eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Usługi dla biznesu generują popyt na biura

Usługi dla biznesu generują popyt na biura

2019-04-05 10:13

Usługi dla biznesu generują popyt na biura

Biuro © victor zastol'skiy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Centra usług dla biznesu zatrudniają coraz większą rzeszę pracowników, co w naturalny sposób przekłada się na zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię biurową. Najwyższy udział w popycie w sektorze biurowym firmy z branży BPO/SSC odnotowały w Krakowie i Trójmieście - wynika z podsumowania opracowanego przez ekspertów JLL.

Przeczytaj także: Centra usług dla biznesu już na 3 mln mkw.

Zeszłoroczne dane wskazują, że najemcy z sektora usług dla biznesu odpowiadali za wynajęcie około 380 000 mkw. powierzchni biurowej, co stanowi 1/4 zapotrzebowania ma biura w głównych miastach naszego kraju i ponad połowę popytu, jeśli wziąć pod uwagę tylko największe aglomeracje poza Warszawą.
To bardzo podobny wynik do tego zarejestrowanego w 2017 r., co potwierdza istotną rolę jaką odgrywają firmy z sektora usług dla biznesu na rynku biurowym i w polskiej gospodarce.
Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, w jaki sposób firmy BPO/SSC wspierają wzrost sektora biurowego w Polsce, ale również – jak zmieniają jego jakość. Najemcy z branży usług szukają zrównoważonych, nowoczesnych biur z ciekawym designem i wyposażonych w najnowsze rozwiązania technologiczne, co z kolei przekłada się na podaż takich powierzchni. W ten sposób poziomem oferowanych przestrzeni doganiamy największe zachodnioeuropejskie rynki - mówi Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

fot. mat. prasowe

Udział sektora usług dla biznesu w popycie

Najwyższym udziałem sektora usług dla biznesu w popycie na biura charakteryzuje się Kraków.


Jak wynika z danych JLL, w 2018 roku najwyższy udział w wynajętej powierzchni biurowej uzyskał Kraków – 64% (ponad 130 000 mkw. w ramach umów najmu). Drugie miejsce, z 57% (blisko 50 000 mkw.), przypadło Trójmiastu, a trzecie z 52% (ponad 80 000 mkw.) zajął Wrocław, w którym podpisano w tym czasie również dwie największe umowy najmu. Największe transakcje najmu zawarły takie firmy jak: IBM (ok. 18 000 mkw., Wojdyła Business Park, Wrocław), Nokia 16 000 mkw. (Green Towers, również Wrocław). Trzecia największa transakcja przypadła na Kraków i kompleks Enterprise Park, gdzie firma Aptiv zdecydowała się odnowić i powiększyć swoją przestrzeń do 15 000 mkw. - komentuje Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: