eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy Krakowa regionalnym liderem

Rynek biurowy Krakowa regionalnym liderem

2019-04-04 09:45

Rynek biurowy Krakowa regionalnym liderem

Kraków © antic - Fotolia.com

Na krakowskim rynku biurowym wiosna panuje właściwie zawsze. O rozkwicie najlepiej świadczyć może całkowity zasób powierzchni biurowych zlokalizowanych na terenie stolicy Małopolski, który zdołał już przekroczyć 1,2 mln mkw. W minionym roku nowa podaż w grodzie Kraka sięgnęła 155 tys. mkw., a popyt brutto wyniósł 209 tys. mkw. - Colliers International.

Przeczytaj także: Rynek biurowy w Krakowie wciąż bez zmian, czyli bardzo dobrze

Zasób powierzchni zlokalizowanych na terenie Krakowa (ponad 1,2 mln mkw.) czyni go drugim co do wielkości rynkiem biurowym naszego kraju. Obiekty, których realizacja zakończyła się w ostatnich pięciu latach to przeszło połowa całej istniejącej podaży.

Stolica Małopolski zasługuje również na miano lidera regionów pod względem ilości powierzchni biurowej w budowie. Obecnie w Krakowie trwa realizacja 271,5 tys. mkw. powierzchni z planowanym terminem oddania na lata 2019-2020.

Obiekty oddane do użytkowania w ostatnim czasie powiększyły przed wszystkim zasoby biurowe południowo-zachodniej (niemal 47 tys. mkw.), północno-wschodniej (37,5 tys. mkw.) oraz północno-zachodniej (26,9 tys. mkw.) części miasta . Największa ilość biur zlokalizowana jest obecnie w strefie południowo-wschodniej (26,8%), najmniej jest ich w strefie centralnej (11%).

fot. antic - Fotolia.com

Kraków

W ubiegłym roku w Krakowie do użytku oddano 155 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.


Niesłabnący popyt


Rok 2018, podobnie jak 2017, odznaczał się wysoką aktywnością najemców. Łączny popyt brutto ukształtował się na poziomie 209 tys. mkw. Największy udział wśród wszystkich kontraktów miały nowe umowy (50%), renegocjacje stanowiły 34% całości, a ekspansje i projekty na użytek właścicieli wyniosły odpowiednio 13% oraz 3%. Na etapie budowy najemcy wynajęli ponad 46 tys. mkw. Zdecydowanym liderem był sektor IT i telekomunikacji, który odpowiadał za 35% wolumenu. Sektory finansowy oraz produkcji wynajęły odpowiednio 22% i 12%.
— W roku 2018 Colliers International, reprezentując wyłącznie najemców na rynku biurowym w Krakowie, zamknął aż 29 różnych transakcji, co jest najlepszym wynikiem wśród doradców na lokalnym rynku. Różnorodność i złożoność procesów, w których mieliśmy okazję wspierać naszych klientów, pokazują, że krakowski rynek biurowy niezmiennie się rozwija i jest w stanie sprostać potrzebom najbardziej wymagających firm. Do grona naszych klientów należą zarówno międzynarodowe korporacje, mające w Krakowie centra BPO, SSC, R&D i ITO, jak i polskie firmy z branży IT oraz startupy — mówi Anna Galicka-Bieda, partner, dyrektor regionalna Colliers International w Krakowie.

Krakowski zespół Colliers International wspierał także swoich klientów w najmie powierzchni w przestrzeniach coworkingowych, doradzając w 2018 roku w transakcjach na ponad 400 stanowisk pracy.
— Duża liczba operatorów oferujących biura serwisowane oraz zmieniające się potrzeby firm w Krakowie sprawiają, że klienci coraz częściej decydują się na najem tego typu powierzchni. Ich największym atutem jest bez wątpienia elastyczna długość najmu i swobodne zwiększanie lub redukcja wynajmowanej przestrzeni. Jest to doskonała alternatywa dla firm czekających na swoje docelowe biuro oraz klientów, którym na początkowym etapie rozwoju trudno jest oszacować jak szybko ich biznes będzie się rozwijał — mówi Adam Florczyk, associate w krakowskim biurze Colliers International.

Mniej pustostanów, stabilne czynsze


Na koniec 2018 r. współczynnik pustostanów na krakowskim rynku biurowym obniżył się o 1,2 p.p. w porównaniu do IV kw. 2017 r. i wyniósł 8,6%. Powodem był, podobnie jak w 2017 r., wysoki popyt na biura oraz wyraźnie niższa niż w 2017 r. nowa podaż. Eksperci firmy Colliers prognozują, że w najbliższych kwartałach wskaźnik pustostanów może wzrosnąć wraz z kolejnymi projektami oddawanymi do użytkowania.

Czynsze za powierzchnię biurową utrzymują się na podobnym poziomie od kilku kwartałów. W nowoczesnych projektach klasy A najemcy muszą miesięcznie zapłacić od 13,2 do 15,5 euro za mkw. W starszych budynkach stawki wynoszą 10-13 euro za mkw. miesięcznie.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: