eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Na co w rekrutacjach narzekają kandydaci

Na co w rekrutacjach narzekają kandydaci

2019-06-18 10:05

Na co w rekrutacjach narzekają kandydaci

Rozmowa kwalifikacyjna © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przeszło 8 na 10 kandydatów uważa, że w ogłoszeniach o pracę powinny znaleźć się informacje odnośnie widełek wynagrodzenia. I nie ma w tym nic zaskakującego, skoro w aż 76% przypadków to właśnie wysokość pensji decyduje o przyjęciu albo odrzuceniu oferty pracy. Jakie jeszcze czynniki mogą świadczyć o niedoskonałości procesów rekrutacyjnych?

Przeczytaj także: Rekrutacja synonim rozczarowania?

Przed nami wyniki ogólnopolskiego „Badania kandydatów 2019”, zrealizowanego na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku przez serwis kariery InterviewMe. Na jego potrzeby przepytano niemal 3500 respondentów – pracowników oraz osób poszukujących zatrudnienia. Partnerami badania byli IKEA, Allegro, Antal, IndaHash i Grupa Eurocash.

Kluczową kwestią przy podejmowaniu decyzji odnośnie podjęcia pracy okazuje się wynagrodzenie. Takiego wskazania
dokonało przeszło 3/4 respondentów badania InterviewMe. Na kolejnych pozycjach uplasowały się rozwój zawodowy (niecałe 54% wskazań) oraz lokalizacja firmy i godziny pracy (po 47%). Jedynie 22% wskazało na świadczenia pozapłacowe.

Jednocześnie okazuje się, że ankietowanych w ogłoszeniach pracy najbardziej brakuje widełek wynagrodzenia - narzeka na to niemal 81% badanych.

fot. mat. prasowe

Jakich informacji najczęściej brakuje w ofertach pracy?

Kandydaci najczęściej narzekają na brak widełek wynagrodzenia (ponad 80% wskazań).


„Badanie kandydatów 2019” pozwoliło też sprawdzić m.in. w jaki sposób kandydaci szukają ofert pracy, jakich informacji brakuje im podczas procesów rekrutacji i jakie błędy popełniają pracodawcy.

fot. mat. prasowe

Jakie informacje w ofercie zniechęcają do podjęcia pracy?

Dla kandydatów zdecydowanie najbardziej zniechęcający jest wymóg pracy w weekendy i święta (47% wskazań).


Odpowiedzi 3500 kandydatów pokazują, że lepiej postawić na prosty opis obowiązków z widełkami wynagrodzenia. W rekrutacji i tak sprawdzisz 3-4 kluczowe dla stanowiska kompetencje, a reszta to… Twój dobry onboarding i sprecyzowane oczekiwania od zwycięskiego kandydata! Tylko tyle i aż tyle. – przekonuje Piotr Sosnowski, VP People w InterviewMe.

fot. mat. prasowe

Których informacji brakuje podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydatom brakuje przede wszystkim dokładnego opisu przyszłych obowiązków, informacji o premiach, podwyżkach i wysokości wynagrodzenia, a także możliwościach rozwoju oraz awansu.



Dlaczego kandydaci decydują się przyjąć ofertę pracy? Po pierwsze ze względu na wynagrodzenie. Benefity zajęły ostatnią pozycję. Wniosek jest z tego jeden: zapłaćmy godziwą stawkę kandydatowi za jego pracę, a on sam zadba o siebie i zdecyduje, na co chce przeznaczać pensję. – dodaje Maciej Czerwonka, Business Development Manager i ekspert kariery w InterviewMe.

fot. mat. prasowe

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są dla kandydatów najtrudniejsze?

Kandydaci za zdecydowanie najtrudniejsze uważają pytanie o cele zawodowe (tę odpowiedź wybrało ponad 47% badanych). Wiele osób ma również problem z podaniem oczekiwanych zarobków.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: