eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Majówka 2019, czyli o poszukiwaniu 5*

Majówka 2019, czyli o poszukiwaniu 5*

2019-03-22 11:16

Majówka 2019, czyli o poszukiwaniu 5*

Alanya, Riwiera Turecka © travelplanet.pl

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dla wielu z nas majówka 2019 będzie pierwszą w tym roku okazją do zapomnienia o codziennych obowiązkach i udania się na kilka dni zasłużonego odpoczynku. Travelplanet.pl przyjrzał się, gdzie w tym roku zamierzają się udać Polacy. Zdecydowanie najbardziej popularnym kierunkiem jest Turcja, której tym razem udało się pozostawić w tyle Grecję. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że weekend majowy chcemy spędzać w najwyższym standardzie.

Przeczytaj także: Majówka w Polsce tańsza niż w zeszłym roku

Statystyki prowadzone przez Travelplanet.pl wskazują, że Polacy podwyższają standard majówkowego wypoczynku, ale również wstrzymują się z rezerwacjami najprawdopodobniej po to, żeby móc "ustrzelić" najatrakcyjniejszą cenowo ofertę. Ilość rezerwacji dokonanych do początku marca jest o 3% niższa aniżeli w analogicznym okresie poprzedniego roku. Inne dane wskazują, że taka strategia niekoniecznie musi okazać się celną - przeciętny koszt wyjazdu zdrożał na wszystkich kierunkach o około 100 zł, a w przypadku najbardziej popularnych destynacji podwyżki sięgają 150 – 250 zł od osoby.

Top kierunki – znacząca zmiana


Najbardziej istotną zmianą w dotychczasowych preferencjach polskich turystów jest zmiana czołowej destynacji. W tym roku Turcji udało się zdeklasować Grecję i nie dotyczy to tylko majówki 2019, ale również rezerwacji na lato.

Majówkę w Turcji do pierwszych dni marca zarezerwował niemal co czwarty klient biur podróży (wzrost z ok. 19 proc. rezerwacji na majówkę 2018), głównie kosztem Grecji (spadek z 25 do 19 proc.). Trzecie miejsce należy do Hiszpanii z ok 13-proc. odsetkiem rezerwacji. Minimalnie mniejszym powodzeniem niż rok wcześniej cieszy się Egipt (8,5 wobec 9 proc. rezerwacji). Pierwszą piątkę zamyka Cypr (nieco ponad 4 proc. rezerwacji)

fot. mat. prasowe

Majówka 4*

Majówka to czas, w którym klienci biur podróży wyjątkowo chętnie kupują imprezy turystyczne w najwyższym standardzie


Szczegółowa analiza rezerwacji potwierdza długookresowy trend, zgodnie z którym majówka to czas, w którym klienci biur podróży wyjątkowo chętnie kupują imprezy turystyczne w najwyższym standardzie. Wypoczynek w hotelach 4* i 5* to łącznie ponad 75 proc. sprzedanych ofert. Przy czym w tym roku dystans pomiędzy popularnością tych kategorii hoteli zmniejszył się z 7 pkt proc. do zaledwie 2 pkt. proc.

Wciąż ponad połowa wszystkich imprez turystycznych w najwyższym standardzie sprzedawana jest do Turcji. Turcja zdołała zbudować wśród turystów stereotyp najtańszego kierunku w najwyższym standardzie, a więc obowiązujący model to wakacje all inclusive w hotelu 5*.

I jeśli nawet na majówkę 2019 mamy w wypadku ofert tureckich do czynienia z bardzo wyraźnym wzrostem średniego kosztu wycieczek (w standardzie 4* to 125 zł od osoby, w standardzie 5* to aż 300 zł od osoby) to i tak widać, że zrównują się one dopiero z porównywalnymi kosztami pobytu w porównywalnym standardzie w Egipcie czy Grecji.

fot. mat. prasowe

Majówka 5*

Wyjazdy do hoteli 5* stanowią 35% wszystkich rezerwacji


Im bliżej, tym drożej


Na początku marca 2019 rezerwacji na wszystkich kierunkach i we wszystkich kategoriach było o 3 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu w ub. roku. Warto jednak pamiętać, że ta ubiegłoroczna podstawa była wyjątkowo wysoka (do marca 2018 sprzedaż wycieczek na majówkę niemal podwoiła się w porównaniu do sprzedaży majówki do marca 2017).

Ale z pewnością turyści wstrzymują się z rezerwacjami wyjazdów na tegoroczny długi weekend majowy i jest to efekt ubiegłorocznej ostrej rywalizacji cenowej touroperatorów i spadku cen w lecie 2018.

Turyści liczą na podobne zjawisko w tym roku, ale czy teraz im później zarezerwujemy majówkę, tym będzie ona tańsza? Z dotychczasowych danych wynika, ze wręcz przeciwnie. Średni koszt rezerwacji na osobę na wszystkich kierunkach, dokonywanych na początku marca w stosunku do założonych na początku lutego wzrósł o ok 90 zł. Na tych najbardziej popularnych koszt majówki skoczył od 85 zł (Egipt) do nawet blisko 350 zł (Bułgaria).

Przeczytaj także: Majówka 2019 - trendy Majówka 2019 - trendy

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • steeve / 2019-03-24 19:56:50

  Podobno tureckie hotele mają nieco niższe standardy niż europejskie, ale myślę, że 5 ich gwiazdek powinno być ok. Lecimy z itaką enter air na tydzień all inc bo muszę odreagować stresy w pracy. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • ustka 2019 majówka

  indygo123 / 2019-04-01 13:32:56

  ja znalazłam 5 gwiazdek, jak nie więcej :D w Ustce w Hotelu Lubicz https://www.hotel-lubicz.pl/ i tam własnie się wybieram na majówkę! z pewnością odpocznę i porządnie się zrelaksuję bo jest tam medical resort, wellness&spa, aqua park, aqua aerobik itd - nudzić się nie będe byle tylko pogoda dopisała kiedy będę spacerować nad morzem ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

 • USA z konsorcjum

  nikolet89 / 2019-04-10 12:19:52

  Ja w tym roku poszalałam, bo majówkę spędzam z Konsorcjum w USA :D wybrałam wycieczkę objazdową wschodniego wybrzeża USA i Kanady i nie mogę się doczekać! Zobaczę Nowy Jork na własne oczy ! Tak samo Waszyngton, Toronto, Niagara Falls - to będzie najlepsza majówka w moim życiu! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: