eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zimą już nie tylko na narty

Zimą już nie tylko na narty

2019-02-28 12:18

Zimą już nie tylko na narty

Pafos, Cypr © dudlajzov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ferie zimowe już za nami. Nadeszła zatem pora podsumowań. Jakie kierunki obierali Polacy? Czy ogarnęło ich „białe szaleństwo” czy pragnienie słońca? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwał serwis eSky. Jego analiza dowodzi m.in., że największy wzrost zainteresowania ze strony polskich turystów odnotowały tej zimy Pafos na Cyprze, Amman w Jordanii oraz portugalskie Faro.

Przeczytaj także: Plaża lub stok? Co planujemy na ferie zimowe 2019?

Wyjazdy w okresie jesienno-zimowym najczęściej wiążą się ze świętami lub feriami. Podróżujemy, aby odwiedzić najbliższych i poszusować po stokach. Coraz większa jest jednak grupa tych, którzy podczas zimowego urlopu chcą odpocząć od mrozu, śniegu i pluchy, wybierając kierunki kojarzące się raczej z letnimi wakacjami.
Zima coraz częściej okazuje się być wymarzonym czasem na podróżowanie. Krótkie dni, mało słońca, a do tego niskie temperatury potrafią dać się nam we znaki, dlatego coraz częściej Polacy wybierają kierunki, gdzie pogoda i słońce są gwarantowane. Co ciekawe, obserwujemy wzrost zainteresowania lotami w kierunkach tradycyjnie uważanych za wakacyjne, jak Hiszpania – w tym Wyspy Kanaryjskie oraz Majorka, a także Włochy i Grecja. Zima tam jest łagodna, klimat umiarkowany i jest to doskonały momenty by wypocząć i pozwiedzać. Doceniają to zwłaszcza te osoby, które nie przepadają ani za mroźną zimą, ani za letnimi upałami. Tę tezę wydaje się również potwierdzać fakt, że turyści korzystający z serwisu eSky bardzo często w okresie zimowym wybierają się na przedłużone, weekendowe wypady do europejskich metropolii – Londynu, Rzymu, Paryża czy Barcelony. Nie jest to szczyt sezonu, więc dodatkowo mniejszy tłok panuje zarówno na ulicach, jak i w najważniejszych lokalnych atrakcjach- komentuje Jacek Skrzypkowski, Leisure Product Director w Grupie eSky.

fot. mat. prasowe

Wybierane kierunki

Coraz większym zainteresowaniem - również zimą - cieszyła się Hiszpania.


Z analizy aktywności użytkowników serwisu eSky.pl wynika, że kierunkami, które odnotowały w ujęciu rocznym najbardziej pokaźny wzrost zainteresowania ze strony polskich turytów, okazały się Pafos na Cyprze (wzrost 26-krotny względem całkowitej liczby rezerwacji biletów lotniczych w analogicznym okresie ubiegłego roku), jordański Amman (9-krotny wzrost) oraz portugalskie Faro. Polscy turyści chętniej niż przed rokiem podróżują również do Gruzji, Austrii i na Ukrainę (wzrost aż o 55% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku). Na liście destynacji, które zimą również odnotowały wzmożone zainteresowania podróżujących z eSky Polaków jest Rosja – zwłaszcza Moskwa i Petersburg – wybrało się tam o 23% więcej turystów. Wzrost zainteresowania tymi dwoma miastami Federacji Rosyjskiej analitycy tłumaczą znaczącym średnim spadkiem ceny biletów lotniczych aż o 184 zł.

Z kolei wśród popularnych zimą kierunków azjatyckich największy wzrost zainteresowania odnotował Wietnam (wzrost o 20%) i Indonezja (wzrost o 11%). Nadal nieustającą popularnością cieszą się Tajlandia, Izrael, Chiny i Indie, które również były chętnie wybieranymi kierunkami azjatyckimi w tym sezonie.

fot. mat. prasowe

Kierunki z najwyższym wzrostem zainteresowania

Największy wzrost zainteresowania odnotowało Pafos.


Z danych serwisu eSky wynika również, że statystyczny turysta podróżujący w okresie zimowym wybiera się zagranicę na 4 do 8 dni, a lot rezerwuje z blisko dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Ponad połowa podróżnych (57%) wyjeżdża bez towarzystwa (spadek o 9 punktów procentowych w stosunku do sezonu 2017/2018), a co czwarty jedzie z osobą towarzyszącą (wzrost o 4 p.p. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku). Wielu turystów chętniej niż z polskich lotnisk lotniska w Berlinie, jako miejsce wylotu.
Zauważyliśmy, że osoby podróżujące z Polski, szczególnie chętnie wybierały w tym roku lotniska w Berlinie jako miejsce rozpoczęcia podróży. Było to związane z aktualnymi promocjami tanich linii lotniczych na wyloty do Barcelony, Malagi, ale także na Majorkę i Teneryfę właśnie z lotniska Tegel czy Schoenefeld. Warto śledzić bieżące promocje i oferty specjalne, bo porty lotnicze w Berlinie są także wartą rozważenia opcją dla turystów mieszkających choćby w zachodniej Polsce – np. Poznaniu. Szczecinie czy Gorzowie - która jest bardzo dobrze skomunikowana z niemiecką stolicą. – dodaje Jacek Skrzypkowski z Grupy eSky.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kierunki wylotów z wybranych lotnisk

Niskie ceny przyciągają Polaków na lotniska w Berlinie.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: