eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Regionalny rynek biurowy rośnie szybciej niż warszawski

Regionalny rynek biurowy rośnie szybciej niż warszawski

2018-11-20 12:58

Regionalny rynek biurowy rośnie szybciej niż warszawski

Biuro © victor zastol'skiy - Fotolia.com

Biurowiec za biurowcem. Tak w telegraficznym skrócie można podsumować to, co dzieje się obecnie na rynku biurowym. I wprawdzie liderem pod względem zasobu powierzchni biurowych pozostaje Warszawa, to jednak wystarczy rzut oka na pozostałe dane, aby stwierdzić, że dziś liderem podaży są regiony. Okazuje się bowiem, że na przestrzeni trzech kwartałów br. to właśnie na rynkach regionalnych przybyło więcej powierzchni niż w stolicy (430 tys. mkw. vs. 190 tys. mkw.). Czego jeszcze dowodzi najnowszy raport CBRE „Market View: Rynek Biurowy w miastach regionalnych po III kw. 2018”.

Przeczytaj także: Warszawski rynek biurowy 2023 z rekordowym popytem

Rynek biurowy w regionach oferuje coraz więcej


Dane napływające z rynku dowodzą, że w regionach przybywa obecnie znacznie więcej biur aniżeli na terenie stolicy. Na przestrzeni trzech kwartałów br. poza Warszawą powstało przeszło 430 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Wynik dla Warszawy to 190 tys. mkw. U schyłku września łączny zasób biur w miastach regionalnych osiągnął 4,81 milionów m kw., co oznacza nie tylko wzrost na poziomie 10%, ale również sukcesywne zbliżanie się do poziomu stołecznego.

Regionalny rynek biurowy góruje nad Warszawą również pod względem trwających budów. Aktualnie w trakcie realizacji znajdują się inwestycje, które zaowocują powstaniem ponad 805 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Natomiast w Warszawie buduje się obecnie ponad 747 tys. mkw. Z raportu CBRE „Market View: Rynek Biurowy w miastach regionalnych po III kw. 2018” wynika także, że w III kwartale 2018 r. nowe budynki w chwili oddania do użytkowania były już skomercjalizowane w niemal 50%.
- Sytuację na rynku biurowym po trzech kwartałach 2018 r. można podsumować jednym zdaniem: rynek rośnie jak na drożdżach. Zarówno rynki regionalne jak i rynek warszawski bardzo mocno się rozwijają, jednak trzeba przyznać, że to regiony wiodą prym. Przez pierwsze trzy kwartały 2018 roku przybyło w miastach regionalnych ponad 430 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, a w Warszawie 190 tys. mkw. Wśród rynków regionalnych w ostatnich kwartałach bardzo silnie rozwijało się Trójmiasto, które goni te największe – Kraków i Wrocław. Te dwa rynki już przekroczyły 1 mln nowoczesnej powierzchni biurowej – mówi Kamil Tyszkiewicz, dyrektor regionalny w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.

Nowoczesnych biur jak na lekarstwo


Ilość dostępnej powierzchni do natychmiastowego wynajęcia we wszystkich miastach regionalnych łącznie jest mniejsza niż w Warszawie. Wskaźnik pustostanów na koniec III kwartału br. wyniósł 9,6% (w Warszawie 10%), co stanowi spadek o 0,3 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Najtrudniej o nowoczesną powierzchnię w Trójmieście i Poznaniu, gdzie poziom pustostanów spadł poniżej 7%. Co więcej, dla Poznania poziom dostępnej powierzchni w budynkach powyżej 10 tys. mkw. powierzchni biurowej wyniósł jedynie 5%, natomiast w Trójmieście niewiele ponad 6% - są to rekordy komercjalizacji budynków i świadczą o niespotykanej jak dotąd skali popytu na biura. Relatywnie łatwiej o nowoczesne biuro w Lublinie, gdzie poziom dostępnej powierzchni wyniósł na koniec III kwartału prawie 19%. W Łodzi, Wrocławiu i Krakowie poziom pustostanów jest na poziomie ogólnopolskim - ok. 10%.

fot. victor zastol'skiy - Fotolia.com

Biuro

W 2019 roku zasoby regionalnej powierzchni biurowej mogą przekroczyć 5 mln mkw. i zbliżyć się do tych warszawskich.


Warszawa wciąż atrakcyjna dla firm, Kraków i Trójmiasto gonią


Firmy szukające atrakcyjnej lokalizacji dla swoich biur wciąż częściej decydują się na stolicę niż miasta regionalne. W ciągu III kwartałów 2018 r. w Warszawie łącznie wynajęły ponad 634 tys. mkw., podczas gdy w siedmiu głównych miastach regionalnych ponad 421 tys. mkw. powierzchni biurowej. Największy poziom najmu w III kw. spośród miast regionalnych odnotowano w Krakowie – blisko 46 tys. mkw. oraz w Trójmieście – 40 tys. mkw. Nadmorski rynek szybko goni stolice Małopolski i Dolnego Śląska, które mają ponad 1 mln mkw. powierzchni i wysoki stabilny popyt.

Czynsze w górę


Czynsze bazowe w miastach regionalnych osiągnęły poziom 10,50 –15 euro / mkw./ msc. Najwyższe stawki odnotowano we Wrocławiu, a najniższe zostały zarejestrowane w Lublinie, gdzie jest najwięcej niewynajętej powierzchni.
– Zakładamy, że w związku z coraz większym zapotrzebowaniem i wciąż niskim poziomem dostępnej powierzchni może pojawić się presja na zwiększenie czynszów na przełomie roku 2018/2019 – mówi Kamil Tyszkiewicz.

Prognoza na 2019 rok


W 2019 roku zasoby regionalnej powierzchni biurowej mogą przekroczyć 5 mln mkw. i zbliżyć się do tych warszawskich (po III kwartałach br. wynosi 5,4 mln mkw.). W celu stabilnego rozwoju rynku konieczne jest zwiększenie tempa wzrostu zasobu nowoczesnej powierzchni. Obecna ilość biur nie zaspokaja potrzeb najemców przesuwając przewagę rynkową zdecydowanie w stronę właścicieli budynków.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: