eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Restrukturyzacja dla mikrofirm oczami przedsiębiorców

Restrukturyzacja dla mikrofirm oczami przedsiębiorców

2018-04-16 13:05

Restrukturyzacja dla mikrofirm oczami przedsiębiorców

Dla kogo restrukturyzacja? © NOBU - Fotolia.com

Polscy przedsiębiorcy są przekonani, że ustawowe narzędzia restrukturyzacji to rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw - wynika z badania zrealizowanego przez Ośrodek Badań Opinii OBOAK na zlecenie PMR Restrukturyzacje SA. Przeciwną i słuszną zresztą opinię formułuje zaledwie co pięćdziesiąty z respondentów. Tak wysoki poziom nieświadomości kosztuje polską gospodarkę miliardy złotych rocznie. Cierpią również i drobni przedsiębiorcy, którzy oprócz firmy tracą często także swój majątek.

Przeczytaj także: Restrukturyzacja firmy sposobem na wyjście z kryzysu

Eksperci PMR Restrukturyzacje SA nie od dzisiaj mówią o zbyt niskiej wiedzy w zakresie możliwości, jakie dają małym przedsiębiorcom i mikrofirmom znowelizowane przepisy prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Termin „restrukturyzacja” pojawia się w dyskusjach głównie w kontekście dużych firm, zakładów pracy, przedsiębiorstw produkcyjnych, kopalń, hut czy starego typu fabryk. I to właśnie owocuje mylnym przekonaniem, że narzędzia restrukturyzacyjne przeznaczone są wyłącznie dla tego rodzaju firm. Tymczasem rzeczywistość prezentuje się zgoła odmiennie. Nowe regulacje w zakresie upadłości i restrukturyzacji nie tylko zwiększyły ilość narzędzi służących ratowaniu firm, ale również umożliwiły skorzystanie z nich najmniejszym przedsiębiorcom.

Badanie zrealizowane przez OBOAK objęło swoim zasięgiem 118 przedsiębiorców, którym zadane zostały trzy następujące pytania:
  1. z czym kojarzy im się słowo restrukturyzacja,
  2. dla kogo restrukturyzacja jest przeznaczona oraz
  3. czy mogą z niej skorzystać również przedsiębiorcy na tzw. działalności gospodarczej.

Wyniki potwierdzają niezwykle niski stan świadomości dostępności narzędzi restrukturyzacji wśród małych przedsiębiorców. Restrukturyzacja kojarzy się najczęściej z programami naprawczymi dla kopalń (89 proc.), dużymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi (87 proc.) oraz związkami zawodowymi (32 proc.). W dalszej kolejności są również grupowe zwolnienia pracowników – 17 proc. Zaledwie 2 proc. respondentów kojarzy restrukturyzację z małymi i średnimi firmami, a jedynie 1 proc. z jednoosobową działalnością gospodarczą.

fot. NOBU - Fotolia.com

Dla kogo restrukturyzacja?

Tylko 2 proc. przedsiębiorców poddanych badaniu Ośrodka Badań Opinii OBOAK na zlecenie PMR Restrukturyzacje SA uważa, że ustawowe narzędzia restrukturyzacji dostępne są również dla jednoosobowych działalności gospodarczych.


– Głównym błędem małych i średnich przedsiębiorców w zakresie naprawy firm jest to, że uważają, iż restrukturyzacja jest wyłącznie dla dużych spółek, a nie firm zarejestrowanych poprzez wpis do CEIDG – mówi Małgorzata Anisimiowicz, prezes PMR Restrukturyzacje SA.
– To kompletnie błędne i nieuzasadnione prawnie myślenie. Narzędzia, jakie dała ustawa o prawie restrukturyzacyjnym, są dla wszystkich przedsiębiorców i warto z nich korzystać, nie czekając na moment, gdy jest już za późno – dodaje Małgorzata Anisimowicz.


W dalszej części badania ankietowani przedsiębiorcy odpowiadali na pytanie: dla kogo jest restrukturyzacja, kto może skorzystać z jej narzędzi? W odpowiedziach widać wyraźny i bardzo proporcjonalnie zrównoważony trend przypisywania możliwości restrukturyzacyjnych dużym firmom przed małymi. Na obu krańcach znalazły się liczby 98 proc. dla dużych przedsiębiorstw oraz 2 proc. dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Średnie firmy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników zebrały odpowiednio: 74 proc. dla liczby pracowników 50 lub większej, a 13 – dla 9 lub więcej pracowników.

Ostatnie pytanie w badaniu dotyczyło możliwości restrukturyzacyjnych wyłącznie jednoosobowych działalności gospodarczych. Przedsiębiorcy musieli opowiedzieć się jednoznacznie, czy narzędzia restrukturyzacyjne ich zdaniem są dostępne dla najmniejszych przedsiębiorców. Mieli również dodatkowe opcje: „nie mam pojęcia” oraz „inne”. Aż 75 proc. nie miało pojęcia, 23 proc. odpowiedziało, że nie są dostępne, a tylko jeden przedsiębiorca wybrał opcję „tak”. Wśród „innych” odpowiedzi pojawiły się dwie dotyczące dodatkowych warunków związanych z liczbą zatrudnianych pracowników.

Problem, na jaki wskazują eksperci PMR Restrukturyzacje SA, jest powszechny i dotyczy nieświadomości możliwości wykorzystania narzędzi ratowania firm. Problem jest o tyle ważny, że dotyczy tysięcy małych firm, najmniejszych przedsiębiorców, z których wielu prowadzi tzw. rodzinne biznesy stanowiące jedyny dochód rodziny. Firmy te częściej niż w przypadku większych przedsiębiorstw korzystają z zabezpieczenia na prywatnym majątku właścicieli, a więc stwarzają ryzyko nie tylko bankructwa firmy, ale także utraty podstawowych środków bytowania, domu czy mieszkania.

Polityka Nowej Szansy obecna w zapisach nowej ustawy o prawie restrukturyzacyjnym pozwoliła na stworzenie kompleksowego systemu wsparcia zarówno dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji, jak i tych z doświadczeniem porażki w biznesie. Przedsiębiorcy jednak muszą wiedzieć, że mogą z takich możliwości skorzystać. Badanie pokazuje, że nadal nie wiedzą.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: