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może nadal wzrastać. W lipcu przedsiębiorcy sygnalizują nieznacznie szybszy niż przed miesiącem spadek cen. W najbliższych miesiącach ceny mogą nadal się obniżać. Przedsiębiorcy przewidują wzrost zatrudnienia.

Spośród badanych jednostek handlowych 4,6% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (w czerwcu 4,9%). W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery stanowią: konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 74% jednostek), koszty zatrudnienia (55% jednostek), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (53% jednostek) i niedostateczny popyt (47% jednostek). Nasilenie poszczególnych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.

4. Usługi

Jednostki z sekcji pośrednictwo finansowe oceniają w lipcu koniunkturę optymistycznie (wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wynosi plus 49), choć nieco mniej korzystnie niż w poprzednim miesiącu (plus 52). Poprawę koniunktury sygnalizuje 53% badanych firm, jej pogorszenie - 4% (w czerwcu odpowiednio: 54% i 2%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Popyt na usługi z tej sekcji nadal rośnie, choć w tempie nieco wolniejszym niż w czerwcu. Również bieżąca sprzedaż usług zwiększa się nieco wolniej niż przed miesiącem. Dyrektorzy jednostek oceniają sytuację finansową bardzo korzystnie, na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego w czerwcu. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach popyt i sprzedaż będą nadal rosnąć, choć wolniej niż przewidywano przed miesiącem. Przyszła sytuacja finansowa tych firm może być nadal bardzo korzystna. Spadek bieżących cen usług jest nieco większy niż w ubiegłym miesiącu. W najbliższych miesiącach przewidywany jest dalszy spadek cen oferowanych usług. W tej grupie jednostek przewidywany jest wzrost zatrudnienia, choć nieco mniejszy niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca.

Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w lipcu koniunkturę korzystnie, choć mniej optymistycznie niż przed miesiącem (plus 10 wobec plus 14 w czerwcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie - 10% (w czerwcu odpowiednio: 23% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mniej znacząca poprawa koniunktury wynika z ostrożniejszych, choć optymistycznych przewidywań dotyczących popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej jednostek. Odnotowuje się wzrost zarówno bieżącego popytu jak i sprzedaży. Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana korzystnie, nieco lepiej niż w czerwcu. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać niewielkiego wzrostu zatrudnienia w tej grupie jednostek. W lipcu dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych cen oferowanych usług.

Koniunktura w jednostkach z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność jest oceniana w lipcu korzystnie, podobnie jak przed miesiącem (plus 8 wobec plus 7 w czerwcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie - 15% (w czerwcu odpowiednio: 23% i 16%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo wolniejszego niż przed miesiącem wzrostu bieżącego popytu i sprzedaży usług, aktualna sytuacja finansowa przedsiębiorstw poprawia się. Odpowiednie prognozy są nadal korzystne, choć nieco mniej optymistyczne od formułowanych w czerwcu. W tej grupie jednostek prognozowany jest niewielki wzrost zatrudnienia. Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług.

Jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają w lipcu koniunkturę pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem (plus 7). Poprawę koniunktury zarówno w bieżącym miesiącu jak i w czerwcu sygnalizuje 19% badanych firm, a pogorszenie - 12%. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo niewielkiego wzrostu bieżącego popytu i sprzedaży (zbliżonego do poziomu z zeszłego miesiąca) sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal niezadowalająca. Przewidywania dotyczące popytu i sprzedaży są optymistyczne, nieco lepsze niż w czerwcu. W konsekwencji w najbliższych miesiącach należy także oczekiwać niewielkiej poprawy sytuacji finansowej jednostek usługowych. Można również spodziewać się niewielkiego wzrostu zatrudnienia w tej grupie jednostek. Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: