eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Krakowie wciąż bez zmian, czyli bardzo dobrze

Rynek biurowy w Krakowie wciąż bez zmian, czyli bardzo dobrze

2018-09-18 11:49

Rynek biurowy w Krakowie wciąż bez zmian, czyli bardzo dobrze

Biurowiec © KB3 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Krakowski rynek biurowy pozostaje na ścieżce dynamicznego wzrostu - informuje raport sporządzony przez firmę doradczą JLL. I nie ma w tym właściwie nic zaskakującego, zważywszy że gród Kraka to najmocniejsza marka turystyczna w kraju, świetny ośrodek akademicki oraz jedna z głównych lokalizacji usług outsourcingowych. U schyłku czerwca br. krakowski rynek powierzchni biurowych liczył sobie 1,16 mln mkw. W budowie pozostawało kolejne 300 tys. mkw.

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu kreują krakowski boom biurowy

Świetna sytuacja na krakowskim rynku biurowym nie jest właściwie żadnym zaskoczeniem. Kraków od zawsze był drugim po Warszawie rynkiem biurowym w naszym kraju, co w głównej mierze jest zasługą chętnie lokującego tam biura sektora usług biznesowych. Jak wspomniano powyżej, pod koniec I półrocza 2018 zasoby biurowe w Krakowie sięgały 1,16 mln mkw.
„Co roku z dużą przyjemnością obserwujemy sytuację na rynku inwestycyjnym w Krakowie, która mimo upływu lat nadal jest więcej niż dobra. Inwestorzy szczególnie cenią nasze miasto ze względu na doskonały wizerunek w oczach na przykład obcokrajowców, bardzo dobre uczelnie wyższe i niezwykle zasobny rynek pracy. Z kolei duża dostępność specjalistów jest zasługą światowych marek, które w Krakowie inwestują. Sukces miasta jest więc systemem naczyń połączonych, gdzie jeden czynnik wpływa na drugi, a rezultatem są doskonałe wyniki ekonomiczne. Cieszymy się, że jako Krakowski Park Technologiczny aktywnie wspieramy budowanie gospodarczego wizerunku naszego miasta”, tłumaczy Justyna Czyszek, specjalista ds. obsługi inwestora z Krakowskiego Parku Technologicznego.

fot. mat. prasowe

Największe biurowce w budowie w I półroczu 2018

Największym biurowcem w budowie był Unity Centre.


„Wzmożone zainteresowanie Polską ze strony inwestorów z branży usług obserwujemy już od dekady, a ze względu na doskonałą markę turystyczną i świetne ośrodki akademickie Kraków od początku znajdował się na celowników firm BPO/SSC oraz IT. Potwierdzają to dane ABSL, stolica Małopolski jest największą lokalizacją dla centrów usług w Polsce. Firmy z tej branży, a są wśród nich tacy giganci jak ABB, Capgemini, HSBC, IBM, Lufthansa, Motorola, Shell i State Street, zatrudniają już 64 000 osób”, tłumaczy Dorota Gruchała, dyrektor biura JLL w Krakowie, które w tym roku obchodzi swoje 10. urodziny.

Rozwój sektora usług dla biznesu przekłada się na znakomitą kondycję rynku biurowego.
„Tempo rozwoju krakowskiego rynku jest imponujące. W ciągu dekady podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście urosła aż czterokrotnie. W 2008 r. firma, która szukała biura o powierzchni 1 000 mkw. lub więcej miała do wyboru jedną opcję. Dziś to prawie 30”, dodaje Dorota Gruchała.

Popyt i podaż


Po świetnym 2017 roku, kiedy całkowity popyt wyniósł 201 000 mkw. (czyli o 7% więcej niż w 2016 r.), w I połowie tego roku zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Krakowie osiągnęło 77 200 mkw. i stanowiło 29% całkowitego popytu na rynkach regionalnych. Największe umowy w tym okresie podpisały firmy State Street, BGŻ BNP Paribas, Narodowe Centrum Nauki i Amway.
„Cały czas obserwujemy wysokie zainteresowanie nowoczesnymi powierzchniami biurowymi w Krakowie, o czym świadczy wysoka aktywność budowlana w mieście. Aktualnie w budowie znajduje się 300 000 mkw. biur, z czego 23% jest już zabezpieczonych umowami przednajmu. Szacujemy, że w całym 2018 na rynek może trafić prawie 190 000 mkw., czyli porównywalnie z rekordowym 2017 rokiem.” dodaje Dorota Gruchała.

Pustostany i czynsze


Od 2012 r. poziom pustostanów utrzymywał stałą wartość 5-6% (żadne inne miasto w Polsce nie mogło poszczycić się takim wynikiem). Rekordowy poziom nowej podaży w 2017 r. doprowadził do wzrostu się tego wskaźnika, natomiast w I poł. 2018 roku powrócił na ścieżkę spadku za sprawą stopniowej absorpcji nowej powierzchni. Obecnie poziom pustostanów w Krakowie wynosi 9,3%.

Przez ostatnie pięć lat najwyższe stawki transakcyjne w Krakowie utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. Obecnie najwyższe stawki znajdują się w przedziale 13,5-14,6 € / mkw. / miesiąc, a przeciętne w przedziale 13,0-13,6 € / mkw. / miesiąc.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: