eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Raport McAfee Labs VI 2018: cryptojacking na fali

Raport McAfee Labs VI 2018: cryptojacking na fali

2018-07-04 13:32

Raport McAfee Labs VI 2018: cryptojacking na fali

Cryptojacking na fali © Bits and Splits - Fotolia.com

Przed nami najnowszy McAfee Labs Threats Report: June 2018. Czego dowodzi? Okazuje się, że na użytkowników czyha dziś nie tylko tak popularny ostatnio ransomware, ale również złośliwe koparki kryptowaluty. Tzw. cryptojacking polega na wykorzystywaniu mocy obliczeniowej urządzeń łączących się z zainfekowanymi stronami. W I kwartale tego roku liczba próbek tego rodzaju oprogramowania wzrosła o przyprawiające o zawrót głowy 629%, osiągając rekordowy poziom poziom 2,9 miliona.

Przeczytaj także: 478 nowych zagrożeń na 1 min.: raport McAfee Labs III 2018

Jak podkreślają eksperci McAfee, cryptojacking to szybszy, mniej skomplikowany i obarczony zdecydowanie mniejszym ryzykiem niż dotychczasowe sposób na kopanie kryptowaluty. Cyberprzestępcy przechwytują przeglądarki upatrzonych ofiar, infekują ich systemy, a potem potajemne wykopują cyber monety. To oznacza, ze dziś do tego procederu i monetyzacji cyberprzestępczych ataków nie muszą już angażować stron trzecich.
- Cyberprzestępcy robią wszystko, by zmaksymalizować swoje zyski – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w McAfee Poland. – W ostatnich kwartałach zauważyliśmy przejście od klasycznego modelu kradzieży danych do ataków ransomware, czyli metody o wiele skuteczniejszej. Wzrost wartości wirtualnej waluty powoduje, że przestępcy skupiają się na cryptojackingu i kradzieżach kryptowaluty. Musimy pamiętać, że cyberprzestępczość to biznes, więc mechanizmy rynkowe będą nadal kształtować kierunki obierane przez graczy w tym sektorze – dodaje Krawczyk.

Najnowszy raport McAfee dowodzi również, że w każdej sekundzie I kwartału br. pojawiało się aż 5 nowych próbek złośliwego oprogramowania.

fot. Bits and Splits - Fotolia.com

Cryptojacking na fali

McAfee Labs odnotował 629% wzrost w kategorii złośliwego oprogramowania do kopania kryptowalut.


- W kwartale tym roku mieliśmy do czynienia z nowymi, skomplikowanymi kampaniami cyberprzestępców, które uderzały w użytkowników i systemy biznesowe na całym świecie – tłumaczy Raj Samani, Chief Scientist w McAfee. – Przestępcy wykazali się zadziwiająco wysokim poziomem technicznej sprawności i innowacyjności pod względem używanych narzędzi i taktyk.

Do najbardziej znanych kampanii cyberprzestępczych zaliczyć można działania grupy Lazarus służące kradzieży Bitcoina (kampania phishingowa HaoBao), atak na organizacje zaangażowane w Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang w Korei Południowej oraz operację GhostSecret, która objęła sektor medyczny, finansowy, rozrywkowy i telekomunikacyjny.

Incydenty bezpieczeństwa w różnych sektorach gospodarki:


McAfee Labs naliczył w I kwartale 2018 roku 313 publicznie ujawnionych incydentów, co stanowi wzrost o 41% w porównaniu z IV kwartałem 2017.
  • Sektor medyczny. Liczba ujawnionych incydentów w branży medycznej wzrosła o 47%. Cyberprzestępcy nadal korzystali z ransomware SAMSA. W wielu przypadkach szpitale były zmuszone do zapłacenia okupu.
  • Edukacja. Liczba incydentów w sektorze edukacyjnym wzrosła o 40%, a ransomware było główną metodą w atakach na szkoły i inne instytucje oświatowe.
  • Finanse. Liczba ujawnionych incydentów wzrosła o 39%, obejmując regularne ataki na systemy bankowe SWIFT.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: