eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bilety lotnicze 72% taniej?

Bilety lotnicze 72% taniej?

2018-01-15 10:14

Bilety lotnicze 72% taniej?

Bilety lotnicze 72% taniej? © doomu - Fotolia.com

Aby tanio latać i nie przepłacać za zakwaterowanie, należy myśleć perspektywicznie. Z badania przeprowadzonego przez KAYAK.pl wynika, że odpowiednie wyprzedzenie generuje oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent. Eksperci wyszukiwarki przyjrzeli się również preferowanym przez Polakom kierunkom oraz przeanalizowali nawyki, które towarzyszą nam podczas planowania wakacyjnych wojaży. Oto wyniki tej analizy.

Przeczytaj także: Kiedy kupować tanie bilety lotnicze?

Tanie loty w Europie? Rezerwuj kilka miesięcy przed wylotem


Przeprowadzona przez KAYAK.pl analiza pokazuje, że loty do najbardziej popularnych w tym roku miejsc mogą kosztować nawet o połowę mniej (52%), jeżeli zadbamy o ich odpowiednio wcześniejszą rezerwację. Kiedy to zrobić? W przypadku Amsterdamu i Mediolanu powinniśmy zadbać o bilety lotnicze nawet pół roku wcześniej. Okazuje się, że zakupione z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem loty do stolicy Holandii są przeciętnie tańsze o 45%, a do stolicy Lombardii - o nawet 50% w najdroższym okresie. W przypadku Paryża i Londynu wystarczą 2 miesiące wyprzedzenia, aby w kieszeni została połowa ceny biletów.

Loty poza Stary Kontynent – im wcześniej, tym lepiej?

W przeciwieństwie do europejskich kierunków podróży bilety lotnicze do najpopularniejszych w 2018 roku dalekich zakątków świata warto rezerwować z większym wyprzedzeniem. Ceny lotów do większości najpopularniejszych miejsc poza Starym Kontynentem są najtańsze na więcej niż pół roku przed wylotem. Najwcześniej za zakup biletów lotniczych powinni zabrać się turyści, którzy chcą odwiedzić Bangkok. Zarezerwowanie lotów do stolicy Tajlandii na 10 miesięcy przed planowaną podróżą jest średnio 21% tańsze. Zupełnie inną taktykę powinny wybrać osoby, które w 2018 roku pragną wybrać się na Sri Lankę. Zestawienie pokazuje, że kupując bilety lotnicze do Kolombo z zaledwie jednomiesięcznym wyprzedzeniem można zaoszczędzić nawet 28% ich ceny. Z kolei Polacy podróżujący do najpopularniejszych miast Stanów Zjednoczonych, czyli Nowego Jorku, Los Angeles i Miami, aby zaoszczędzić jak najwięcej, powinni zarezerwować bilety na 7-9 miesięcy przed planowaną podróżą, kiedy loty na tych połączeniach są do 45% tańsze niż w najdroższym miesiącu.

Aby latać taniej, omijaj weekendy


Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez KAYAK.pl, spory wpływ na cenę biletów lotniczych do najpopularniejszych wśród podróżujących z Polski miejsc mają dni tygodnia, w które odbywają się loty. Turyści sporo zaoszczędzą, jeśli w 2018 roku podczas planowania wyjazdów do najbardziej popularnych miast w Europie i na świecie, będą omijać weekendowe i poniedziałkowe połączenia lotnicze. Loty do wszystkich miast europejskiego zestawienia są minimum 50% tańsze w mniej oblegane dni tygodnia, a osoby wybierające się do Aten mogą zaoszczędzić nawet 72% ceny biletu, jeżeli wybiorą odpowiednie dni. Istotne różnice w cenie widać także w przypadku lotów do bardziej odległych zakątków globu. Za loty do 8 z 10 najpopularniejszych miejsc na świecie polscy podróżni zapłacą co najmniej 25% mniej, jeżeli wybiorą mniej popularne dni podróży.

fot. doomu - Fotolia.com

Bilety lotnicze 72% taniej?

Turyści sporo zaoszczędzą, jeśli w 2018 roku podczas planowania wyjazdów do najbardziej popularnych miast w Europie i na świecie, będą omijać weekendowe i poniedziałkowe połączenia lotnicze.


Rezerwując nocleg z odpowiednim wyprzedzeniem, można zaoszczędzić do 79% jego ceny


Turyści mogą zaoszczędzić aż 79% kosztów noclegu w najchętniej wybieranych miejscach, o ile zarezerwują hotel z odpowiednim wyprzedzeniem. Z zestawienia wynika, że najlepszy czas na wybór noclegu w większości najpopularniejszych miast świata to 1-2 miesiące przed planowanym przyjazdem. W najpopularniejszych wśród podróżujących z Polski miastach pokoje w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych są w tym okresie tańsze nawet o 41%. Znacznie wcześniej hotel powinny zarezerwować osoby, które w 2018 roku planują pobyt w Tel Awiwie lub Phuket, gdzie noclegi są najtańsze na 4 miesiące przed przyjazdem, a także na Zanzibarze, gdzie najlepszym czasem na zarezerwowanie hotelu jest 5 miesięcy przed startem podróży.

W nowym roku znacznie wcześniej za zarezerwowanie noclegu powinni zabrać się turyści planujący podróże po Europie. Analiza pokazuje, że z wyborem hotelu nie powinny zwlekać w szczególności te osoby, które chcą wybrać się do słonecznej Portugalii. Najlepszym czasem na zarezerwowanie hotelu w Lizbonie jest 9 miesięcy, a hotelu w Porto – aż 11 miesięcy przed planowanym przyjazdem. Z rezerwacją nie muszą się za to śpieszyć turyści wybierający się do stolicy Włoch. W przypadku Rzymu wystarczy zaledwie miesięczne wyprzedzenie, aby zarezerwować hotel średnio 17% taniej niż w najdroższym miesiącu.

Split to najmodniejszy kierunek podróży lotniczych w 2018 roku


Położony nad Adriatykiem Split to miejsce, które cieszy się największym wzrostem popularności wśród tych podróżnych z Polski, którzy chętnie wybierają podróże samolotem. Chorwacja od dawna jest wakacyjnym hitem Polaków. Coraz więcej osób decyduje się na pobyt w Splicie, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat zmienił się on z miasta portowego w centrum nocnego życia. Kolejnym atutem są piękne plaże, które przyciągają miłośników żeglowania oraz aktywnego wypoczynku. W porównaniu z ubiegłym rokiem chorwackie miasto odnotowało aż 248% wzrost popularności jako kierunek podróży lotniczych. Aby zakupić bilety lotnicze do Splitu taniej nawet o 36%, należy zarezerwować je sześć miesięcy przed datą wylotu.

Hotele w Ejlacie cieszą się największym wzrostem zainteresowania


Polscy turyści coraz chętniej wybierają się poza Europę. Świadczy o tym między innymi to, że miejscem, które odnotowało wśród nich największy wzrost popularności jako baza noclegowa, jest Ejlat. Popularność tego położonego na południu Izraela miasta portowego wzrosła aż o 365% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przyczyną takiego skoku popularności może być uruchomienie nowych połączeń WizzAir do tego miasta oraz ogromna kampania promocyjna realizowana przez izraelskie ministerstwo turystyki. Co więcej, w celu promowania kierunku zniesiono opłaty pasażerskie i lotnicze dla lotów międzynarodowych na lotnisko Ovda. Zachęca to przewoźników z całego świata do otwierania nowych połączeń właśnie w regionie Ejlat. Rezerwacja noclegu w Ejlacie z 4-miesięcznym wyprzedzeniem może okazać się niemal o połowę tańsza w porównaniu z najdroższym miesiącem, a zameldowanie i wymeldowanie w środku tygodnia (najlepiej w czwartek) pozwala zaoszczędzić niemal 70% ceny noclegu w szczycie sezonu.

Jak Polacy planują wakacyjne wyjazdy?


Aby jak najlepiej zrozumieć to, w jaki sposób polscy turyści planują swoje podróże, Opinium przeprowadziło na zlecenie KAYAK badanie na grupie tysiąca Polaków. Ankieta wykazała, że podróżujący z Polski szybko podejmują decyzje dotyczące wakacyjnych wyjazdów. Podczas planowania ostatnich wakacji jedna trzecia ankietowanych poświęciła na dokonanie rezerwacji online 1-3 godzin, a 20% badanych zajęło to mniej niż 1 godzinę.

Ponad jedna trzecia respondentów (34%) podczas co najmniej dwutygodniowych wakacji nie opuszcza Europy, co świadczy o tym, że nie jest to najpopularniejszy sposób spędzania dłuższego urlopu. Krótsze podróże typu city break, czyli trwające od 2 do 4 dni wyjazdy do europejskich miast są znacznie chętniej wybierane przez młodych Polaków. Tylko 7% ankietowanych z grupy wiekowej 18-24 lata odpowiedziało, że nie decyduje się na wyjazdy tego rodzaju – dla porównania na to pytanie negatywnie odpowiedziała niemal jedna trzecia (29%) respondentów w wieku powyżej 65 lat. Z badania wynika także, że wśród Polaków to mężczyźni nieco bardziej spontanicznie podejmują decyzję o wybraniu się w krótką podróż w obrębie Starego Kontynentu – 16% mężczyzn i 11% kobiet twierdzi, że zarezerwowało city break na mniej niż 48 godzin przed wylotem.

Młodsi respondenci znacznie częściej niż starsi Polacy sprawdzają cenę lotu i noclegu już po ich zarezerwowaniu. Z ankiety wynika, że ceny nie sprawdza ponownie tylko 22% Polaków z grupy wiekowej 18-24 lata i aż 64% respondentów w wieku minimum 65 lat. Co więcej, 25% badanych zdarzyło się odkryć, że cena lotu lub hotelu spadła po dokonaniu rezerwacji, lecz nie byli oni w stanie zmienić lub zrezygnować ze swojej rezerwacji.
„W KAYAK zawsze chcemy pomagać podróżnym w znajdowaniu najlepszych ofert. To zaskakujące, jak bardzo mogą zmienić się ceny w zależności od czasu dokonywania rezerwacji. Jako pasjonaci podróży znamy wątpliwości, które mogą dopaść każdą osobę planującą wyjazd: rezerwować już teraz czy zaczekać z tym jeszcze chwilę? Właśnie dlatego opracowaliśmy narzędzia takie jak Prognoza Cen oraz Alerty Cenowe – aby pomóc podróżującym podejmować właściwe decyzje. Mamy nadzieję, że dzięki tej analizie podróżni z Polski będą czuli się jeszcze pewniej podczas planowania kolejnych wyjazdów” – komentuje Vera Pershina, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl komentuje.

Uwagi
Zestawienie najpopularniejszych wśród Polaków kierunków podróży powstało w oparciu o wyszukiwania lotów na KAYAK.pl w okresie 01.01.17–03.11.17 dla podróży w 2018 roku z lotnisk w Polsce. Najmodniejszy wśród podróżnych z Polski kierunek podróży lotniczych został określony na podstawie wyszukiwań zarejestrowanych na KAYAK.pl w okresie 01.01.17–03.11.17 dla podróży w 2018 oraz porównania ich z wyszukiwaniami z okresu 01.01.16–03.11.16 dla podróży w 2017 roku. Kierunek podróży, który odnotował wśród Polaków największy wzrost zainteresowania noclegami, został określony na podstawie wyszukiwań zarejestrowanych na KAYAK.plw okresie 01.01.17–03.11.17 dla podróży w 2018 roku oraz porównania ich z wyszukiwaniami z okresu 01.01.16–03.11.16 dla podróży w 2017 roku. Ceny lotów dotyczą połączeń lotniczych w dwie strony w klasie ekonomicznej dostępnych na KAYAK.pl między 01.01.16 oraz 03.11.17 dla podróży w 2017 roku. Ceny hoteli dotyczą wyszukiwań na wszystkich lokalnych stronach KAYAK między 01.01.16 oraz 03.11.17 dla pobytów w 2017 roku. Ceny mogą ulec zmianom, mogą się różnić lub nie być już dostępne.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: