eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Dysk SDD lamusa? Nie, to dopiero początek kariery

Dysk SDD lamusa? Nie, to dopiero początek kariery

2019-03-05 10:31

Dysk SDD lamusa? Nie, to dopiero początek kariery

Dysk HDD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Tradycyjne dyski twarde coraz częściej wypierane są przez dyski SSD. To przede wszystkim efekt spadku ich cen. I wprawdzie nośniki półprzewodnikowe mogą uchodzić za najtańszy i najlepszy sposób na przyspieszenie działającego zbyt wolno komputera, to ciągle jednak nie cieszą się gigantyczną popularnością - badania wskazują, że zaledwie 15 proc. komputerów ma zainstalowany dysk SSD. Eksperci przewidują jednak, że już wkrótce trend ten ulegnie odwróceniu.

Przeczytaj także: Dysk SSD już dla każdego?

Zaskakujące wyniki badań


Opublikowane w lutym tego roku badanie “Avast PC Trends Reports 2018” ujawnia kilka dość interesujących wniosków, jak chociażby to, że średnia długość życia komputera to dziś sześć lat. Okazuje się również, że laptopy i tablety mają dziś 67-procentowy udział w rynku, ale szacunki wskazują, że do 2020 roku będzie to już 75 proc.

W opracowaniu nie zabrakło również danych na temat dysków SSD i HDD. Okazuje się, że te pierwsze ciągle pozostają w cieniu swoich starszych, twardych braci. Szacunki wskazują, że obecnie w dysk SSD wyposażonych jest tylko 15 procent komputerów na świecie. Idąc dalej, zaledwie 7,7 proc. komputerów bądź laptopów posiada wyłącznie SSD, a w 7,4 proc. urządzeń zainstalowane są oba rodzaje dysków.

Wyniki badań opracowane zostały na podstawie analizy 163 milionów urządzeń. Wskazują one również, że wśród dysków SSD dominują modele o pojemności 128 GB, natomiast wśród HDD najczęściej wybieraną wersją jest 500 GB.

fot. mat. prasowe

Prognoza sprzedaży dysków HDD i SSD do 2021 roku według Statista

W 2020 roku sprzedaż nośników HDD i SSD będzie zbliżona


HDD tracą argumenty


Dane zawarte w raporcie są dość niespodziewane. Trudno bowiem znaleźć zalety dysków twardych w porównaniu z nośnikami opartymi o pamięć flash. SSD są zdecydowanie szybsze i mogą pochwalić się specyfikacją nieosiągalną dla HDD. Warto pamiętać, że dane przechowywane na dysku magnetycznym ulegają fragmentacji, wobec czego wydłuża się czas dostępu do nich. W przypadku SSD, czas dostępu do wszystkich danych jest niezmiennie taki sam.

Kiedy dyski SSD pojawiły się na rynku, przez długi czas odstraszały one użytkowników bardzo wysoką ceną. W ostatnich miesiącach sytuacja diametralnie się zmieniła. Jeszcze niespełna rok temu, w marcu 2018, za dysk Plextor M9Pe(Y) o pojemności 256 GB trzeba było zapłacić blisko 500 PLN, podczas gdy aktualnie cena nośnika oscyluje w granicach 260 PLN. W ciągu 12 miesięcy cena spadła więc o około 50 procent.

Proporcje się odwrócą


Autorzy raportu przytoczyli w nim także prognozy firmy Statista, według których do 2021 roku dostawy SSD przewyższą sprzedaż HDD. Spadające ceny SSD będą główną przyczyną odwracającego się trendu, ale minie jeszcze kilkanaście lat, nim wykorzystanie dysków SSD w urządzeniach będzie większe, niż wykorzystanie dysków twardych.

Według prognoz Statista, w 2020 roku sprzedaż nośników HDD i SSD będzie zbliżona, a już rok później sprzedaż dysków półprzewodnikowych powinna przewyższyć sprzedaż HDD.

Prognoza sprzedaży dysków HDD i SSD do 2021 roku według Statista (dane wyrażone w milionach):

Z powyższych przewidywań wyłaniają się jasne wnioski - w najbliższej przyszłości będziemy obserwować wyraźną ekspansję nośników SSD, związaną głównie ze spadającymi cenami komponentów. Gdy w najbliższych latach staniemy przed wymianą dysku w urządzeniu, nie będziemy mieć żadnych wątpliwości, aby sięgnąć po nośnik SSD, bo taki wybór będzie jedynym racjonalnym pod względem stosunku ceny do parametrów technicznych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: SSD, dysk SSD, dysk

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: