eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Egzotyczne wakacje. Gdzie i za ile?

Egzotyczne wakacje. Gdzie i za ile?

2017-11-08 11:31

Egzotyczne wakacje. Gdzie i za ile?

Bali © tawatchai1990 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W tym sezonie jesienno-wiosennym na egzotyczne wakacje ma zamiar wybrać się 18 procent polskich turystów. To więcej niż ostatnio i ta sytuacja nie jest właściwie zaskakująca - do dalekich eskapad zdecydowanie zachęcają spadające ceny - koszt wycieczki na osobę spadł o około 900 złotych. Już za 3000 złotych możemy spędzić tydzień w Kenii, a za 500 złotych więcej wypoczywać na rajskiej wyspie Bali.

Przeczytaj także: Która pora najlepsza na egzotyczne wakacje?

Jak wynika z prowadzonych przez Travelplanet.pl statystyk rezerwacji złożonych do 10 października br., egzotyczne wakacje, na które Polacy wybiorą się pomiędzy październikiem a połową kwietnia 2018, kosztować ich będą średnio 5280 zł, a więc o 880 złotych mniej niż w ubiegłym sezonie. Ten spadek cen to bez wątpienia powód, dla którego udział egzotyki w ogólnych rezerwacjach nieco podskoczył - z 17 proc. w sezonie 2016/17 do ok. 18 proc. obecnie.
- To, że egzotyczne wakacje są dziś tańsze niż kiedyś to efekt polityki, którą najwięksi touroperatorzy prowadzą już od kilku sezonów – mówi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. - Klientom oferowane są bezpośrednie transkontynentalne loty z Polski, a ceny egzotycznych wypraw są sprowadzone do poziomu, który jeszcze niedawno pozwolił na wypoczynek, ale wyłącznie w jednym ze śródziemnomorskich kurortów.

W serwisie Travelplanet.pl najtańsze tygodniowe wyloty pomiędzy październikiem i kwietniem to koszt do 2000 zł (Jordania, Izrael, Emiraty Arabskie). Za 2300 zł można polecieć do Gambii, za 2700 zł – na Wyspy Zielonego Przylądka, za ok. 3000 zł – do Kenii lub Omanu a za ok. 3500 zł – do Tajlandii lub na Bali.
- W większości wypadków dopłata 250 – 350 zł do formuły HB a więc śniadań i obiadokolacji w cenie rozwiązuje problem wyżywienia na miejscu – dodaje dur. Damasiewicz. – Warto zauważyć, że najtańsza oferta wylotu w tym terminie na Wyspy Kanaryjskie, najpopularniejszy „letni” kierunek wylotów od wiosny do jesieni, to ok. 2300 zł od osoby.

W rzeczywistości jednak klienci biur podróży, wybierający egzotykę, płacą za wycieczki średnio ok. 5300 zł od osoby. To wynik faktu, że na egzotyczne wakacje turyści wyjeżdżają na nieco dłużej niż przeciętny turysta. Średni wyjazd egzotyczny trwa przeciętnie 10 dni, a średnia ogółu wyjazdów z biurami to 8 dni.

W przeciwieństwie do letnich wakacji, w których od lat tzw. Wielka Piątka ustabilizowana jest od lat, w wypadku egzotyki taki ranking to silne przetasowania w obrębie najpopularniejszej dziesiątki krajów. W miarę stabilne miejsca zajmują jedynie Dominikana (3. Miejsce w poprzednim sezonie) i Tajlandia (obecnie 3. miejsce, w ubiegłym sezonie 4.) Lider rezerwacji na poprzedni sezon, Kuba, teraz jest dopiero na 8. miejscu a wicelider – Chiny – na 9.
- Te zmiany w rankingu pokazują, że klienci nastawieni na egzotyczne wyjazdy to rodzaj obieżyświatów, nie powracających raczej kilka razy do tego samego kraju – komentuje dyr. Damasiewicz.

Moda na Emiraty, najtaniej do Izraela


Liderem wzrostu popularności są w tym sezonie Emiraty Arabskie, które awansowały z 8. Miejsca na pozycję współlidera (razem z Dominikaną). W sezonie 2016/17 rezerwacji na ten kierunek dokonało niecałe 6 proc. klientów, wybierających egzotykę. Obecnie rezerwacje Emiratów sięgają 13 proc.

fot. mat. prasowe

Jeśli na koniec świata, to dokąd i za ile?

Średni koszt egzotycznej wyprawy pomiędzy październikiem 2017 a połową kwietnia 2018 wyniósł ok. 5280 zł.


- To jeden z najtańszych egzotycznych kierunków, a przy tym wybitnie pobytowy. Ceny tygodniowych wakacji zaczynają się od 1750 zł od osoby a z dwoma posiłkami od 2200 zł od osoby – tłumaczy Radosław Damasiewicz. - Popularność Emiratów może brać się nie tylko ze stosunkowo niskich kosztów wypoczynku. Są to wakacje z wysokiej półki za przystępne pieniądze i - w odróżnieniu od Tunezji czy Egiptu - uważane przez klientów za bezpieczny kierunek, gdzie prawdopodobieństwo aktów przemocy wobec turystów jest znikome.

Jeśli Emiraty, to najchętniej Dubaj. W poprzednim sezonie rezerwowało go 30 proc. turystów wybierających ten kraj na wakacje, w tym - aż 45 proc. Dubaj zdetronizował emirat Fujairah (40 proc. w ub. sezonie.
– To najbardziej europejski pod względem obyczajowości emirat – wyjaśnia Radosław Damasiewicz. – Funkcjonują tu kluby nocne, nie ma ograniczeń dotyczących ubiorów, a poza tym oprócz plażowania dostarcza wielu innych wyszukanych atrakcji. To liczne tematyczne parki rozrywki, jak np. Legoland, Motion World ze scenografiami z najsłynniejszych filmów, Hub Zero dla miłośników gier komputerowych i wirtualnej rzeczywistości czy możliwość jazdy na nartach w hali będącej częścią jednego z wielkich centrów handlowych.

Z kolei najtańszy w tym sezonie egzotyczny kierunek to Izrael. W tym wypadku zdecydowanie przeważają nie pobyty w takich kurortach jak Ejlat czy En Bokek, ale wyprawy objazdowe.
– Podróż od Jeziora Galilejskiego, przez Betlejem, Jaffę, Jerozolimę, Syjon, Jerycho, Nazaret, Kafarnaum, Morze Martwe to wyprawa do korzeni, społecznej, kulturowej i religijnej tożsamości polskich turystów – tak dyr. Damasiewicz wyjaśnia dominację tego typu oferty biur podróży.

Egzotyka na wznoszącej fali


Z danych statystycznych Travelplanet.pl wynika, że w sezonie 2014/15 udział zrealizowanych wyjazdów egzotycznych w ogólnym ruchu turystycznym z biurami podróży wynosił 6 proc. W następnym sezonie, 2015/16, wzrósł do 11 proc. wszystkich wyjazdów z biurami podróży w tym czasie. Natomiast udział takich wyjazdów w sezonie 2016/17 przekroczył 18 proc.

Obecnie 18 na 100 klientów biur podróży, którzy zarezerwowali wycieczki od października do połowy kwietnia, wybrało wyjazdy egzotyczne. Poprzedniej jesieni zrobiło to 17 proc. Wzrostowi zainteresowania wyprawami na drugi koniec świata sprzyja systematyczny spadek średniego kosztu rezerwacji na osobę z 6800 zł w sezonie 2015/16 do ok 6200 zł w sezonie 2016/17 i niecałych 5300 zł obecnie.

Odsetek wyjazdów egzotycznych może spaść na koniec sezonu o kilka punktów procentowych, tak jak to było w poprzednim sezonie (17 proc. rezerwacji do października i ostatecznie 11 proc. wszystkich zrealizowanych wyjazdów). Obecne statystyki w niewielkim stopniu uwzględniają bowiem rezerwacje narciarskie. W tym wypadku jednak obawy turystów nie wywołuje ewentualna strata pieniędzy po upadłości organizatora wyjazdu (ta znikła po wejściu w życie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego) lecz niepewność dotycząca warunków śniegowych.

Najważniejsze fakty i liczby:


18 proc. – taki odsetek klientów biur podróży, którzy zarezerwowali wyjazdy w sezonie jesień 2017 – wiosna 2018, zdecydował się na egzotyczną wyprawę
880 zł - o tyle przeciętnie mniej płacą klienci biur podróży w tym sezonie za wyjazdy egzotyczne
1300 zł – tyle kosztuje najtańsza oferta egzotycznej wyprawy w serwisie Travelplanet.pl
Kenia, Emiraty Arabskie – kierunki egzotyczne, które najbardziej zyskały na popularności w porównaniu do poprzedniego sezonu
10 dni – tyle średnio trwa egzotyczna wyprawa

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • AlicjaK13 / 2017-12-19 14:26:18

    Kiedys latalam z biurami ale teraz juz wiem co i jak i tylko lot ogarniam w ostatniej chwili (najtańsze są) a reszte szukam sama. W wakacje bylam za granica ze znajomymi to znalezlismy przelot enter airem w biurze, hotel przez neta zarezerwowalismy i tyle odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: