eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Postanowienia noworoczne: zmieniamy styl życia online

Postanowienia noworoczne: zmieniamy styl życia online

2020-01-02 11:15

Postanowienia noworoczne: zmieniamy styl życia online

Życie online © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nowy Rok, a więc tradycyjnie już postanowienia noworoczne. Jak donosi Kaspersky, w nadchodzących miesiącach ponad 42% Europejczyków zamierza zmienić swój cyfrowy styl życia. Badani wspominają m.in. o ograniczeniu czasu spędzanego przed ekranem i niezasypianiu z telefonem pod poduszką. Z drugiej strony widać w nich potrzebę większej dbałości o swoje dane, czego wyrazem ma być m.in. częstsze tworzenie kopii zapasowych oraz porządkowanie pulpitu.

Przeczytaj także: W sieci spędzamy 1/3 życia. Wiek nie gra tu roli

Jak pisze Kaspersky, minione miesiące okazały się kolejnym okresem, w którym cyberprzestępcy dokładali wszelkich starań, aby komplikować życie swoich ofiar. Znacznie częściej niż w poprzednim roku dochodziło do kradzieży haseł (wzrost o 60%), a także loginów do stron pornograficznych i innych serwisów skierowanych do dorosłych (ponad 100%). W świetle takich statystyk postanowienia noworoczne, jakie użytkownicy formułują w odniesieniu do swojego życia cyfrowego, nie są w zasadzie żadnym zaskoczeniem.

Ze zrealizowanego badania wynika, że postanowienia noworoczne w rodzaju „dieta, zdrowe odżywianie i uprawianie sportu” wiele osób (42,3% respondentów) zamieniło na „cyfrowe” zamierzenia. Okazuje się zatem, że europejscy internauci chcą wyznaczać sobie wyższe standardy zachowania online w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności cyfrowej, po raz pierwszy postanawiając stosować mocniejsze hasła oraz zmniejszyć poziom cyberstresu.

fot. mat. prasowe

Cyfrowe postanowienia noworoczne

Mniej czasu spędzanego przed ekranem to jedno z głównych postanowień noworocznych


Przeprowadzone badanie wskazuje na różne obszary, w których użytkownicy chcą dokonać modyfikacji swojego zachowania: 29,1% respondentów postanowiło spędzać mniej czasu przed ekranem, natomiast 18,3% — nie zasypiać ze smartfonem na poduszce. Wszystko to świadczy o rosnącej potrzebie cyfrowego detoksu. Jedna czwarta respondentów obiecała sobie częściej wykonywać kopie zapasowe oraz regularnie porządkować pulpit swojego komputera, a 11,2% chce usunąć z Facebooka znajomych, których nigdy nie spotkało osobiście. Wygląda na to, że trendem w 2020 r. stanie się bardziej świadome życie cyfrowe.

Bezpieczeństwo życia cyfrowego – porady nie tylko na nowy rok


 1. Zabezpiecz wszystkie urządzenia, które wykorzystujesz podczas transakcji online – korzystania z usług bankowych, robienia zakupów, prowadzenia życia towarzyskiego – w porę stosując łaty i zabezpieczenia internetowe.
 2. Stosuj unikatowe, złożone hasła dla wszystkich swoich kont online.
 3. Przejrzyj swoje ustawienia prywatności oraz bezpieczeństwa i ogranicz dane, które mogą być widoczne lub przekazywane na zewnątrz.
 4. Wyłącz aplikacje i funkcje, których nie używasz.
 5. Wyłącz usługi śledzenia oraz lokalizacji i regularnie czyść pliki cookie.
 6. Sprawdzaj swój adres e-mail w serwisach takich jak „Have I Been Pwned”, aby upewnić się, czy nikt nie włamał się do Twojego konta online.

Metodologia badania
Badanie online przeprowadziła wśród 2 000 dorosłych Europejczyków w wieku powyżej 18 lat niezależna agencja badań rynkowych Arlington Research w grudniu 2019 r. Próba jest reprezentacyjna pod względem narodowości z uwzględnieniem płci, wieku oraz regionu.
Przeczytaj także: 6 innowacji sieci 6G 6 innowacji sieci 6G

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Postanowienia noworoczne: zmieniamy styl życia online

  AlicjaK13 / 2020-01-07 10:43:51

  Jednym z moich noworocznych postanowień jest picie 2l cisowianki dziennie, ciekawe co z tego wyjdzie :P odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: