eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy będą podwyżki?

Czy będą podwyżki?

2006-05-05 00:02

Według raportu Gazety Prawnej w najbliższych miesiącach należy liczyć się z podwyżkami. Za tankowanie aut pod koniec lata zapłacimy o jedną piątą więcej. Gotowanie na gazie będzie droższe o 10 proc. Ceny mieszkań wzrosną w tym roku średnio o około 20 proc. Tańsza będzie żywność, spadać będą ceny sprzętu komputerowego i AGD.

Przeczytaj także: 55 proc. firm z sektora MSP podniesie ceny towarów i usług

Zdrożeją wszystkie media - paliwo, gaz, energia. Cena litra etyliny 95 przekroczyła 4 zł (i jest o około 40 gr droższa niż przed rokiem). Gdy podrożał import gazu, dystrybutorzy przerzucili zwiększone koszty na odbiorców. Miesięczne rachunki rodzin zwiększyły się od kilku do kilkunastu złotych.

Wolny rynek i ostra konkurencja wymusiły za to obniżki w handlu. Tańsza jest żywność – w wyniku nadprodukcji niektórych artykułów i zablokowania importu z naszego kraju między innymi mięsa przez Rosję i Ukrainę.

Konkurencja między sieciami handlowymi i spadek kosztów produkcji powoduje, że tanieje sprzęt agd, telekomunikacyjny i elektroniczny. Rosnąca konkurencja sprawia także, że spadają także ceny prasy.

Według "GP" można się spodziewać, że pralki, lodówki, telewizory i odtwarzacze DVD będą coraz tańsze - w tym roku ich ceny mogą spaść nawet o ok. 10 proc. Obecnie ceny sprzętu gospodarstwa domowego i elektroniki są o 10–20 proc. niższe niż przed rokiem.

O ponad 10 proc. spadła średnia cena komputerów stacjonarnych sprzedawanych w 2005 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak naprawdę duża obniżka dotyczyła komputerów przenośnych. Średnia cena notebooków w zeszłym roku była prawie o jedną trzecią niższa niż w 2004 roku.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Więcej na ten temat: ceny, podwyżki cen, ceny towarów, handel

Przeczytaj także

Rządowa wizja rozwoju kraju

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: