eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Złośliwe oprogramowanie: wzrost liczby ataków skryptowych

Złośliwe oprogramowanie: wzrost liczby ataków skryptowych

2018-03-01 13:03

Złośliwe oprogramowanie: wzrost liczby ataków skryptowych

Haker © ipopba - Fotolia.com

Przed nami wyniki najnowszej edycji raportu WatchGuard Technologies. Jego autorzy przyjrzeli się zagrożeniom komputerowym i sieciowym, które czyhały na małe i średnie firmy oraz przedsiębiorstwa rozproszone w III kw. 2017 roku. Ich analiza dowodzi m.in., że aż 68% wszystkich złośliwych programów to zagrożenia związane ze skryptami.
WatchGuard Technologies prezentuje najnowsze opracowanie poświęcone bezpieczeństwu internetowemu. Jego autorzy pochylają się nad najbardziej znaczącymi obecnie zagrożeniami bezpieczeństwa komputerowego i sieciowego, które wywierają istotny wpływ na małe i średnie firmy (MSP) oraz przedsiębiorstwa rozproszone. W raporcie szczególnego podkreślenia doczekały się intensywne ataki na skryptach, które w połączeniu z ogólną tendencją wzrostową w zakresie ilości nowego, złośliwego oprogramowania wskazują na to, jak ważne są dziś warstwowa ochrona, zaawansowane zapobieganie zagrożeniom oraz rygorystyczne zasady bezpieczeństwa.

Badanie ujawniło masowy wzrost liczby ataków skryptowych i ogólnych ataków szkodliwego oprogramowania dla średnich firm w trzecim kwartale 2017 r. Wyniki potwierdzają oczekiwania dotyczące dalszego wzrostu liczby nowych złośliwych programów i różnych technik ataków w nadchodzących miesiącach, dodatkowo podkreślając znaczenie warstwowych zabezpieczeń i zaawansowanych rozwiązań w zakresie zapobiegania zagrożeniom.
"Twórcy zagrożeń nieustannie dostosowują swoje techniki, zawsze szukając nowych sposobów wykorzystania luk w zabezpieczaniu cennych danych" - powiedział Corey Nachreiner, dyrektor ds. Technologii w WatchGuard Technologies. "W tym kwartale odkryliśmy, że ataki oparte na skryptach - takie jak odkryte we wrześniu fałszywe pakiety bibliotek Pythona - pojawiły się 20 razy częściej niż w drugim kwartale, podczas gdy liczba ogólnych ataków złośliwego oprogramowania wzrosła. Zachowanie czujności w związku z tymi wydarzeniami to połowa sukcesu. Każda firma może lepiej chronić siebie i osoby powiązane z firmą, stosując wiele poziomów ochrony, udostępniając zaawansowane usługi bezpieczeństwa i monitorowanie dzienników sieciowych w odniesieniu do ruchu związanego z najważniejszymi zagrożeniami wymienionymi w tym raporcie. "

Nieustannie zmieniający się krajobraz zagrożeń bezpieczeństwa może wydawać się przytłaczający dla przeciętnego małego biznesu przy ograniczonych zasobach i personelu. Raport Internet Security WatchGuard bada współczesny krajobraz zagrożeń i dostarcza kluczowe dane, wskazówki edukacyjne i dogłębne badania, aby pomóc czytelnikom zrozumieć najnowsze trendy ataków i zaktualizować ich mechanizmy obronne.

fot. ipopba - Fotolia.com

Haker

Wzrosła liczba ataków skryptowych.


Najważniejsze ustalenia z raportu za trzeci kwartał 2017 przedstawione zostały poniżej:
  • Zagrożenia związane ze skryptami stanowią 68% wszystkich złośliwych programów. Rozwiązanie WatchGuard's Gateway AntiVirus (GAV) wykorzystuje sygnatury blokujące różne typy skryptów JavaScript i skryptów Visual Basic, takich jak downloadery. Suma wszystkich ataków opartych na skryptach stanowiła ogromną większość złośliwego oprogramowania wykrytego w trzecim kwartale.
  • Liczba złośliwych programów gwałtownie wzrosła; ten trend prawdopodobnie będzie kontynuowany. Całkowita liczba szkodliwych programów wzrosła w tym kwartale o 81%. Z ponad 19 milionami wariantów zablokowanych w trzecim kwartale, próby ataków złośliwego oprogramowania prawdopodobnie wzrosną dramatycznie również w czwartym kwartale.
  • Ataki typu Cross-site Scripting (XSS) atakują przeglądarki internetowe i rozprzestrzeniają się na całym świecie. Ataki XSS, które umożliwiają cyberprzestępcom wprowadzanie złośliwego skryptu na stronach ofiar, nadal rosną w wyznaczonym tempie. Poprzednie raporty szczegółowo opisują ataki XSS przeciwko samej Hiszpanii, ale w trzecim kwartale miały one duży wpływ na każdy kraj.
  • Oprogramowanie antywirusowe (AV) starego typu przeoczyło tylko 24% nowego złośliwego oprogramowania. W ciągu ostatnich trzech kwartałów, antywirusy bazujące na sygnaturach, nie zauważyły wzrostu złośliwego oprogramowania aż do 47% w drugim kwartale. Ale w tym kwartale była wyraźna poprawa, a tylko 23,77% nowego malwaru lub typu zero-day mogło ominąć AV. Chociaż dane te są obiecujące, behawioralne rozwiązania do wykrywania są nadal najskuteczniejszym sposobem blokowania zaawansowanych, trwałych zagrożeń.
  • Podejrzane elementy iframe HTML pojawiają się wszędzie. Atakujący nadal wymyślają sposoby, gdzie wykorzystują znacznik iframe HTML, by wymuszać na ofiarach wejścia na podejrzane i często złośliwe witryny. Potencjalnie złośliwe elementy iframe pojawiły się wszędzie, w tym w USA i Kanadzie, natomiast ich liczba znacznie wzrosła zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Niemczech.
  • Uwierzytelnienie wciąż jest atrakcyjnym celem dla hakerów. Chociaż nie tak powszechne jak w Q2, ataki ukierunkowane na uwierzytelnianie i poświadczenia (takie jak Mimikatz) powróciły w dużym stopniu w tym kwartale. Oprócz Mimikatz, próby logowania w sieci typu brute force były również bardzo widoczne, co świadczy o tym, że hakerzy nadal atakują najsłabszy link - poświadczenia.

informacje o badaniu
Raport Internet Security WatchGuard oparty jest na anonimowych danych Firebox Feed pochodzących z prawie 30 000 aktywnych urządzeń UTM WatchGuard na całym świecie, które blokowały ponad 19 milionów wariantów złośliwego oprogramowania i 1,6 miliona ataków sieciowych w trzecim kwartale. Kompletny raport zawiera strategie obronne reagowania na najnowsze trendy ataków, w oparciu o analizy najczęstszych zagrożeń złośliwego oprogramowania i sieci. Raport analizuje również rosnący trend ataków łańcucha dostaw, oceniając najbardziej znaczące przypadki z Q3 - NetSarang, Ccleaner i fałszywe pakiety Pythona.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.