eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zagrożenia z sieci: I-VI 2006

Zagrożenia z sieci: I-VI 2006

2006-06-29 13:33

Zagrożenia z sieci: I-VI 2006

TOP 10 wirusów w okresie styczeń-czerwiec 2006 © fot. mat. prasowe

Przez pierwszych sześć miesięcy roku 2006, wydawałoby się, panował spokój. W rzeczywistości to pozory - w tym okresie powstało wiele nowych złośliwych kodów i miały miejsce kolejne ataki, mniej jednak o tym mówiono. Nowe zagrożenia mają o wiele jaśniej zdefiniowany cel, ataki są naprawdę dobrze zamaskowane, a przestępcy ciągle znajdują sposoby na przerwanie linii obrony.

Przeczytaj także: Wirusy i ataki sieciowe X-XII 2005

• 185 tysięcy wirusów istnieje obecnie, ale ich liczba gwałtownie rośnie
• 8057 eBay, 1634 PayPal, 497 Citibank tyle jest domen z nazwami tych i innych instytucji finansowych oraz banków w sieci. Tylko niektóre z nich są prawdziwe. Tymczasem jak wykazują badania aż 90% uczestników dało się oszukać przez fałszywą witrynę.
• 60 sekund tyle potrzebują złodzieje, aby przy pomocy laptopa przejąć kontrolę nas samochodem z systemem bezkluczykowego zapłonu.

Największa zmiana, jaka zaszła w ciągu ostatnich dwudziestu lat nie dotyczy typów wirusów czy ilości "złośliwego oprogramowania" (malware) lecz motywacji, jaką kierują się twórcy wirusów. Najbardziej istotna jest ewolucja autorów wirusów - od osób traktujących ich pisanie jako hobby, do grup przestępczych tworzących złośliwe aplikacje w celu uzyskania korzyści finansowych. Tendencja ta utrzymuje się. Większość przypadków tworzenia nowych niszczycielskich kodów ma podłoże finansowe, a ich celem jest przekształcenie zarażonego komputera w bota wykorzystywanego do rozsyłania spamu lub phishingu, bądź wykradania informacji prywatnych i danych finansowych.

W marcu 2005 roku F-Secure wprowadziła na rynek technologię Blacklight, wykrywającą rootkiy. Rootkity skutecznie ukrywają narzędzia pozwalające autorom złośliwych aplikacji włamać się do komputera i "robić swoje" w sposób zupełnie niezauważony. Od tego czasu obserwujemy stały wzrost liczby różnego rodzaju niebezpiecznych programów wykorzystujących technologię rootkit. Co ciekawe, większość dostawców rozwiązań z dziedziny ochrony danych wciąż nie oferuje narzędzi wykrywających rootkity, nawet pomimo głośnej w ubiegłym roku sprawy firmy Sony. A stawka jest coraz wyższa.

W maju 2006 roku stwierdzono, że poprzez internetowy serwis hazardowy wykorzystywano używający rootkita backdoor, czyli "tylne wejście", do potajemnego rejestrowania i kradzieży informacji o graczach korzystających z internetowych serwisów pokerowych. Gracze instalowali na swoich maszynach pozornie tylko przydane narzędzie. Tylne wejście, pozwalające nielegalnie uzyskać zdalny dostęp do komputera, zostało w tym przypadku utworzone poprzez umieszczenie na komputerze użytkownika niebezpiecznych plików, a sterownik pakietu rootkit posłużył do ukrycia całej operacji. Następnie włamywacz uzyskiwał dostęp do przechowywanych w maszynie informacji służących do logowania w internetowych serwisach pokerowych, takich jak Partypoker, Empirepoker, Eurobetpoker czy Pokernow. Wówczas podszywając się pod innych graczy haker mógł umyślnie przegrywać partie z samym sobą, zgarniając w ten sposób wygrane.

W roku 2006 liczba złośliwych programów atakujących telefony komórkowe przekroczyła 200. W porównaniu z sytuacją w świecie komputerów PC nie można jeszcze mówić o stanie zagrożenia, ale z pewnością ten trend się rozwija. W miarę upodabniania się telefonów komórkowych do komputerów i pojawiania się możliwości realizowania przez nie transakcji finansowych należy się spodziewać nowych ataków ze strony autorów m-wirusów.

Gorączkowy początek roku

Początek roku 2006 był szczególnie gorący, nastąpił wtedy bowiem atak (zero-day exploit) na Windows Graphic Rendering i pliki WMF (Windows Metafile) - w którym pod koniec 2005 roku wykryto "dziurę". W ciągu kilku kolejnych dni stwierdzono mnóstwo złośliwych plików wykorzystujących "dziurę" do ataku. Ponieważ nie była dostępna łata producenta oprogramowania, tymczasową pierwszą łatę opracował Ilfak Guilfanov z DataRescue. Firma Microsoft musiała zmienić dotychczasowy zwyczaj publikowania aktualizacji raz w miesiącu i kolejną łatkę udostępniła 5 stycznia. Jednym z najczęstszych celów ataku był brytyjski parlament. Na kilkadziesiąt bardzo ważnych adresów poczty elektronicznej przychodziły listy, wysyłane z komputera zlokalizowanego w Korei Południowej. W mailu znajdowała się zachęta do otworzenia załącznika z mapą, który w rzeczywistości otwierał tylne drzwi do systemu i umożliwiał pełen dostęp do danych zgromadzonych w maszynie. Najbardziej interesujące w tym przypadku jest wykorzystanie socjotechniki – odbiorca otrzymywał wiadomość rodem z filmów szpiegowskich i...otwierał ją.

 

1 2 ... 4

następna

Europa się starzeje

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: