2022-12-03 00:44
Przedsiębiorcy boją się emerytury © Helder Almeida - Fotolia.com.jpg
Przeczytaj także: O oszczędzaniu na emeryturę mówią tylko niektórzy. Kto i jak?
fot. Helder Almeida - Fotolia.com.jpg
Przedsiębiorcy boją się emerytury
Prawie połowa osób prowadzących własną działalność gospodarczą odczuwa lęk na myśl o emeryturze – wskazują dane z badania dla ING Banku Śląskiego. Większość przedsiębiorców, mimo że zaczęła już gromadzić oszczędności z myślą o emeryturze, spodziewa się pogorszenia warunków bytowych.
Przedsiębiorcy skupiają się głównie na rozwoju swojej działalności i inwestowaniu w nią. Dlatego opłacają przeważnie minimalną, wymaganą przez ZUS składkę emerytalną. Ma to pozytywne przełożenie na ich bieżące dochody, ale znacznie zmniejsza kwotę przyszłej emerytury. Jednocześnie tylko 2 proc. z nich wierzy, że w przyszłości „państwowa” emerytura będzie dla nich wystarczająca – mówi Daniel Szewieczek, Dyrektor Banku odpowiedzialny za oszczędności i inwestycje w ING Banku Śląskim. – Wydarzenia na rynku z ostatnich kilku lat udowodniły nam, jak ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Wiele firm skorzystało w tym czasie ze zbudowanej „poduszki finansowej”. Emerytura będzie jednak trwać nie dwa czy trzy lata, a dwadzieścia i więcej. Warto się do tego dobrze przygotować – dodaje.
Praca w wieku, który daje już możliwość korzystania ze świadczeń emerytalnych, nie będzie w przyszłości niczym niezwykłym. Dodatkowo przedsiębiorcy traktują swój biznes jako zabezpieczenie na przyszłość samo w sobie. Warto jednak pamiętać, że może nadejść czas, kiedy z różnych powodów – choćby zdrowotnych – przedsiębiorca nie będzie mógł już prowadzić działalności. Środki gromadzone wcześniej będą wtedy niezbędne do utrzymania przyzwoitego poziomu życia. A że suma ta powinna być znacząca, oszczędzania na emeryturę nie ma co odkładać na później – wskazuje Daniel Szewieczek.
Każdy przedsiębiorca wie, że wiązanie przyszłości biznesu wyłącznie na jednym kliencie bądź dostawcy wiąże się z dużym ryzykiem. Podobne myślenie powinno towarzyszyć planowaniu emerytury. Poleganie wyłącznie na jednym źródle dochodu nie sprawdzi się. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie wyglądała nasza aktywność zawodowa za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Zwłaszcza w świecie o tak dużej dynamice zmian i niepewności. Dlatego warto dywersyfikować źródła przyszłej emerytury, a pomogą w tym IKE i IKZE. Są one dodatkowym elementem układanki, która pomaga w bezpiecznym spojrzeniu na czekającą nas przyszłość – komentuje Daniel Szewieczek.
oprac. : eGospodarka.pl
Pomyślę o tym jutro, czyli oszczędzanie na emeryturę po polsku
Oszczędzanie na emeryturę: stać nas na to!
Zmiany w OFE a oszczędzanie na emeryturę
Plusy i minusy różnych form IKE i IKZE
IKE vs IKZE
Pora wykorzystać limit wpłat na IKZE i IKE
IKE i IKZE dają kontrolę nad oszczędnościami
Na IKE i IKZE można odłożyć jeszcze więcej
IKZE obniża podatek dochodowy
Miałem prowadzone IKE, w dniu 31.12.2012 r. zleciłem transfer z IKE do IKZE. Pieniądze zostały zaksięgowane na koncie IKZE 08.01.2013. Czy mogę ...
Dzień dobry. Mam kłopot z kontem IKE. Założyłem je w 2005 roku, w 2013 r. wypłaciłem pieniądze, ale nie zamknąłem rachunku. Zostało na ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Wartość IPO w Europie spadła w 2022 roku o 79,2% rdr
DAX najwyżej od roku
Zakup mieszkania na kredyt 2% nie będzie problemem
Zerowy PIT dla seniorów - czy faktycznie się opłaca? Sprawdź wyliczenia ekspertów podatkowych.
Planujesz zakup auta elektrycznego? Do wyboru masz ponad 100 modeli
Długi Polaków wobec sądów to prawie 750 mln zł
Ustawa Antylichwiarska 3.0 - co się zmieniło?