2019-09-10 10:51
Handel © milkmanx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Brexit a polski eksport do Wielkiej Brytanii. Tragedii nie będzie?
Według opracowywanego przez Bank Światowy raportu Doing Business, czyli zestawienia gospodarek charakteryzujących się najbardziej sprzyjającym biznesowi otoczeniem prawnym, Wielka Brytania i Polska plasują się odpowiednio na 9. i 33. pozycji pośród 190 państw, co pozwala im zostawić w tyle m.in. Czechy (35. miejsce) i Węgry (53. miejsce.).– Znaczący odsetek przedsiębiorców, którzy inwestują nad Wisłą, pochodzi z Wielkiej Brytanii. Tym samym firmy brytyjskie, które w latach 90. XX w. pomagały tworzyć sektor prywatny w Polsce, dziś wspierają jego rozwój, a przez to innowacyjność naszej gospodarki. Polacy zaś są najliczniejszą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii – mówi Irena Pichola, Partner, Lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej, Deloitte.
– Choć Polskę i Wielką Brytanię dzieli znaczna odległość geograficzna, kwestie importu i eksportu zbliżają te kraje regularnie od 30 lat. Podczas gdy w 1995 r. wartość wywozu produktów do Wielkiej Brytanii wyniosła niespełna miliard dolarów, to w 2018 r. było to już 16,6 miliardów w ujęciu nominalnym. Co ważne, ten wzrost został odnotowany we wszystkich głównych kategoriach produktów, a więc od elektroniki i maszyn, przez chemię i metale po minerały, produkcję tekstylną i spożywczą. Ta ostatnia zresztą może się pochwalić najbardziej spektakularną, bo ponad dwudziestokrotną zwyżką – mówi Damian Olko, Menedżer w zespole analiz ekonomicznych, Deloitte.
fot. milkmanx - Fotolia.com
Handel
W pierwszym kwartale bieżącego roku udział Wielkiej Brytanii w polskim eksporcie sięgał 6,6 proc., a kraj ten ciągle utrzymuje się w czołówce głównych partnerów eksportowych Polski.
– Według ostatnich dostępnych danych z 2016 r. podmioty z siedzibą w Wielkiej Brytanii były najważniejszym partnerem handlowym Polski w międzynarodowej wymianie usług prawnych, księgowych oraz doradztwa w zakresie zarządzania i PR. Bilans kategorii usług z perspektywy Polski był dodatni. Udział Wielkiej Brytanii wynosił 19,9 proc. w odniesieniu do usług dostarczonych i 21,4 proc. w odniesieniu do usług nabytych przed podmioty działające w Polsce. Największą wartość usług dostarczonych do Wielkiej Brytanii wypracował sektor telekomunikacyjny i informatyczny, co miało związek z szybko rozwijającymi się centrami usług wspólnych w Polsce – mówi Irena Pichola.
– Mimo zmieniającego się otoczenia międzynarodowego, relacje między Polską a Wielką Brytanią można określić mianem wyjątkowego i trwałego partnerstwa. Ostatnie stulecie, zwłaszcza okres po upadku komunizmu, to epoka rozkwitu naszych stosunków handlowych, których szybki rozwój przynosi korzyści obu krajom. Najlepszym dowodem rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej jest dynamicznie rosnąca wymiana handlowa, której wartość w latach 1995-2018 wzrosła ponad pięciokrotnie – mówi Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Jonathan Knott.
– Polska jest postrzegana pozytywnie ze względu na wielkość gospodarki i jej rosnącą integrację z gospodarką światową i rynkiem unijnym, a także dostępność krajowych dostawców dóbr i usług. Bardzo cieszy mnie fakt, że firmy z brytyjskim kapitałem planują dalszy rozwój na polskim rynku: statystycznie 3 na 4 firmy chcą zwiększać zatrudnienie i nakłady inwestycyjne. Z optymizmem patrzę w przyszłość brytyjskich firm w Polsce – mówi Antoni F. Reczek, Prezes Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej
– Różnica, która najbardziej rzuca się w oczy to wyższa wydajność pracy firm z brytyjskim kapitałem. Na pewno w jakimś stopniu jest to związane z większą skalą działalności i zatrudnienia, które przeciętnie jest prawie 5 razy większe niż rodzimych firm. Warto zwrócić uwagę na fakt, że – poza przetwórstwem przemysłowym – wyższa wydajność nie jest jednoznacznie związana z inwestycjami w aktywa materialne – mówi Damian Olko.
oprac. : eGospodarka.pl
W Polsce Brexit będzie mało odczuwalny?
Cena czy jakość? Czym konkuruje polski eksport?
Brexit już w piątek. Czy 1 lutego czeka nas nowa rzeczywistość?
Brexit to nie tylko ograniczenie eksportu. BGK wskazuje inne problemy
Brexit: Polska wśród państw UE, które dotknie najsilniej
Jak będzie wyglądał handel z Wielką Brytanią po brexicie?
Polski eksport czekają trudne czasy?
Eksport - szanse i obawy
Brexit. Gdy wszyscy przegrywają
Witam, Mam następujące pytanie - nie jestem VAT-owcem, a nadarzyła mi się okazja transakcji na terenie Polski z firmą z Wielkiej Brytanii ...
Witam, Klient z Wielkiej Brytanii dokonał zakupu towaru od naszej firmy w styczniu tego roku. Po prawie pół roku twierdzi, że otrzymany towar ...
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy