eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski eksport technologiczny, czyli bariery takie jak wszędzie

Polski eksport technologiczny, czyli bariery takie jak wszędzie

2019-04-30 00:35

Polski eksport technologiczny, czyli bariery takie jak wszędzie

Eksport © bankrx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie autobusy elektryczne, druk 3D oraz biotechnologia to nasze hity eksportowe, to jednak nawet technologiczna awangarda naszego kraju wskazuje na te same bariery przedsiębiorczości, co wszyscy eksporterzy i to już od wielu lat - dowodzi zrealizowany przez Polski Instytut Ekonomiczny raport „Liderzy rewolucji technologicznej w polskim eksporcie”. Okazuje się, że przeszło 3/4 badanych za źródło sukcesu uważa własne działania. Ich hamulcem okazują się biurokracja oraz brak wiedzy na temat możliwego wsparcia.

Przeczytaj także: Wojna w Ukrainie. Czy polscy eksporterzy zastąpią dostawców z Rosji i Białorusi?

Polska myśl technologiczna cieszy się na zagranicznych rynkach sporą popularnością. Przykładem mogą być chociażby autobusy elektryczne - co drugi tego rodzaju pojazd sprzedany na rynku unijnym i co trzeci wyeksportowany poza UE pochodzi właśnie z naszego kraju. Sukcesy osiągają również rodzimi producenci drukarek 3D, którzy opanowali już 10 proc. globalnego rynku oraz polski eksport biotechnologiczny, którego wartość sięga już niemal 1 mld zł rocznie. Co więcej, to nie wyczerpuje naszego potencjału.
Między 2014 a 2017 udało nam się znacznie poprawić notę (+12,5%) w Europejskim Rankingu Innowacyjności. Zajęliśmy również 41. miejsce pośród 140 krajów przebadanych przez Światowe Forum Ekonomiczne w kwestii innowacyjności. I wprawdzie nie jest to powód, abyśmy zaczęli myśleć o sobie jako o globalnej czołówce innowatorów, ale też nie lądujemy w grupie outsiderów – komentuje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W badaniach Światowego Forum Ekonomicznego polski sektor badań i rozwoju uzyskał 17 pkt. powyżej średniej dla świata, a komercjalizacja oraz wymogi administracyjne, odpowiednio, o 10 i 9 pkt.

Badania przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny potwierdzają, że ogólna ocena potencjału eksportowego polskich firm, których uważa się za liderów rewolucji technologicznej, jest bardzo korzystna. We wszystkich grupach syntetyczny wskaźnik potencjału okazuje się wyższy niż w przypadku eksporterów ogółem. Szczególnie wyróżniają się firmy wdrażające nowe technologie, ale wysokim wskaźnikiem mogą się pochwalić także firmy kwalifikacjochłonne, innowacyjne i zaawansowane technologicznie.

fot. mat. prasowe

Syntetyczne wskaźniki potencjału eksportowego liderów rewolucji technologicznej

Ogólna ocena potencjału eksportowego firm - liderów rewolucji technologicznej w Polsce - wypada bardzo korzystnie.


Do atutów Polski najczęściej zaliczane są zadowalający stopień zaspokojenia potrzeb inwestycyjnych w zakresie środków trwałych i relatywnie wysoki odsetek inwestujących za granicą. Naszą piętą achillesową pozostaje zbyt niski udział firm dużych oraz zbyt rzadkie stosowanie konkurencji pozacenowej jako podstawowego sposobu konkurowania na rynkach zagranicznych – dodaje Janusz Chojna, Kierownik Zespołu Handlu Zagranicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Przepis na sukces polskiego eksportu


Pośród przebadanych eksporterów, którzy w 2017 r. odnotowali wzrost eksportu, aż 78 proc. wskazało własne działania za główne źródło sukcesu. Ważnym narzędziem rozwoju stały się też fundusze europejskie: w latach 2007-2017 korzystało z nich 35,2 proc. badanych przedsiębiorstw eksportujących z sekcji przetwórstwa przemysłowego. Prawie połowa eksporterów korzysta ze wsparcia eksportu, m.in. o charakterze finansowym i promocyjnym.
Główną barierą korzystania przez przedsiębiorstwa z instrumentów wspierania eksportu jest rozmijanie się oferty w tym zakresie z ich potrzebami, a także brak informacji – przyznaje Janusz Chojna. Z naszych analiz wynika, że publiczne instrumenty wspierania eksportu mogłyby być znacznie popularniejsze, gdyby szerzej o nich informowano i podejmowano walkę z barierą biurokratyczną.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: