2019-07-15 10:43
Przeczytaj także: Contracting w branży IT: dużo pracy, mniejsze wzrosty zarobków
Szkoła programowania Kodilla,com przyjrzała się karierom 1919 polskich programistów. Analizie poddano założone w serwisie LinkedIn profile zawodowe specjalistów w zakresie Java, JavaScript i PHP. Jaki z niej wniosek? Przede wszystkim taki, o którym wspomniano we wstępie - na przestrzeni ostatnich dwóch dekad droga awansu od junior do senior developera systematycznie się skracała. To oznacza również, że dziś na zarabianie naprawdę godziwych pieniędzy nie trzeba już czekać długimi latami.- Wcześniej praktycznie nie było podziału na juniorów (czyli osoby początkujące), midów (programistów średniozaawansowanych) i seniorów. Osoby rozpoczynające swoją karierę były po prostu “programistami”. Dookreślany stopień zaawansowania pojawiał stopniowo, najpierw na stanowiskach związanych z językiem PHP, a następnie dla JavaScript i Javy. Gdy nazewnictwo stało się bardziej powszechne, podział zaczął funkcjonować jako norma - wyjaśnia Marcin Kosedowski.
- Software house’y są potencjalnie dobrym miejscem do tego, by „liznąć” więcej technologii, nauczyć się pracy z klientem i jednocześnie nie utknąć przy jednym projekcie na kilka lat. Niemniej pamiętajmy, że poza osobami z wielkim zapałem i odpornością, które poświęcają na samorozwój po 16 godzin dziennie, obecnie mamy zupełnie inną specyfikę projektów niż kiedyś. Firmy stały się znacznie bardziej dynamiczne, a i człowiek dużo szybciej uczy się i zdobywa doświadczenie. Nie zmienia to faktu, że specjalistów na rynku pracy brakuje, co powoduje, że firmy przyciągają kandydatów atrakcyjnymi stanowiskami i tytułem seniora na papierku. Pytanie czy taki senior będzie z tego dumny i czy podpisze się własnym nazwiskiem pod projektem, czy weźmie za niego odpowiedzialność?
fot. mat. prasowe
Średni staż potrzebny do objęcia stanowiska senior w IT
Obecnie średni czas, po jakim programista zyskuje tytuł seniorski spadł do 3,79 roku.
- Zgodnie z oczekiwaniami, najszybciej tytuł seniorski zyskują programiści JavaScript (3,57 roku), następnie PHP (3,98 roku), a najdłużej zajmuje to programistom Javy (4,04 roku) - wylicza Marcin Kosedowski i podkreśla, że seniorami jest 70,5% aktywnych zawodowo programistów, którzy zaczęli pracę przed 2010 rokiem. Ten procent już raczej nie wzrośnie - jeśli ktoś nie został seniorem przez kilkanaście lat, to prawdopodobnie już nim nie zostanie. Natomiast wśród programistów, którzy zaczynali kariery po 2010, 75% jeszcze nie zostało seniorami, więc średnia będzie rosła. Według prognozy ostatecznie wyniesie ok. 4-4,5 roku.
- Jeśli mówimy wyłącznie o kompetencjach technicznych, to 3-4 lata w danej technologii i kilka lat projektów wystarczą, by awansować. Choć z reguły zajmuje to nieco więcej, jakieś 5-6 lat pod warunkiem, że ktoś uczciwie pracuje. Pamiętajmy jednak, że ważniejszy od stażu pracy jest stopień umiejętności i zaangażowania, a nie tylko w procesy techniczne dotyczące konkretnej technologii. Na rolę seniora składają się wystąpienia, szkolenia, udział w rekrutacjach, spotkania z klientami, wyceny projektów. To bogaty know how i duża odpowiedzialność, ogłada biznesowa, umiejętność odpuszczenia technicznego ideału na korzyść relacji z biznesem. To także kompetencje do dzielenia się wiedzą i pokora, którą taka osoba musi w sobie mieć, mimo dużej pewności siebie.
- Poziomu seniorskiego nie da się nauczyć, bo za takim tytułem zawodowym stoi przede wszystkim doświadczenie. Nie ma też sztywnych reguł, które określają, że na zdobycie potrzebnych kwalifikacji trzeba poświęcić 8 zamiast 3 lat. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i własnej pracy. Na pewno to, co można zrobić, to przyspieszyć rozwój na początku kariery w IT, korzystając z usystematyzowanych metod nauczania, wypracowanych przez instytucje szkoleniowe i społeczności programistów - przyznaje Marcin Kosedowski.
- Jeszcze 3 lata temu absolwenci 3-miesięcznych szkoleń z HTML, CSS i wprowadzeniu do języka JavaScript pracę znajdowali bez problemu. Obecnie na analogiczne stanowisko front-end developera standardowym wymaganiem jest praktyczna znajomość podstaw back-endu i testów, korzystanie z narzędzi takich, jak: Git, SCSS/Sass, jak i dodatkowych technologii, w szczególności Reacta lub Angulara - tłumaczy Marcin Kosedowski.
- Awans jest możliwy w te 4-5-6 lat, ale trzeba na niego uczciwie zasłużyć. Rozpieszczony junior z półrocznym doświadczeniem będzie musiał trochę poczekać. Popracować nad swoimi umiejętnościami, kwalifikacjami technicznymi, no i nad samym sobą, bo bycie seniorem to także wysoki poziom umiejętności miękkich - dodaje Andrzej Telicki.
- Aż 54% przebadanych programistów potwierdziło otrzymanie od pracodawcy budżetu szkoleniowego - podsumowuje Marcin Kosedowski.
oprac. : eGospodarka.pl
Specjaliści IT nadal deficytowi. Jak załatać lukę kadrową w branży?
W branży IT brakuje 150 tys. specjalistów
Przebranżowienie: to już moda na pracę w IT?
Praca w IT antidotum na stres?
Co 4. Polak myśli o pracy w IT. Dlaczego?
Praca w IT: rotacja pracowników i kilka tysięcy podwyżki
Branża IT potrzebuje 60 tys. specjalistów. Praca nie tylko dla programistów
Hays: wynagrodzenia w contractingu IT jeszcze wzrosną
Hays: contracting IT nie ucierpiał na pandemii?
Dzień dobry, mam umowę o pracę, w której jako miejsce pracy nie podano konkretnego adresu a jedynie nazwę miasta. Obecnie pracodawca ...
W grudniu mój były szef namówił mnie na powrót. Od 5 marca dostałam umowę na kierownika. Okazuje się, że jestem w ciąży. Jest 10 marca ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem wzrosła
Wnioski o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy od 1 lutego
e-Doręczenia już od 1 lutego
Volkswagen Arteon eHybrid R-Line to bardzo udane auto
Kredyty dla mikrofirm w XII 2022 na minusie
Ważne dane makro przed decyzjami banków centralnych
Przeludnione mieszkania to nie tylko problem najbiedniejszych?