eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rodzinna Wigilia 2017 za 1082 zł

Rodzinna Wigilia 2017 za 1082 zł

2017-12-19 11:39

Rodzinna Wigilia 2017 za 1082 zł

Rodzinna Wigilia © luckybusiness - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W bieżącym roku pod choinką najwięcej leżeć będzie upominków służących w domu i ogrodzie, dziecięcych zabawek oraz farmaceutyków. Na prezenty wydamy ponad dwa razy więcej niż na tradycyjną świąteczną wieczerzę – wynika z szacunków Open Finance. W sumie, organizacja wigilii dla 10-osobowej rodziny kosztuje w 2017 roku 1082 zł. To więcej niż przed rokiem.

Przeczytaj także: Boże Narodzenie 2022 skromniejsze dla prawie połowy Polaków

Sprzątanie, gotowanie, zakupy – przedświąteczny szał jest w pełni, a wraz z nim okres „żniw” dla sklepikarzy, hodowców karpi czy producentów świątecznych drzewek. Tradycyjnie sprzedaż detaliczna w ostatnim miesiącu roku szybuje. Ma na to wpływ zarówno okres wigilijny, jak i noworoczny. Ile jednak faktycznie trzeba wydać, aby zorganizować Wigilię? Na to pytanie odpowiedź znalazł Open Finance. Sprawdziliśmy co Polacy kupowali w bieżącym roku jako upominki świąteczne oraz jak wiele trzeba wydać na produkty spożywcze, aby móc przygotować 12 potraw. Wszystko to dla 10-osobowej rodziny.

Prezenty dla dzieci są droższe


Bazując na danych pochodzących z największego serwisu aukcyjnego, oszacowaliśmy, że na przeciętny upominek dla dziecka wydaliśmy w tym roku trochę ponad 115 złotych, podczas gdy pojedynczy prezent dla osoby dorosłej pochłaniał przeciętnie 75 złotych. Są to średnie wyciągnięte na podstawie prawie 1,2 miliona transakcji najpopularniejszymi w tym roku prezentami. Jeśli więc założyliśmy, że do Wigilii zasiądzie 10 osób, to obdarować należałoby 9 z nich (w tym 2 dzieci). To oznacza wydatek rzędu 757 złotych.

fot. mat. prasowe

Szacunkowe wydatki gwiazdkowe dla 10 osób

Prezenty dla 7 dorosłych osób to ponad 500 złotych.


Pościel, zabawki i farmaceutyki


Czego możemy spodziewać się pod choinką? Z danych zebranych przez Open Finance wynika, że największą popularnością cieszyły się ostatnio rzeczy przydatne w domu i ogrodzie. W tej kategorii niekwestionowanym liderem są zestawy pościeli, szczególnie te ze świątecznymi motywami. Na kolejnym miejscu uplasowały się wszelkie farmaceutyki, elektryczne szczoteczki do zębów, ciśnieniomierze czy inhalatory – słowem wszystko co pomaga dbać o zdrowie. Te prezenty przyćmiewają swoją popularnością osławione skarpety i zestawy kosmetyków, które zajmują dopiero kolejne miejsca w rankingu.

fot. mat. prasowe

Czego dorośli mogą spodziewać się pod choinką?

Największą popularnością cieszyły się ostatnio rzeczy przydatne w domu i ogrodzie.

fot. mat. prasowe

Czego dzieci mogą spodziewać się pod choinką?

Pod choinką dzieci znajdą głównie zabawki.


325 złotych za uroczysty posiłek


Wigilia to - niezmiennie zresztą od lat - 12 tradycyjnych potraw. Założyliśmy, że wszystkie z nich przygotowywane będą przez gospodarzy. Ceny wszystkich półproduktów sprawdzone zostały w 6 dużych supermarketach. Wynik? 41 produktów potrzebnych do przygotowania tradycyjnej wieczerzy kosztowałoby przeciętnie 325 złotych. To bez wątpienia więcej niż przed rokiem.

Powód to podwyżki cen, które po epizodzie deflacji, na dobre wróciły do sklepów spożywczych. Najmocniej zdrożały w ostatnim czasie jabłka, masło i jaja. Za te w listopadzie br. trzeba było płacić od 45 do 52% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wyraźnie droższe są też warzywa. Te podstawowe, których ceny bada GUS, są dziś o kilkanaście do 20% droższe. Większość artykułów spożywczych zdrożała jednak mniej spektakularnie – na przykład karp jest dziś o 4% droższy niż rok temu. Z drugiej strony poszukiwanie towarów, za które w sklepach trzeba dziś zapłacić mniej niż przed rokiem, jest znacznie trudniejsze. W tej kategorii urząd odnotował cukier kosztujący dziś o 13% mniej niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Ceny artykułów spożywczych

Cukier kosztuje dziś o 13% mniej niż przed rokiem.


Jak oszacowaliśmy koszty organizacji Wigilii?


Przyjęliśmy, że wszystkie wigilijne potrawy przygotowywane są samodzielnie. Sprawdziliśmy więc w 6 dużych sieciach handlowych jaki byłby koszt zakupu niezbędnych 41 produktów. Nie uwzględniamy przy tym czasu spędzonego w kuchni czy kosztów energii i wody potrzebnych do przygotowania potraw. Na stół trafić mają: barszcz z uszkami, zupa grzybowa, karp, dwa rodzaje śledzia, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem i miodem, sernik, piernik, makowiec i kompot z suszu. Pomijamy przy tym mniej tradycyjne słodzone napoje, czy produkty, które trafią na stół w pierwszy i drugi dzień Świąt.

Zakładamy ponadto zakup po jednym upominku dla każdego z siadających z nami do wieczerzy członków rodziny (9 osób). Przyjęliśmy – bazując na statystykach GUS – że w takiej grupie osób powinna być dwójka dzieci. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dużo kosztować mogą te prezenty sprawdziliśmy wyniki ponad 10 tysięcy aukcji najpopularniejszych w swoich kategoriach, na których sprzedano prawie 1,2 miliona przedmiotów. Uwzględniając przy tym koszty wysyłki, mogliśmy sprawdzić nie tylko jak dużo pieniędzy Polacy wydają na prezenty, ale też co na chwilę przed Wigilią cieszyło się popularnością wśród kupujących, czyli też czego możemy spodziewać się pod choinką w bieżącym roku.

Bartosz Turek, analityk

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: