eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile kosztuje Wigilia w Polsce i na świecie?

Ile kosztuje Wigilia w Polsce i na świecie?

2022-12-04 00:55

Ile kosztuje Wigilia w Polsce i na świecie?

Ile kosztuje Wigilia? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Inflacja i rosnące ceny żywności nie są problemem tylko naszego kraju. Z badania zrealizowanego przez eToro w 11 krajach naszego globu wynika, że tegoroczna Wigilia w Niemczech może okazać się najdroższą na świecie. A jak sprawy mają się w przypadku polskiego stołu wigilijnego?

Przeczytaj także: Rodzinna Wigilia 2017 za 1082 zł

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak wygląda polska Wigilia na tle świątecznych kolacji w innych krajach?
  • Które nacje wydają najwięcej na bożonarodzeniowy obiad?
  • Ile wyniesie koszt składników świątecznego obiadu w Polsce, a ile we Francji?

eToro przyjrzało się cenom tradycyjnych składników potraw bożonarodzeniowych w lokalnych supermarketach i stwierdziło, że typowy niemiecki świąteczny posiłek składający się z pieczonej gęsi i dodatków (w tym bekonu, jabłek i cebuli) będzie kosztować 310,70 złotych na wyżywienie czteroosobowej rodziny, z czego sama 3-kilogramowa gęś kosztuje ponad 270 złotych.

Na drugim końcu spektrum, typowa rumuńska uczta bożonarodzeniowa, czyli sarmale i typowe dodatki, takie jak kwaśna śmietana i ostra papryka, kosztowałaby czteroosobową rodzinę zaledwie 120,57 złotych.

Podczas gdy niemieckie rodziny mają do czynienia z najdroższą świąteczną kolacją według badania eToro, kilka innych krajów jedzących drób boryka się z podobnie wysokimi kosztami. Na przykład rodziny hiszpańskie wydadzą podobnie wysokie sumy na świąteczny posiłek – za indyka z jabłkami, rodzynkami i cebulą zapłacą 283,70 zł.

Odstępstwem jest Wielka Brytania, gdzie koszty indyka są niższe. Aby cieszyć się tradycyjną brytyjską świąteczną kolacją z indyka i klasycznych dodatków, rodziny w Wielkiej Brytanii będą musiały zapłacić 151,30 zł.

Jak wygląda polska Wigilia na tle świątecznych kolacji w innych krajach? Na pierwszy rzut oka, wydaje się być jedną z najtańszych. Jednak w zestawieniu porównaliśmy koszt tylko jednego dania – pierogów z kapustą i grzybami (wraz z barszczem), które okazały się znacznie tańsze od mięsnych dań serwowanych na stołach w innych krajach. Jednak cała polska Wigilia – składająca się z 12 dań wcale nie będzie znacząco tańsza od podobnych kolacji serwowanych w Europie Zachodniej czy w USA.

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro, skomentował:
Rodziny na całym świecie odczuwają znaczny wzrost cen żywności, która przeciętnie drożała powyżej oficjalnego wskaźnika inflacji. W Polsce w ciągu roku żywność zdrożała o 22,3 proc. podczas gdy oficjalna inflacja wyniosła 17,4 proc. Ten wzrost cen widać w przypadku kosztów Wigilii czy świątecznego obiadu.

Inflacja dotyka cen żywności na całym świecie, jednak pomiędzy poszczególnymi krajami występują tutaj spore różnice. To pokazuje, że presja inflacyjna ma także charakter lokalny, a nie wynika tylko z globalnych czynników.

W wielu krajach odpowiedzią na rosnące ceny jest poszukiwanie oszczędności poprzez różne produkty alternatywne np. stosowanie tańszego mięsa z kurczaka zamiast wołowiny czy wieprzowiny. W Polsce w święta obowiązuje zasada “postaw się a zastaw się”, zatem większość polskich rodzin na Wigilii oszczędzać nie będzie. Ekonomia może być jednak bodźcem do bardziej rodzinnych świat poprzez organizowanie zbiorowych Wigilii, bo kiedy do stołu zasiada kilka rodzin, koszty w przeliczeniu na rodzinę są znacznie niższe.

fot. mat. prasowe

Koszt składników świątecznego obiadu

Typowy niemiecki świąteczny posiłek składający się z pieczonej gęsi i dodatków (w tym bekonu, jabłek i cebuli) będzie kosztować 310,70 zł na wyżywienie czteroosobowej rodziny.

fot. mat. prasowe

Koszt składników świątecznego obiadu cd.

Polacy (po Norwegach i Rumunach) będą cieszyć się trzecią najtańszą świąteczną kolacją


Polacy (po Norwegach i Rumunach) będą cieszyć się trzecią najtańszą świąteczną kolacją spośród krajów objętych badaniem – z typowym polskim świątecznym posiłkiem składającym się z pierogów z kapustą i grzybami oraz barszczem, które dla czteroosobowej rodziny kosztują około 141,60 zł.

Ceny żywności rosły w tym roku na całym świecie: w Wielkiej Brytanii żywność zdrożała o 16,2 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy., w Unii Europejskiej – o 17,8 proc., a w Polsce – o 22,3 proc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: