eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Polityka energetyczna Rosji bardziej restrykcyjna?

Polityka energetyczna Rosji bardziej restrykcyjna?

2006-06-18 13:56

Na znak rosnącej polityki nacjonalistycznej dotyczącej zasobów energetycznych, jeden z wysokich rangą ministrów rosyjskich zaproponował zaostrzenie ograniczeń nakładanych na zagraniczne firmy paliwowe i zwiększenie liczby obszarów związanych z ropą naftową i gazem, które rząd uzna za strategiczne.

Przeczytaj także: Energia z Rosji problemem Europy

Przemawiając na międzynarodowym forum ekonomicznym w Petersburgu, minister do spraw zasobów naturalnych Yuri Trutnev powiedział, że jego propozycja została zaprojektowana, żeby chronić rosyjski interes narodowy.

"Nie uważamy tego za egoizm energetyczny. Uważamy to za troskę o narodową gospodarkę" - powiedział Trutnev o tej strategii.

Według planu Trutneva firmy zagraniczne lub te z 50 proc. udziałem kapitału zagranicznego, nie będą mogły wytwarzać więcej niż 70 milionów ton ropy naftowej i 50 miliardów metrów sześciennych gazu. Ministerstwo początkowo mówiło o 150 milionach ton ropy i 1000 miliardów metrów sześciennych gazu.

Trutnev zasugerował, że zaproponowane ograniczenia mogą w szczególności uderzyć w TNK-BP, angielsko-rosyjskie przedsiębiorstwo joint venture. Nowe propozycje mają być częścią projektu prawa, które przygotowywane jest od ponad dwóch lat. Zostały one przedstawione przez prezydenta Rosji Władimira Putina jako tworzenie "przewidywalnych, precyzyjnych i jasnych" zasad.

Zwracając się do zagranicznych inwestorów na forum ekonomicznym prezydent Putin powiedział: "Zaletą naszego kraju są zasoby naturalne. To sektor, który przyciąga zagraniczne inwestycje". Putin powiedział, że nowe prawo nie oznacza, że zagranicznym inwestorom zabroni się dostępu do strategicznych obszarów. "Jedyna kwestia to mechanizm kontroli".

Trutnev wyróżnił ConocoPhillips, amerykański koncern naftowy, który ma mniejszościowe udziały w Łukoilu, jako preferowany model współpracy. Ale analitycy twierdzą, że nowe zasady zwiększą krajową dominację Gazpromu, kontrolowanego przez państwo gazowego monopolisty rosyjskiego i Rosneftu, należącego do państwa koncernu naftowego.

Propozycje pojawiły się trzy dni po tym jak Rosja zgodziła się na włączenie traktatu energetycznego - dokumentu promującego otwarcie dostępu do infrastruktury naftowej i gazowej - do końcowego oświadczenia ministrów finansów grupy G8.

Ale Alexei Miller, dyrektor generalny Gazpromu, powiedział, że traktat nie odzwierciedla rzeczywistości sektora gazowego.

"Próby ograniczenia aktywności Gazpromu na rynku europejskim i upolitycznienie kwestii dostaw gazu...nie doprowadzą do pozytywnych rezultatów" - powiedział.

Dmitry Medvedev, wicepremier Rosji, który jest jednocześnie prezesem Gazpromu i jest typowany na następcę Putina, zobowiązał się do silniejszego poparcia firm rosyjskich szukających możliwości rozwoju na zagranicznych rynkach.

"Rosyjskie przedsiębiorstwa przegrywają walkę konkurencyjną, nie z powodu niskiej jakości i wysokich kosztów, ale z powodu braku efektywnego systemu wsparcia".

Gaz nie podrożeje

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: