eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fake news, hejt i szacunek. Lepiej za rządów PiS czy PO-PSL?

Fake news, hejt i szacunek. Lepiej za rządów PiS czy PO-PSL?

2019-09-14 00:33

Fake news, hejt i szacunek. Lepiej za rządów PiS czy PO-PSL?

Fake news ©  viking75 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Niemal co drugi Polak uważa, że za rządów PiS jesteśmy dla siebie mniej życzliwi aniżeli miało to miejsce pod rządami koalicji PO-PSL. 39% z nas jet zdania, że dziś istnieje coś na kształt przyzwolenia na mowę nienawiści (hejt) i obrażanie innych. Za czasów poprzednich rządów takie przekonanie wyrażało 23% badanych. To niektóre z wniosków płynących z badania zrealizowanego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Przeczytaj także: Zachowania konsumentów: tracą social media, zyskuje streaming video

Tylko 16% respondentów badania wyraża przekonanie, że dziś jesteśmy dla siebie bardziej życzliwi niż w czasach, gdy rządy pozostawały w rękach PO i PSL. 36% ankietowanych jest zdania, że życzliwość Polaków nie jest uzależniona od tego, kto dowodzi sceną polityczną.

O tym, że dziś panuje znacznie mniejsza życzliwość aniżeli za rządów koalicji PO-PSL, przekonanych jest 72% wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 64% sympatyków Lewicy. Co interesujące, podobne przekonanie formułuje co czwarty zwolennik partii obecnie rządzącej (26%).

36% badanych uważa, że obecnie częściej towarzyszy nam kłamstwo, pomówienia i fake news. Z przeciwnego założenia wychodzi 24% badanych, natomiast 4 na 10 wyraża opinię, że sytuacja - niezależnie od tego, czy rządzi PiS czy rządziło PO-PSL - pozostaje niezmienna.

Analiza odpowiedzi wyborców poszczególnych ugrupowań pokazała, jak podzielone jest społeczeństwo. Podczas gdy większość elektoratu Koalicji Obywatelskiej (65%) i Lewicy (63%) uważa, że to obecna władza bardziej posługuje się kłamstwami, pomówieniami i fake newsem, większość wyborców PiS (57%) jest zdania, że jest dokładnie odwrotnie.

fot. mat. prasowe

Z którym stwierdzeniem zgadzasz się najbardziej?

Niemal połowa Polaków uważa, że dziś jesteśmy sobie mniej życzliwi niż za rządów PO-PSL.


Więcej Polaków (39%) uważa, że obecnie za rządów PiS jest większe przyzwolenie na mowę nienawiści (hejt) i obrażenie innych ludzi niż to miało miejsce za rządów PO-PSL (23%). 38% badanych jest zdania, że to przyzwolenie jest takie samo - niezależnie od tego, kto sprawuje władzę.

Podobnie jak w poprzednich pytaniach, odpowiedzi zwolenników opozycji oraz partii rządzącej istotnie się od siebie różniły. Przeważająca część wyborców Koalicji Obywatelskiej (75%) i Lewicy (79%) uważa, że obecnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości jest również większe przyzwolenie na mowę nienawiści (hejt) i obrażanie innych ludzi niż w przeszłości za rządów PO-PSL. Uważa tak nawet 17% wyborców PiS, ale już 43% jest zdania, że teraz to przyzwolenie jest mniejsze niż w przeszłości.

W przypadku odpowiedzi na każde pytanie, około 40% badanych uważa, że jest tak samo, niezależnie od tego, kto sprawuje władzę. Można zakładać, że są to osoby, które w mniejszym stopniu interesują się polityką i nie chodzą na wybory.

fot. mat. prasowe

Z którym stwierdzeniem zgadzasz się najbardziej? (wyborcy danego ugrupowania)

Przekonanych o tym, że dziś panuje większa życzliwość niż za czasów rządów PO-PSL jest 31% wyborców PiS.


„Badanie pokazuje, że za obecnych rządów nasiliły się podziały społeczne, nastąpiło większe przyzwolenie na mowę nienawiści, obrażanie innych ludzi i posługiwanie się fake newsami. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ przenosi się z polityki na inne sfery naszego życia. Skutki mogą być długotrwałe i trudne do naprawienia, bo dotyczą również relacji rodzinnych” - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Nota metodologiczna:
Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1043 osoby. Kwoty dobrane wg reprezentacji
w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 30 sierpnia - 2 września 2019 roku. Metoda CAWI.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: hejt, fake news, mowa nienawiści, debata publiczna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: