eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Najatrakcyjniejsze biura ma Warszawa

Najatrakcyjniejsze biura ma Warszawa

2018-02-14 11:30

Najatrakcyjniejsze biura ma Warszawa

Najatrakcyjniejsze biura ma Warszawa © Peter Brewer - Fotolia.com

W minionym roku rynek biurowy największych aglomeracji w naszym kraju nie mógł narzekać na stagnację. Popyt, jak donoszą analitycy Walter Herz, osiągnął 1,5 mln mkw. Na specjalne wyróżnienie zasługuje tu Warszawa, na terenie której najemców znalazło znacznie więcej biur niż na rynkach regionalnych.

Przeczytaj także: 239 000 mkw. powierzchni flex w Polsce w ciągu 4 lat

W ubiegłym roku w dziewięciu największych rynkach naszego kraju, a więc w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie, wynajęto około 1 475 000 mkw. powierzchni biurowych.
- Bezkonkurencyjna pod względem popytu okazała się Warszawa, w której zawarto transakcje na ponad 800 tys. mkw. biur – zaznacza Bartłomiej Zagrodnik, Prezes Zarządu Walter Herz.

Wynik, który wypracował warszawski rynek biurowy szczególnie imponująco prezentuje się na tle rezultatów z innych miast. I tak np., w Krakowie podpisano umowy najmu na przeszło 200 tys. mkw. powierzchni, a we Wrocławiu najemców znalazło około 170 tys. mkw. biur.

Ponad 9,6 mln mkw. biur w Polsce


Z wyliczeń specjalistów wynika, że w minionych 12 miesiącach rynki największych aglomeracji w naszym kraju powiększyły się o przeszło 740 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Na warszawskim rynku przybyło 280 tys. mkw. biur, a w pozostałych ośmiu miastach deweloperzy oddali do użytkowania ponad 460 tys. mkw. powierzchni. Liderem okazał się Kraków z wynikiem około 193 tys. mkw.

Jak podaje Bartłomiej Zagrodnik, największe miasta w Polsce oferują obecnie łącznie około 9 615 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
- Na koniec ubiegłego roku w Warszawie było 5 230 000 mkw. biur, a regiony dysponowały powierzchnią około 4 385 000 mkw. Niemal połowa regionalnego potencjału przypada na rynek biurowy Krakowa i Wrocławia. Kraków może pochwalić się już wolumenem 1 100 000 mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, a Wrocław 907 tys. mkw. biur – wylicza Bartłomiej Zagrodnik.

fot. Peter Brewer - Fotolia.com

Najatrakcyjniejsze biura ma Warszawa

Nieruchomości biurowe w centrum Warszawy wyceniane są obecnie przy stopach kapitalizacji na poziomie 5,25-5,50 proc.


Coraz mniej wolnej powierzchni


Najniższy współczynnik powierzchni niewynajętej, na poziomie 8,5 proc. notowany jest w Trójmieście, w którym powstaje obecnie kilka dużych projektów, a całkowite zasoby biurowe sięgają prawie 700 tys. mkw. Z danych Walter Herz wynika, że podobnie niskim wskaźnikiem pustostanów charakteryzuje się też rynek poznański. W Warszawie, w której powstaje obecnie niezwykle duża ilość powierzchni biurowej - około 780 tys. mkw., współczynnik pustostanów obniżył się do poziomu 11,5 proc.

Bartłomiej Zagrodnik prognozuje, że w tym roku ilość wolnych biur w Warszawie będzie się kurczyć, co wiązać się będzie z niskim poziomem nowej podaży. Jego zdaniem, przyniesie to dalszą stabilizację stawek czynszowych i mniejsze możliwości negocjacji cen.

Popyt na duże powierzchnie


Do największych transakcji przeprowadzonych w 2017 roku na rynkach regionalnych doradcy zaliczają umowę poufnego najemcy na ponad 25 tys. mkw. w poznańskim Nowym Rynku i przednajem Credit Agricole na ponad 15 tys. mkw. w Business Garden II we Wrocławiu.

W Warszawie z kolei w minionym roku bank Millenium odnowił umowę na ponad 18 tys. mkw. powierzchni w Harmony Office Centre. Podobnej wielkości powierzchnię w Generation Park X wynajęła firma Citi Service Center Poland. Na wynajem około 15 tys. mkw. w Atrium Garden zdecydował J.P. Morgan Poland, a Alior Bank w Łopuszańska Business Park i koncern farmaceutyczny AstraZeneca w budynku Postępu 14 wynajęły powierzchnie przekraczające 13 tys. mkw.

Rosnące zainteresowanie inwestycjami na polskim rynku


Polski rynek nieruchomości komercyjnych cieszył się w 2017 roku większym zainteresowaniem inwestorów niż rok wcześniej. Wartość zawartych transakcji inwestycyjnych sięgnęła niemal 4,7 mld euro, z czego na segment biurowy przypadło 1,6 mld euro, co obejmowało 33 proc. inwestycji. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszył się sektor handlowy, w którym ulokowane zostało około 40 proc. walorów.

Jak podaje Walter Herz, nieruchomości biurowe w centrum Warszawy wyceniane są obecnie przy stopach kapitalizacji na poziomie 5,25-5,50 proc., a poza obszarem centralnym 7-7,50 proc. Na rynkach regionalnych stopy kapitalizacji najlepszych obiektów biurowych kształtują się natomiast w przedziale 6,50 -7 proc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Janinaaa / 2018-06-03 18:13:40

    Wiadomo, ze Warszawa = najatrakcyjniejsze biura. Kazda chyba z firm marzy o tym, aby miec adres 'warszawski', prawda? A tutaj niespodzianka - jest taka opcja i to juz od 39pln/miesiecznie - spojrzcie: http://www.chmielna2.com/ Niezle, prawda?:) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: