eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Azjatyccy inwestorzy patrzą na polski rynek nieruchomości

Azjatyccy inwestorzy patrzą na polski rynek nieruchomości

2019-04-08 12:00

Azjatyccy inwestorzy patrzą na polski rynek nieruchomości

Azjatycki inwestor © oneinchpunch - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zainteresowanie azjatyckich inwestorów regionem CEE wyraźnie zaznaczyło się w latach 2016-2017, kiedy to miało miejsce kilka dużych transakcji portfelowych w sektorze przemysłowym. Sytuacja powtórzyła się w 2018 roku. Jak jednak zauważają eksperci Colliers, zaczynamy mieć właśnie do czynienia z dywersyfikacją objawiającą się większymi transakcjami dotyczącymi pojedynczych aktywów. Wygląda na to, że kapitał z Azji Wschodniej rozpoczął poszukiwania płynności, a patrząc na sześć krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE-6), największe zainteresowanie inwestorów dotyczy naszego kraju.

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Polsce Centralnej bez tajemnic

W minionym roku największą transakcją zrealizowaną przez azjatyckiego inwestora był zakup zlokalizowanego w Polsce i na Węgrzech portfela nieruchomości przemysłowych Prologis. Mapletree Singapore zapłacił za niego 335 mln euro.

Zamieszczona poniżej tabeli prezentuje największe transakcje, które inwestorzy z Azji Wschodniej zawarli w regionie CEE-6 w latach 2016-2018.
— Jak pokazują powyższe dane niemal wszystkie największe transakcje z udziałem kapitału azjatyckiego dotyczyły nieruchomości znajdujących się na terenie Polski. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów, ze względu na skalę transakcji, cieszy się sektor magazynowy, nie tylko w odniesieniu do Polski, ale całego regionu CEE-6, który oferuje wysokiej jakości nieruchomości oraz niezwykle korzystne stopy zwrotu z inwestycji. Przewidujemy, że kapitał azjatycki zaznaczy swoją obecność na polskim rynku nieruchomości także w tym roku, nie tylko w sektorze magazynowym, ale także w biurowym — wyjaśnia Dorota Wysokińska-Kuzdra, partner, dyrektor działu Corporate Finance CEE w Colliers International.

9% z Azji


W minionym roku kapitał płynący do regionu CEE-6 z Azji Wschodniej odpowiadał za 9% łącznie zainwestowanych środków. Jego głównym pozostaje Singapur, co najprawdopodobniej jest efektem wysokiego PKB per capita w tym państwie-mieście oraz wysokiej wyceny lokalnych nieruchomości per capita. Nowymi nabywcami nieruchomości w regionie byli inwestorzy z Malezji, Korei Południowej i Filipin. Zmniejszył się natomiast strumień kapitału z Chin - do zaledwie 60 mln euro, czego powodem były ograniczenia w przepływie kapitału. Według raportu opublikowanego przez RC Analytics, wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne zainwestowane przez chiński kapitał na całym świecie obniżyła się o 60% w 2018 r.

Źródła kapitału w przyszłości


Japonia, Tajwan i Korea Południowa – to kraje, które pod względem poziomu PKB przypominają kraje Europy Zachodniej, z których inwestorzy lokują swój kapitał w regionie CEE. Sama wielkość ich gospodarek oraz duża wartość nieruchomości komercyjnych wskazuje, że istnieje tam lokalna baza inwestorów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie inwestowania w szybko rozwijające się rynki.

fot. mat. prasowe

Największe transakcje w CEE z udziałem kapitału z Azji Wchodniej

Niemal wszystkie największe transakcje z udziałem kapitału azjatyckiego dotyczyły nieruchomości znajdujących się na terenie Polski


Wyższy zwrot z inwestycji w CEE


Stopy kapitalizacji nieruchomości komercyjnych w regionie CEE są wyższe niż w Azji Wschodniej. Niższe zwroty z inwestycji w takie nieruchomości w Azji Wschodniej, w szczególności w przypadku sektora biurowego, powinien zachęcać tamtejszych inwestorów do poszukiwania regionów oferujących wyższy zwrot z inwestycji, np. rynków z regionu CEE. Zdaniem ekspertów Colliers w 2019 roku euro nadal będzie w umiarkowany sposób umacniać się wobec walut azjatyckich, co będzie mieć dodatkowy pozytywny wpływ na zwrot z inwestycji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: