eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Dysk SSD już dla każdego?

Dysk SSD już dla każdego?

2019-01-04 14:10

Dysk SSD już dla każdego?

Dysk SSD © fot. mat. prasowe

Coraz szersza oferta dysków SSD oraz ich dobra specyfikacja to niewątpliwie zachęta do zakupu tego rodzaju nośników. Nie bez znaczenia jest również cena, która z roku na rok jest coraz bardziej przystępna, czyniąc dysk półprzewodnikowy najtańszym i najlepszym sposobem na przyspieszenie komputera.

Przeczytaj także: Jaka przyszłość czeka dysk SSD?

Czterocyfrowe ceny


Nie jest przesadą stwierdzenie, że pojawienie się dysku SSD wręcz zrewolucjonizowało działanie komputerów, znacznie je przyspieszając i - w efekcie - ułatwiając życie ich użytkownikom. Nie stało się tak jednak od razu - ceny pierwszych nośników półprzewodnikowych, które pojawiły się na rynku, znacznie przekraczały możliwości finansowe przeciętnego zjadacza chleba. Taka sytuacja trwała dość długo, czego przyczyną był przede wszystkim niedobór pamięci NAND flash.

Jeszcze na początku 2017 roku portal TrendFocus donosił, że na przestrzeni roku ceny dysków SSD podskoczyły o 36 procent. W marcu 2017 roku na nośnik o pojemności 512 GB trzeba było wyjąć z portfela 1100-1200 zł. Ten rząd wielkości skutecznie odstraszał użytkowników, którzy marzyli o "przesiadce" z wolnego dysku talerzowego na znacznie szybszy dysk SSD. Tym bardziej, że w tym samym czasie za dysk HDD trzeba było zapłacić o kilkaset złotych mniej.

Już wtedy jednak prognozowano, że w przeciągu dwóch lat ten trend się odwróci - producenci zwiększą swoje możliwości produkcyjne, a ceny nośników półprzewodnikowych staną się bardziej przystępne. Ostatnie miesiące pokazały, że eksperci nie pomylili się w swoich przewidywaniach.

Cenowa rewolucja


Rok 2018 był przełomowy w kontekście cen dysków SSD. Wystarczyło zaledwie kilka miesięcy, by spadły one nawet o połowę. Gdy w marcu na rynku pojawił się flagowy model dysku marki Plextor - M9Pe(Y), za wersję o pojemności 512 GB należało zapłacić około 950 zł. Już pięć miesięcy później, w sierpniu, cena spadła o 300 zł, a dziś taki dysk możemy kupić już za niespełna 600 zł.

W powyższym przypadku mowa o nośniku, który wykorzystuje interfejs PCI-E x4 i pozwala osiągać zapis w granicach 3200 MB/s oraz odczyt oscylujący wokół 2000 MB/s. Zdecydowanie tańsze stały się również dyski SSD z protokołem SATA III. Co prawda są one 4-krotnie wolniejsze, ale wystarczają jeśli chcemy dać drugie życie wysłużonemu komputerowi. Za wersję 120 GB zapłacimy dziś niespełna 100 zł, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia.

fot. mat. prasowe

Dysk SSD

Instalacja dysku SSD to najprostszy sposób na przyspieszenie komputera.


To efekt taniejącej pamięci NAND flash, a także powszechnego zastosowania kości 3D TLC, które pozwalają na zapis większej ilości danych w jednej komórce. Nie ma jednak wątpliwości, że w ten sposób zbity został jedyny argument, który do tej pory przemawiał na korzyść dysków talerzowych. Te wciąż są nieco tańsze niż SSD, ale biorąc pod uwagę niewielką różnicę, warto niewiele dopłacić, by cieszyć się szybkim działaniem systemu czy aplikacji.

Co przyniesie przyszłość?


Choć ceny dysków SSD spadły znacząco, prognozy mówią, że to nie koniec. Według analityków, możemy spodziewać się, że tego typu nośniki w 2019 roku będą jeszcze tańsze - choć trudno przewidzieć dokładnie kiedy i o ile. Ceny spadły już jednak o tyle, że jeśli zastanawiamy się nad zakupem nowego dysku, nie ma potrzeby zwlekać, bo praktycznie w każdym budżecie znajdziemy model, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Na rynku coraz śmielej pojawiają się dyski wykorzystujące kości QLC (Quad Level Cell), umożliwiające zapisanie czterech bitów informacji w jednej komórce. Z jednej strony takie rozwiązanie ma sprawić, że komponent będzie jeszcze tańszy, z drugiej jednak w tej gonitwie ucierpieć może żywotność dysku.

Tym samym wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że trudno mówić już o dyskach SSD jako drogich komponentach. Jeśli nie jesteśmy zbyt wymagającymi użytkownikami, odpowiedni nośnik można nabyć za naprawdę niewielką cenę - wręcz porównywalną z ceną dysków HDD. Nieporównywalne będą za to efekty przesiadki na SSD.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: SSD, dysk SSD, dysk

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: