eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Polski internet najbezpieczniejszy od miesięcy?

Polski internet najbezpieczniejszy od miesięcy?

2017-12-19 11:14

Polski internet najbezpieczniejszy od miesięcy?

Co nas atakuje? © kaptn - Fotolia.com

Cyberataki oszczędzają polskich użytkowników? Na to wygląda. Z rankingu bezpieczeństwa sieciowego przygotowanego przez Check Point Software Technologies wynika, że Polska plasuje się obecnie na 12 pozycji w Europie, a jej wskaźnik zagrożeń pikował o przeszło 13 pkt, co oznacza, że znajduje się na najniższym poziomie od wielu miesięcy. W tej beczce miodu mamy jednak i łyżkę dziegciu - na powrót zdecydował się botnet Necurs, który odpowiada za rozprzestrzenianie nowego rodzaju ransomware.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo w sieci. Polska w ogonie Europy?

Specjaliści Check Point przyjrzeli się zagrożeniom, które nękały użytkowników sieci w listopadzie i doszli do wniosku, że kluczową rolę dla przeprowadzonych w badanym okresie ataków hakerskich miał Necurs. Pod tą nazwą kryje się botnet spamowy, którego uważa się dziś za najpotężniejsze tego rodzaju zagrożenie na świecie. Tym razem użyto go do dystrybucji wykrytego w czerwcu br. ransomware Scarab.

Botnet Necurs rozpoczął masową dystrybucję Scarab podczas Święta Dziękczynienia w USA, wysyłając ponad 12 milionów e-maili w ciągu jednego ranka. Do tej pory Necurs używany był m.in. do dystrybucji jednych z najbardziej podstępnych i złośliwych wariantów złośliwego oprogramowania, głównie rodzin Locky i Globeimposter.

W Europie bezpieczniej!


Dane dostarczone przez Check Point Software Technologies, jednoznacznie pokazują stosunkowo niską aktywność hakerów w krajach europejskich. W listopadzie najbezpieczniejszym krajem w Europie okazała się Litwa (drugie miejsce na świecie), z wskaźnikiem zagrożeń na poziomie 24,4 pkt. Za jej plecami ulokowała się Chorwacja (25,4) oraz Cypr (26,6), będący liderem ostatniego zestawienia.

Polski internet tym razem znalazł się na 12 pozycji i ze wskaźnikiem 38,4 wyprzedził m.in. Serbię (39,6), Szwajcarię (39,8) czy Austrię (40,4). Choć pozycja naszego kraju jest gorsza niż w zeszłym miesiącu (miejsce 7), to tzw. znormalizowany indeks zagrożeń okazał się niższy, co wskazuje na mniejszą aktywność hakerów – zarówno w Polsce jak i średnio w całej Europie.

fot. kaptn - Fotolia.com

Co nas atakuje?

W Polsce są to RoughTed, Fireball, który w tym roku zaraził już około 300 mln komputerów, oraz trojan Pushdo.


W listopadzie najbardziej zagrożone komputery na świecie należały do sieci Republiki Dominikany. W tym urokliwym karaibskim kraju w zasadzie każda maszyna znajdująca się w sieciach firmowych odnotowała próbę ataku. Z kolei w Europie największym polem aktywności hakerskiej była sieć albańska, gdzie ilość infekcji aż o 88 proc. przewyższała dane z Polski!

Co nas atakuje?


Eksperci od bezpieczeństwa wskazują, że najpopularniejszymi typami malware na świecie były w listopadzie RoughTed, Rig ek oraz osławiony Conficker. W Polsce czołowa trójka wyglądała trochę inaczej: poza szeroką kampanią malvertisingową RoughTed, na podium znalazł się również Fireball, który w tym roku zaraził już około 300 mln komputerów, oraz Pushdo – trojan pozwalający na nieautoryzowany dostęp i kontrolę nad zainfekowanym komputerem.

Wśród najpowszechniej używanych narzędzi hakerskich, skierowanych przeciwko urządzeniom mobilnym znajdują się backdoor Triada, pozwalający na przyznanie uprawnień super user do pobierania złośliwego oprogramowania; trojan bankowy Lokibot oraz Leakerlocker, będący mobilnym ransomware, czyli narzędziem szyfrującym nasze pliki oraz żądającym okupu za możliwość ich odszyfrowania.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: