eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Jaka przyszłość czeka dysk SSD?

Jaka przyszłość czeka dysk SSD?

2018-10-02 13:10

Jaka przyszłość czeka dysk SSD?

Dysk SSD © fot. mat. prasowe

Tradycyjne dyski twarde coraz częściej wypierane są przez dyski SSD. To przede wszystkim efekt spadku ich cen. Zmiany w świecie nośników opartych na pamięci flash postępują, a w błędzie jest ten, komu wydaje się, że ograniczają się one jedynie do cennika.

Przeczytaj także: 5 rzeczy, których lepiej unikać korzystając z dysku SSD

NVMe jest przyszłością


Podobnie jak niegdyś dysk SSD zaczął zastępować dysk twardy, tak obecnie nośniki SSD z protokołem NVMe ustępują tym z protokołem SATA. Wprawdzie już sama "przesiadka" na SSD była niemal milowym krokiem w komforcie użytkowania komputera, to nie można jednak zapominać, że nawet nośniki bazujące na SATA mają pewne ograniczenia, które nie pozwalają w pełni wykorzystywać potencjału urządzenia.

Kolejną małą rewolucją na rynku było pojawienie się dysków wyposażonych w protokół NVMe (Non Volatile Memory Express). Jest to technologia, dzięki której możliwe staje się zmaksymalizowanie możliwości nośników. Chodzi tu przede wszystkim o zwiększenie ich przepustowości, obniżenie wskaźnika opóźnień oraz zmniejszenie zużycia energii.

Przyszłość bez wątpienia należy do nośników wyposażonych w NVMe. Jednym z nich jest flagowy dysk marki Plextor - M9Pe, którego możliwości wyraźnie wyróżniają się na tle dysków SATA. Wszystko przemawia za tym, że w kolejnych latach nośniki oparte na SATA odejdą do lamusa, uznając wyższość protokołu NVMe.

128 GB to za mało


Bardzo prawdopodobne jest również to, że w przyszłości producenci SSD zrezygnują z dysków o pojemności 128 GB, a być może także i z tych o pojemności 256 GB. Do tej pory byt takich nośników był uzasadniony głównie wysoką ceną pamięci NAND flash. Ale od pewnego czasu ta cena spada i - według prognoz - spadać będzie nadal.

Do czego to doprowadzi? Wiele wskazuje na to, że powszechne na rynku staną się nośniki o znacznie większych pojemnościach. Aktualnie standardem w ofercie są dyski SSD 1 TB, coraz częściej dostępne są urządzenia o pojemności 2 TB, ale ich cena jest jeszcze dość wygórowana.

Wydaje się jednak, że już tylko kwestią czasu jest to, kiedy ceny dysków SSD znacznie zbliżą się do cen twardych dysków. A to zapewne spowoduje nie tylko rozszerzenie dostępnych pojemności, ale sprawi także, że nośniki talerzowe staną się historią.

Nadchodzi dominacja QLC


Producenci dysków SSD rywalizują przez szybkość, pojemność i cenę nośników, dzięki czemu nieustannie pracują nad technologiami, które pozwolą wysunąć się na czoło wyścigu. Tym sposobem dotarli już do pamięci QLC, czyli Quad Level Cell. Umożliwia ona zapisanie czterech bitów informacji w jednej komórce, choć dopiero pojawia się w pierwszych konsumenckich nośnikach SSD.

Aktualnie w urządzeniach wciąż najczęściej wykorzystuje się pamięć TLC (Triple Level Cell) oraz MLC (Multi Level Cell). Co to oznacza w praktyce? Pamięć QLC pozwoli zwiększyć pojemność dysku o jedną trzecią w stosunku do nośnika wykorzystującego pamięć TLC, poprzez możliwość zapisu większej ilości danych w komórce. A to przełoży się na niższe ceny urządzeń.

fot. mat. prasowe

Dysk SSD

Nośniki SSD z każdym rokiem coraz mocniej wypierają dyski twarde


W tej kwestii nie brakuje jednak pesymistów. W wyścigu na szybkość i pojemność ucierpieć może bowiem trwałość dysków, choć więcej na ten temat będzie można powiedzieć dopiero za jakiś czas.

Biorąc pod uwagę wymienione przewidywania, wniosek nasuwa się jeden - w najbliższej przyszłości będziemy świadkami zdecydowanej ekspansji nośników SSD. a najsilniejszym argumentem przemawiającym za tym są przewidywania wobec ich cen. Kiedy w najbliższych latach przyjdzie nam wymienić dysk w urządzeniu, raczej nie będziemy spoglądać w stronę nośników talerzowych, bo takie rozwiązanie najprawdopodobniej stanie się nieopłacalne, gdy zestawimy stosunek ceny do oferowanych parametrów technicznych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: SSD, dysk SSD, dysk

Przeczytaj także

Laptop Razer Blade 15

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: